Wpis z mikrobloga

@Uri_: Zapomnij o interfejsie optycznym, nikt nie da dostępu do danych - dzwoniłem i się pytałem - "absolutnie nie wolno" Jedyne czego możesz użyć to migająca dioda co 1kwh, albo swój podlicznik z rs485 - tak jak sobie zrobiłem w domu i firmie.
  • Odpowiedz
@Uri_: Wystarczy fotorezystor - mierzysz ilość mignięć (zmianę napięcia na fotorezystorze) i przeliczasz ilość mignięc na kWh wg przelicznika z obudowy licznika.
  • Odpowiedz
@Uri_: To co podałeś w linku nie łączy się przez złącze optyczne tylko liczy miganie diody - takie coś se można zrobić na esp8266 za 10zł.
Pewnie że wymaga hasła, i myślisz że ktoś ci je poda?
  • Odpowiedz
@dktr:

Skąd mam wiedzieć, że OneMeter będzie działał z moim licznikiem energii?

OneMeter współpracuje z licznikami energii elektrycznej wyposażonymi w port optyczny zgodny z normą IEC 62056-21 / IEC 1107.


Nie sądzę żebym potrzebował hasła do najniższego poziomu dostępu, tj. danych które są na ekranie. Chyba że na etapie zamawiania całej partii liczników zakład energetyczny wyłączył interfejs optyczny.
  • Odpowiedz
@Uri_: Pewnie masz rację, jeśli nie popsuli nic w IEC 62056-21 to powinno się dać czytać prostym interfejsem. Dzwoniłem do Energii w tej sprawie z rok temu i nie mieli nic w ofercie co pozwala czytać "realtime" parametry i absolutnie zabronili instalowania czegokolwiek na ich licznikach. Co innego z gazem, zadzwoniłem i przysłali mi interfejs który przypina się ładnie do licznika i kręcące się liczydło z magnesem daje impulsy - 0
  • Odpowiedz
@dktr: z tego co widzę to ten onemeter wspolpracuje oficjalnie z energą (chociaż obrót, infrastruktura to chyba dystrybucja)

generalnie ja nie zamierzam pytac, bo odpowiedź z automatu będzie na nie, nawet gdybym pytał o zliczanie impusów z diody XD
  • Odpowiedz
@To_ja_moze_pozamiatam: Podlicznik, jak to podlicznik możesz se zamontować co chcesz, ja używam Orno albo astec, ten po lewej trójfazowy, po prawej jednofazowy - oba mają interfejs rs485 i za pomocą kilku skryptów w pythonie można czytać te liczniki. Do liczników nie wolno przyklejać nic, ale do szybki w szafce przed licznikiem już możesz, ale to tylko liczenie impulsów i nie wyciągniesz dokładniejszych danych jak moc bierna, moc czynna, napięcie itp.
dktr - @Tojamoze_pozamiatam: Podlicznik, jak to podlicznik możesz se zamontować co ch...

źródło: comment_ynfKPGxi0Flg60xrByJBFPdi8EAqopHe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dktr: z ciekawości, po co Ci aż tyle? jakieś dodatkowe komercyjne zastosowania? wynajmujesz pokoje i rozliczasz najemców?
  • Odpowiedz
@Uri_: żeby się do tego podłączyć musisz się autoryzować jako instalator. Są kabelki optyk - USB i zazwyczaj po drugiej stronie po prostu UART dostajesz. No ale nie wiem czy nie dostaniesz po łapach od dostawcy prądu za takie grzebanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@inspektor_gadzet: tak, to zwykła komunikacja szeregowa
kabelki są, ale absurdalnie drogie jak na diodę i fototranzystor podłączone do pinów RX i TX konwertera RS232->USB XD
  • Odpowiedz