Wpis z mikrobloga

@pablos22: Że różnica amplitud obu sygnałów czy chodzi o teorię Fouriera że sinusoidy się nie mieszają, czy może i jedno i drugie po trochu? A jeżeli weźmiemy pod uwagę obie fale jako trójkątne o podobnej amplitudzie? A trójkątne o różnej amplitudzie?
@Analityk: Ale chyba to wystarczy żeby obniżyć częstotliwość żeby później po spróbkowaniu wykonać na tym algorytm Goertzela? Powiedzmy, że mam sygnał 50 MHz o dewiacji częstotliwości (modulacja 1FSK) 2 kHz i mam przetwornik analogowo-cyfrowy o częstotliwości próbkowania 100 kHz i potrzebuję ekstremalnie prosty układ który obniży mi tą częstotliwość nośną... może to się sprawdzić? Cyfrowo mogę na tym zrobić właściwie wszystko, ale część sprzętowa musi być EKSTREMALNIE prosta. Na symulatorze działa
Powiedzmy, że mam sygnał 50 MHz o dewiacji częstotliwości (modulacja 1FSK) 2 kHz i mam przetwornik analogowo-cyfrowy o częstotliwości próbkowania 100 kHz i potrzebuję ekstremalnie prosty układ który obniży mi tą częstotliwość nośną... może to się sprawdzić?


@testowykolejny: próbkowanie z matematycznego punktu widzenia robi to samo co (de)modulacja, więc spokojnie możesz próbkować ten sygnał 100kHz, póki szerokość pasma zmodulowanego sygnału nie przekracza powiedzmy 40kHz (żeby mieć jakiś zapas do częstotliwości nyquista).
@zetisdead @Analityk No faktycznie, naskrobałem sobie na szybko wykres w gnuplocie i częstotliwość fali wydaje się być zachowana, nawet przy pseudolosowym przesunięciu fazy między sygnałem a zegarem przetwornika. Zresztą zobaczcie w załączniku.

Tylko... jest jedno ale - aby robić sensownie undersampling musiałbym zrobić filtr LC przed przetwornikiem (RC przy tej częstotliwości już nie zadziałają), a raczej takiej możliwości w tym projekcie nie ma - także raczej pójdę w jakiś prosty mieszacz na
testowykolejny - @zetisdead @Analityk No faktycznie, naskrobałem sobie na szybko wykr...

źródło: comment_RPCQ3uNB8g9jRQLxv3nCJD9dIcidkPro.jpg

Pobierz
@testowykolejny: to nie może być prosty filtr RC czy LC, bo zgodnie ze sztuką musisz mieć filtr pasmowo-przepustowy o częstotliwości środkowej 50MHz i paśmie np. 30...40kHz. Wymagana dobroć takiego filtru to >2500: https://en.wikipedia.org/wiki/Q_factor
Tego raczej nie zrobisz na elementach pasywnych.

Nie wiem co jest źródłem sygnału, ale jeśli jesteś pewny, że jego szerokość pasma się mieści w 30...40kHz i poziom szumów w całym paśmie 50MHz jest akceptowalny, to filtr antyaliasingowy możesz
@testowykolejny: może zacznij od napisania co jest źródłem tego sygnału, jaki jest poziom tego sygnału. Bo może zaraz się okazać, że i tak będzie dupa, bo amplituda zbyt mała żeby uzyskać sensowny poziom na wejściu przetwornika ADC.