Wpis z mikrobloga

Ucze sie do certyfikatu CCNA i mam pytanie odnosnie dzialania NAT i PAT. Mianowicie ogol juz w miare rozumiem ale mam nastepujace watpliwosci i bylbym wdzieczny gdyby ktos kto zna sie na sieciach pomoglby mi rozwiac.

Mianowicie jezeli mamy NATa (translacja adres ip -> adres ip) to jezeli z adresu inside local hosta A pinguje np adres outside global hosta B to po drodze zmienia adres hosta A na jakis adres inside global nazwijmy go A', natomiast kiedy pakiet dojdzie do hosta B i ten bedzie chcial mu odpowiedziec to jako adres docelowy poda ten nasz podmieniony po drodze adres A'.

No i teraz mam nastepujace pytanie, czy jezeli odbyl sie juz taki ping i na routerze gdzie jest NAT jest odwzorowanie adres

inside local A -> inside global A' -> outside local B -> outside global B

Czy teraz moge z hosta B pingnac hosta A podajac jako adres docelowy adres A'?

Precyzujac czy moge z outside local pignac inside local znajac inside global?

Z tego co znalazlem w sieci wydaje mi sie, ze tak ale nie mam potwierdzenia.

A teraz pytanie, jak wyglada dokladnie ta sama sytuacja w przypadku PATa?
To znaczy po pingu z A -> B mam nastepujaca tablice NAT:
inside local A:NRPORTUA -> inside global A':A:NRPORTUA' (moze byc ten sam co A, ale nie musi) -> outside local B:NRPORTUB -> outside global B:B:NRPORTUB

Jak wyglada to w przypadku PATa, czy mozliwe jest pingniecia z B -> A, jezeli w tablicy mamy na trasie juz jego port?

#siecikomputerowe #sieci #programowanie #cisco #ccna #ccnp
  • 7
@Burkhard: Poczytaj dokładnie o NAT. To w jaki sposób NAT jest wytłumaczony to jest jakieś kuriozum. Jaki #!$%@? inside local i global. Co to do quh*wy jest?

Masz prosty mechanizm. Sieć A i sieć B - dla mechanizmu NAT nie ma znaczenia czy coś jest global czy local. Pomiędzy siecią A i B masz router który ma adres z każdej podsieci. Dane są wymieniane w ten sposób, że router pośredniczy w
@Burkhard: Nie wiem z czego się uczysz, ale jeśli chcesz mieć fajnie wyjaśniony NAT, przeczytaj sobie official cert guide Wendella Odoma. Jeśli preferujesz video, to weź sobie ogarnij z internetu albo włącz trial na CBT nuggets, i posłuchaj Jeremiego. Nie słuchaj tych co nie mają nawet CCNA, i nigdy do egzaminu nie przystąpili.
@Burkhard: Jeśli korzystasz ze static NAT 1 to 1. To korzystając z adresu outside local router będzie przekierowywał ruch na inside local. (ma statyczny i stały wpis z translacją adresu). Poczytaj o tak zwanym, DMZ.

Jeśli chodzi o PATa to dokładnie masz racje, dopóki będzie wpis w tablicy NAT, i ruch do 88.88.88.88:59 zostanie 'przetłumaczony' na 192.168.1.2:59 to puszczając np, telnet 88.88.88.88:59 powinieneś móc osiągnąć defacto 192.168.1.2:59.
@Burkhard:

"Czy teraz moge z hosta B pingnac hosta A podajac jako adres docelowy adres A'?"
Precyzujac czy moge z outside local pignac inside local znajac inside global?

Generalnie jeżeli ping Ci działa w jedną stronę to w drugą też będzie działał. Jak dasz radę pingować z hosta A host B to z B będziesz pingował A. Kolejna część twojego pytania. Jeżeli chcesz pingować z hosta B hosta A który jest