Wpis z mikrobloga

#wroclaw #krakow #katowice - jak wybrać maskę przeciwpyłową która będzie rzeczywiście chronić przed smogiem? Już prawie zdecydowałam się na dragon mask bo "Maski DRAGON to jedyne dostępne na rynku maski przeciwpyłowe przebadane przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP. Szczycimy się najwyższą skutecznością filtracji powietrza, nasze filtry wyłapują aż do 99.9% zanieczyszczeń!" po czym czytam raporty uokik w którym maska dragon sport ma ocenę negatywną. Maski "przemysłowe" odpadają bo mają zbyt wielkie rozmiary albo brak zaworków. Potrzebuje czegoś na drobną twarz i najlepiej z zaworkami w kolorze maski...
  • 25
@gafi6: zobacz szaliki antysmogowe (google, są różni producenci), nie wiem czy spełniają normy i jakie mają oceny, ale na pewno wyglądają lepiej od maski i lepiej się dopasowują do dowolnego rozmiaru twarzy
@khurghan: Szukam tyle, że wszystkie mają albo 1 uniwersalny rozmiar robotnika 150kg... albo brak zaworków, nie mówiąc o takim detalu jak zaworki w kolorze maski, no bo po co jak można walnąć jakieś oczojebne....
@KEjAf: po co mi coś co nie będzie skuteczne...
@sdik: na ich stronie nie ma info, żeby spełniali jakieś normy, tylko suche deklaracje....
@gafi6: Większość przeciwsmogowych to po prostu marketing bez prawie żadnej realnej ochrony. Zamów sobie różne przemysłowe i zobacz, które najbardziej Ci pasują do kształtu twarzy. Kosztują grosze więc nie powinno to być problemem. A wygląd to raczej detal. No chyba, że bardziej Ci zależy na wyglądzie niż zdrowiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gafi6: zwykła tania maska FFP3. Kolorki jakie by nie były to będzie wyglądać jak debil ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nie słuchaj tych, co wrzucają jakieś linki do masek za 200zł. 5zł i jedziesz z tematem. Adbuster akurat zrobił porównanie masek i zdecydowanie wygrała najtańsza. Może nie jest to żaden instytut badawczy, ale daje do myślenia.
@khurghan, @Ogau testowałam już kilka przemysłowych i we wszystkich z zaworkami moja broda jest gdzieś w 2/3 wysokości maski i powietrze hula dołem. Jak ktoś zna przemysłowe w mniejszej wersji rozmiarowej to będę wdzięczna za info niestety z moich doświadczeń wynika, że przy drobnej twarzy nie mają one racji bytu. Bezzaworkowe odpadają bo noszę dość spore okulary które w takich maskach natychmiast zachodzą mgłą...
@gafi6: a próbowałaś coś pokombinować z długością gumek na uszy? Jak nic się nie da zrobić to maski 3M są spoko i spełniają normy. Można regulować długości pasków, więc do każdej gęby się dopasuje. Tylko wygląda się jak z Czarnobyla :D
@Ogau: Próbowałam. Jedyna opcja, żeby maska przylegała od dołu to 2 gumka na czubku głowy, co 1) skutkuje strzelaniem z gumki w okulary 2) wbijaniem się maski od dołu w szyje... Nie wspominając o tym, że w takim układzie po bokach robią się tunele powietrzne....
Z cieakwości zobaczę co utaj zaproponują.


@Darth_Gohan: no to dla odmiany ja XD

A tak bardziej serio:

Maski DRAGON to jedyne dostępne na rynku maski przeciwpyłowe przebadane przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP.


@gafi6: dzisiaj był podobny temat gdzie chyba @Reepo linkował do tych badań - właśnie Dragony to jedne z niewielu które testów nie przeszły. poszukaj tematu - masz tam linka do badań i linka do tematu ze zdjęciami naszych
@luzny_lori: o ile jeszcze te jednorazowe mieszczą się w granicach mojej estetycznej tolerancji to jednak wolę nie wyglądać jak zbłąkany lakiernik i dzielić los z @Emulsja. A jednorazowe 3m widzę wszystkie w 1 standardowym rozmiarze
@gafi6: @szwe: @sdik: @Darth_Gohan: @itakniktniezapamieta: @khurghan: @KEjAf: @Ogau: @luzny_lori: Pod ostatnim bardzo słabym filmem AdBustera o maskach pojawił się ciekawy komentarz:

Odpowiedź jest prosta.
Półmaski filtracyjne podlegają normie EN 149:2001. Norma ta określa klasy maseczki ściśle powiązane z poziomami filtracji. Wygląda to następująco:
FFP1: 80% skuteczności filtracji
FFP2: 94% skuteczności filtracji
FFP3: 99% skuteczności filtracji.
Maski antysmogowe to chwyt reklamowy i nie muszą
@gafi6: no to tak jak już dzisiaj pisałem: "jeśli wydaje ci się że chcesz zadbać o swoje zdrowie ale przejmujesz się wyglądem, to masz rację - wydaje ci się". Ja cię przekonywał na siłę nie będę, zrobisz jak uważasz.