Wpis z mikrobloga

Mam prośbę do wszystkich którzy popierają Biedronia:

Nie mówcie mi że lepiej mieć czyste powietrze, wysokie pensje i dobrą opiekę medyczną - ja to wiem i zgadzam się z tym.
Nie mówcie mi, że lepiej ustanowić aborcję na życzenie, zwalczać Kościół i tym podobne - ja się z tym nie zgadzam, ale szanuję Wasze zdanie i prawo do reprezentacji politycznej w parlamencie.
Nie mówcie mi, że kto go krytykuje ten z PiS-u albo faszysta. Taka dyskusja nigdzie nas nie zaprowadzi.

Powiedzcie mi tylko jedną, jedyną rzecz: SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZ?

Pomijając obietnice socjalne, sama rezygnacja z węgla w energetyce jest w naszych warunkach nierealna. Nasz budżet tego nie wytrzyma, a przedsiębiorcy i pracownicy już jęczą pod wysokimi podatkami i nie ma szans żeby to uciągnęli.
Fundusze europejskie będą się zmniejszać, bo wyjdzie duży płatnik (Wielka Brytania), a nawet jeśli nie, to priorytetem będzie finansowanie innych celów (np. migracji) a nie pakowanie pieniędzy w coraz bogatszą Polskę, która powinna coraz mniej tego wsparcia potrzebować. Istnieje też ryzyko kryzysu w strefie euro, który może rozłożyć całą europejską gospodarkę i nawet jeśli pozostaniemy przy złotówce, to i tak oberwiemy rykoszetem.

Przekonajcie mnie, że się mylę i że Biedroń nie jest bajkopisarzem. Dziękuję.

#polityka #4konserwy #neuropa #biedron
  • 19
SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZ?


@xniorvox: z Biedroniem się nie zgadzam (bo za dużo socjalu jak dla mnie), ale odpowiedź jest częściowo w tym, co zacytowałeś.

Sam rozdział państwa od kościoła to miliardy złotych oszczędności. Rocznie wydajemy 1.3 miliarda złotych na samą naukę religii w szkołach. Dla porównania - 500+ kosztuje 20-25 miliardów złotych.
@xniorvox 19 mld złotych będziesz miał po odcięciu Kleru od państwowego cycka chociażby. Tak na początek.

Likwidując kopalnie i elektrownie na węgiel obniżą się opłaty emisyjne. Zastępując te elektrownie OZE to zawsze coś się zaoszczędzi.

Likwidując TVP w takiej postaci to kolejny 1.3mld pln

I zgadzam się - większość punktów Biedronia nie są do zrealizowania. Ale z drugiej strony, mamy rok 2019 i cały czas - idąc do wyborów - przemujemy się
Likwidując kopalnie i elektrownie na węgiel obniżą się opłaty emisyjne. Zastępując te elektrownie OZE to zawsze coś się zaoszczędzi.


@Goofas: To dlaczego tak bogaty i nowoczesny kraj jak Niemcy, mimo wielokrotnych zapewnień i obietnic przejścia na energetykę odnawialną, wciąż pali węglem?
Dlaczego w tak bogatym kraju jak Francja zapowiedzi podwyżki podatków celem m.in. rezygnacji z emisji CO2 wywołały tak gwałtowne protesty społeczne?
Dlaczego tak wielka gospodarka jak USA tego nie robi?
@xniorvox nie wiem jak jest we Francji, USA czy w Chinach, ale skoro przytaczasz przykład Niemiec to coś Ci powiem:

Po pierwsze - Niemcy zamknęli na koniec zeszłego roku ostatnią kopalnie węgla. Więc sami wydobywać nie będą, a importować - bo taniej

Po drugie - o ile istnieją w Niemczech elektrownie węglowe, to OZE stanowią w tej chwili 30% rynku, a do 2030 planują rezygnować z Węgla na rzecz OZE.

Dla porównania
Po pierwsze - Niemcy zamknęli na koniec zeszłego roku ostatnią kopalnie węgla. Więc sami wydobywać nie będą, a importować - bo taniej


@Goofas: Czyli nie dość, że nadal palą węglem, to jeszcze zrezygnowali z własnego przemysłu i miejsc pracy?
Trochę mi się to nie klei.

Po drugie - o ile istnieją w Niemczech elektrownie węglowe, to OZE stanowią w tej chwili 30% rynku, a do 2030 planują rezygnować z Węgla na
@xniorvox: ci ludzie myślą że na płace minimalną potrzeba pieniędzy w budżecie [na pytanie o podwyżki płacy rzucają ci wyliczeniami], więc chyba myślą że to rząd wypłaca pieniądze, nie wiem czego ty oczekujesz
ci ludzie myślą że na płace minimalną potrzeba pieniędzy w budżecie [na pytanie o podwyżki płacy rzucają ci wyliczeniami], więc chyba myślą że to rząd wypłaca pieniądze


@bankowicz: Poniekąd słusznie, bo przedsiębiorca postawiony przed perspektywą płacy minimalnej, zamiast komuś dać pracę, może nie zatrudnić w ogóle nikogo, bo mu się nie zwróci. Przez to nie rozwinie działalności, zapłaci mniejszy podatek, a państwo nie dostanie wpływów z PIT i dodatkowo poniesie koszty