Wpis z mikrobloga

@KornixPL: jak będziesz mieć dochód poniżej 100 tys. rocznie to skala podatkowa. Możesz też wybrać ryczałt, ale będzie to nieznacznie lepsza opcja zwłaszcza jeśli nie masz czego w koszty wrzucać (a zawsze coś się znajdzie - telefon, serwer testowy, komputer, książki, oprogramowanie...).
@KornixPL: możesz zmienić ale do 20 stycznia każdego roku lub (co jest nowością) do 20 dnia miesiąca po którym osiągnąłeś pierwszy przychód. Na pierwszy rok daj sobie ogólny skoro nie jesteś pewny, a najwyżej pod koniec roku pokombinujesz i od przyszłego przejdziesz na liniowy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rst00: a ryczał? Ile wynosi? Niby ustala się to na podstawie wykonywanych prac, ale może ktoś z was rzuci jakimś przykładem, bo pewnie miałbym podobnie
@KornixPL: z tego co się orientowałem przez założeniem działalności to ryczałt jest niemożliwy na programowanie. Pewnie da się to obejść (po prostu wykazywać inne usługi) ale nie polecam raczej takich zabaw. Generalnie z tego co mi mówiła księgowa to tylko na jakieś administrowanie sieciami czy coś podobnego można wziąć ryczał a już na programowanie nie (bo to coś tam praca twórcza itd.). Więc jestem na liniowym ¯\_(ツ)_/¯
@KornixPL: nie orientowałem się bo to jakiś nowy pomysł który mnie nie dotyczy (mam już długo działalność) ale to jakaś bujda chyba. Nierealne do spełnienia chyba są te kryteria. Jedyna opcja to preferencyjny ZUS przez 2 lata, wtedy wychodzi miesięcznie około 570 zł.
@KornixPL: nikt ci nie zrobi ryczałtu, nikt ci nie pozwoli nie płacić zusu, licz wszystko w najgorszej możliwej opcji, włącznie z niekorzystnymi interpretacjami US. Szczerze - freelance jest nieopłacalny jeżeli już teraz nie robisz lewizn/umów na kilka tys. miesięcznie - bo z minimum 4-5k przychodu musisz mieć, żeby to miało jakikolwiek sens.
@KornixPL: Od niecałego roku prowadzę DG jako freelancer. Zusu płaciłem 370 (ulga na start), teraz 2 lata preferencyjnego, niecałe 600 zł. Od zusu nie uciekniesz, nie ma jak. Podatek masz ogólny albo liniowy, nie ma ryczałtu dla freelancerów. Liniowy opłaca się powyżej 95 tysięcy dochodu. Dochód czyli to co zarobisz, minus to co wydasz. W koszty firmowe możesz wrzucić np. komputer czy samochód, kwestia kreatywności i dobrych argumentów. Jeżeli obecnie zarabiasz