Wpis z mikrobloga

czyli rozumiem, ze oni chca zeby starship nie posiadal zadnej konwencjonalnej oslony termicznej (nie liczac czesci silnikowej albo i licząc?) tylko cala powloka ma byc na kanapke i sie pocić? Temperatura przy wchodzeniu w marsa bedzie chyba nizsza niz przy wejsciu w ziemie wiec chyba testy na ziemi wystarczą. Ja bym zrobil lot dookola ksiezyca zatankowany na orbicie i przy powrocie rozpedzilbym statek do predkosci przewyzszajacej powroty apollo. Jak to przetrzyma to juz wszedzie doleci : D
#spacex
  • 15
  • Odpowiedz
@monarchista: Konwencjonalnej nie, ale rakieta ma się "pocić" tworząc "poduszkę" która ochrania przed plazmą i wysokimi temperaturami (bardzo tutaj upraszczam). Jeszcze nie wiadomo czy wykorzystają do tego wodę czy samo paliwo.
  • Odpowiedz
@macrusher: @monarchista:
Do chłodzenia powłoki statku będą chcieli wykorzystać ciekły metan (tak samo ja w silnikach) - do tego wykorzystają to pocenie się statku :v
A czego się spodziewałeś niekonwencjonalny statek musi wykorzystywac niekonwencjonalne rozwiązania :P
  • Odpowiedz
@Yamikaze już wiadomo że metan? Ostatnio jak sprawdzałem była mowa że jeszcze to liczą. Z jednej strony używanie tego samego paliwa upraszcza konstrukcje, ale z drugiej woda ma inne zalety (w locie na marsa może ekranować przed promieniowaniem kosmicznym, no i trzeba coś pić) więc to nie takie oczywiste.
Ale jak Musk już ogłosił że jednak metan to spoko.
  • Odpowiedz
@monarchista no nie chodzi o to że metan będzie przepływał w rurkach chłodząc cały kadłub - on nie ma wypływać tylko ma być w obiegu. Jest to stosowane normalnie do chłodzenia dysz silników rakietowych (chyba różnią się chłodziwem ale pewny to ja nie jestem) więc myślę że ludzie co to wykminili wiedzą co robić xD
  • Odpowiedz
@Yamikaze: to, ze wiedzą to ja nie wątpie ;p tylko to jest hardcore jakis... statek bedzie sobie wlatywał w atmosfere od tak... I najlepsze bedzie to, ze jesli zrobią tą konstrukcje porządnie wolną od błędów to w sumie to nie ma prawa nie dzialac. Oslona termiczna moze byc zle zamontowana, moze coś odpaść i katastrofa. A tutaj no jak ma nawalic
  • Odpowiedz