Wpis z mikrobloga

Chciałbym wystartować z małym krewetkarium na biurko. Około 30l, 29cm x 29cm x 35cm. Coś jak zestaw "Aquael SHRIMP SET SMART 2"

Znalazłem poradnik:http://www.benibachi.pl/jak-zacz%C4%85%C4%87-s-6.html o starcie akwarium na wodzie kranowej na podłożu Benibachi.

Czy jest to dobry poradnik? Wchodząc na fora akwarystyczne, czuję się jakby zakładanie akwarium czy krewetkarium wymagało co najmniej licencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#akwarystyka
  • 10
@Horvath bo w sumie to racja. Czym mniejszy zbiornik tym trudniej o stabilne warunki. Nie prościej na początek zwykły piach i kranówka? Do tego jakieś krewetki i bystrzyki Amandy chociaż?
@Horvath: jesli chcesz prowadzic krewetkarium na wodzie kranowej, to bedziesz hodowal neocaridiny. Dla nich nie potrzebujesz tego podloza. To jest podloze aktywne, ktore ma za zadanie utrzymac konkretne parametry pod bardziej wymagajace caridiny - ale wtedy kran odpada.

ps. mam to podloze u siebie
@Horvath: a co do poradnika, to ja sie z nim nie zgadzam w paru punktach. Wrzucalem kiedys moje pomiary na mikro , ktore pokazywaly dlaczego (mam tutaj na mysli czesc z dojrzewaniem baniaka).
@Couto: Właśnie przeglądając fora, ten poradnik wydawał mi się zupełnie niezgodny z prawdą, właśnie ze względu na zastosowanie wody kranowej przy podłożu aktywnym.

W przypadku neocaridin jakie podłoże wybrać, by krewetki były zadowolone a i jakaś roślina urosła?
jesli chcesz miec bardziej wymagajace rosliny to mozesz dac np jakis substrat. Ewentualnie ziemia ogrodowa na dno, pozniej moskitiera i zasypane np kwarcem (albo czyms innym, co Ci sie podoba). Jak malo wymagajace to syp piasek, kwarc, czy co tam chcesz (najwyzej bedziesz wkladal palki nawozowe pod rosliny).

wiesz, oni chca przede wszystki sprzedac produkt - wiec najchetniej by napisali, ze pasuje do wszystkiego ;)
@Horvath

Możesz kupić taki zestaw, podłoże piasek kwarcowy o grubszej gradacji, zależy od gatunku, możesz wybrać kolor, aby ładnie kontrastowały, dojrzewanie na suchy start bez bakterii i syfku ze starego filtra, tak 3/4 tygodnie, aby było bezpiecznie.

Co do gatunków z Neocaridina, które można hodować na wodzie kranowej (nie na każdej idzie to jakoś super), to polecam jakieś słabiej wybarione sakury red, cena nie jest za wysoka i łatwe w odchowaniu. Są
@Horvath Jak dopiero zaczynasz, to nie pakuj się w akwaria typu HT. Zwlaszcza przy tak małym litrażu. Frustracja Cie zezre i sie tylko zniechecisz. Dla mniej wymagających krewetek jak wspomnieli @Couto i @Rutyna_To_Kreatyna spokojnie zwykły żwirek/piasek wystarczy. A z roślin aby umilić życie krewetkom możesz dać przeróżne mchy, które nie mają wysokich wymagań i większość składników odżywczych pobierają z wody.