Wpis z mikrobloga

#poznan uwaga na złodzieja z #jezyce

W sobotę wszedł do budynku, w którym pracuje moje dziewczyna, grasował po korytarzach i wykorzystał moment, w którym nikogo nie było w gabinecie, żeby ukraść portfel wraz z pieniędzmi i dokumentami.
Sprawa została natychmiast zgłoszona na policję, ale ta nie podjęła do tej pory żadnych działań.
Mi natomiast udało się ustalić kilka istotnych faktów. Dzięki temu, że złodziej dość swobodnie korzystał z płatności zblizeniowych kradzionymi kartami mogliśmy odtworzyć jego drogę (m.in. 6 płatności w ciągu 12 min w jednej z Żabek). Swoimi kanałami uzyskałem nagranie z monitoringu, które pokazuje wyraźnie twarz złodzieja przy okazji dokonywania jednej z prób płatności w sklepie. Dzięki temu dopasowalismy jego wizerunek do osoby, która wcześniej na monitoringu z budynku, w którym pracuje moja dziewczyna zatrzymuje się przed nim i po chwili zastanowienia wchodzi do środka (jego obecność w budynku potwierdziła też jedna z pracujących tam osób).
Mając to wszystko od dwóch dni nie mamy szansy przekazania dowodów do policjanta przypisanego do naszej sprawy - powiedziano nam, że w pracy ma być dopiero w środę...

Rozpędu sprawie być może nadałoby upublicznienie złodziejskiej mordy w sieci, ale zgodę na coś takiego może chyba wydac tylko prokuratura. Orientuje się ktoś z Was, czy ochrona dóbr (wizerunku) sprawcy jest ważniejsza od interesu pokrzywdzonego?

Poniżej rysopis:
Mężczyzna, około 35 lat
180 wzrostu, szczupły,
Nosi okulary
Brak zarostu, zapadnięte policzki,
Wydatne kości policzkowe i szczęka
W dniu kradzieży miał na sobie czarną czapkę, szary szalik, skórzaną czarną kurtkę, plecka w szaro-czarny wzór, jasne spodnie i ciemne buty.

Kto wie, może to nie pierwsza kradzież tego gościa.
#csiwykop
  • 10
@cin3k dzięki. Następnego dnia po zajściu chciałem ustalić przede wszystkim jak długo przechowywane są nagrania z monitoringu w niektórych z miejsc, w których pojawił się złodziej. Okazuje się, że niekiedy pliki z nagraniami nadpisują się już po 3 dniach...
@dj_epo: Oczywiście, że nie możesz upubliczniać wizerunku złodzieja, bo jego dobra osobiste są chronione przez prawo.
Niektórzy nieodpowiedzialni ludzie mimo wszystko mogą pomyśleć o udostępnieniu mordy złodzieja za pomocą środków zapewniających anonimowość (np. sieć tor).
Czasem też może się zdarzyć, że lekkomyślna osoba zgubi nośnik (np. pendrive) z zawartością. Być może uczciwy znalazca postanowi opublikować kilka plików z pena np. na lokalnym forum w celu odnalezienia właściciela .
@Ortofenylofenolan_sodu odpowiedź nie jest jednoznaczna, wbrew pozorom. Ostatni strajk pokazał, że społeczeństwo świetnie radzi sobie bez ich wsparcia. Ale w dużym okresie prowadziłoby to do wzrostu przestępczości i konieczności radzenia sobie samemu - a to z kolei prowadzi do samosądów, władzy silniejszego i ogólnie anarchii. Zatem mimo wszystko lepiej ich utrzymywać...
@Ortofenylofenolan_sodu @maciejg zgadzam się z tym, że policja jest niezbędna i pełni bardzo ważną rolę jako instytucja, ale to z jaką indolencją funkcjonariuszy spotykam się w moje sprawie to jakiś absurd.
Słuchajcie tego, dziś poinformowaliśmy telefonicznie policjanta przydzielonego do naszej sprawy, że mamy wizerunek sprawcy i nagranie dowodzące, że z premedytacją dopuścił się kradzieży, a policjant na to..."dzisiaj jestem wyjątkowo w pracy, a tak na dobre wracam w przyszłym tygodniu i wtedy