Wpis z mikrobloga

@TheDamex: Tokay w płynie Biowin, prawie do wszystkiego (jabłka w szczególności), trzeba 2 -3 dni prędzej namnożyć, do jabłek poza cukrem i pożywka w zasadzie kwasku cytrynowego nie trzeba dodawać, najlepsze jabłka starych odmian raczej kwaskowate i winne, o silnym smaku.
@TheDamex: nie baw się w drożdże, które trzeba przygotowywać 2-3 dni przed nastawieniem wina - wymaga to planowania i rezerwacji czasu np do wyciśnięcia soku, bo nie wycisniesz w dniu w ktorym zaczniesz przygotowywac drozdze bo sok sie zepsuje , a drozdze potrzebuja te 3 dni na namnożenie się. Jak Ci się nie uda to możesz się zniechęcić, lepiej kupić aktywne drożdże które się uwadnia w 30 minut przed wlaniem do
@DanekRBI: tak właśnie planowałem, nie chce mi się bawić w namnażanie. Mam jeszcze pytanie dotyczące tego czy do aktywnych drożdży dodaje się pożywkę. Z tego co wyczytałem to jeden rabin powie tak drugi powie nie. Jak to jest?

@Domino844: to zależny ile dasz cukru dasz, maks to chyba gdzieś w granicy 18% bo potem drożdże umierają od ilości alkoholu w winie
@Domino844: Może mieć ile chcesz, ale maksymalnie ok 18% przy takich łatwo dostepnych drożdżach. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że wino powyżej 12-13 staje się po prostu za mocne i o ile nie lubisz zagryzać wina ogórami, to lepiej trzymać się takich procentów jak podałem.
@TheDamex: Możesz dodać szczyptę pożywki przy uwadnianiu, nie zaszkodzi. Później do wina też warto dodać. Trzeba czytać opakowanie na którym będzie napisane czy są to drożdże z pożywką czy bez.