Wpis z mikrobloga

@zajecc: Siemanko, słuchajcie po lekturze biorę się za kompletowanie elementów #smarthome, ale nie chcę w ślepo kupować wszystkiego do prób, dlatego wolę Was zapytać czy wykorzystujecie jakieś elementy automatyki/smart w mieszkaniach w bloku ? jeżeli tak to co ? myślałem o centralce zbudowanej na raspebry Pi3 i doczepianiu do tego co jakiś czas różnych elementów, interesująco wygląda też sonoff, podpowiedzcie co Wam się przydaje a co uważacie za zbędne. #raspberrypi #inteligentnydom #sonoff #supla #xiaomi
  • 13
@zajecc: polecam google home jako glowny hub sterujacy wszystkim. na codzien uzywam swiatel philips hue(komendami do pokoi + czujniki ruchu w przedpokoju), roznych polecen supportowanych przez samego asystenta google+chromecast, od czasu do czasu wlacze odkurzacz xiaomi komenda(na codzien jezdzi sam automatycznie). logitech harmony uzywalem do wlaczania i wylaczania tv i plejki, ale co raz mniej, bo wystarczy cos wlaczyc recznie i juz sie rozsynchronizuje z logitechiem, wiec raczej bym nie polecal.
@zajecc: Jako alternatywę dla sterowalnych gniazdek Sonoff zobacz Shelly.
Możesz też postawić sobie "domoticz" na raspbery bądź np na serwerku NAS Synology. Jest możliwość podpięcia domoticza do Google Home.

Ja mam plan podpiąć sobie oświetlenie, sterowanie kaloryferami, gniazdka, klimatyzacja, jakieś czujki (otwarcia drzwi, dym) + może elektrozawory w razie gdyby strzelił wężyk.

Wstępny plan zakłada Domoticz na NAS no ale na razie nie zrobiłem żadnego dokładniejszego planu bo do ewentualnego remontu
@drzwi_do_piwnicy: FYRTUR i KADRILJ to nazwy tych rolet, gdzie niegdzie sa juz dostepne, a jakis przedstawiciel IKEA na Polske wypowiadal sie ze u nas beda dostepne w kwietniu. nie chce mi sie za bardzo znowu tego szukac, ale po nazwach znajdziesz pewnie jakies konkrety :) maja supportowac google home, alexe jakis ich smieszny pilocik i pewnie inne serwisy ktorymi sie juz nie interesowalem
@wiewior_s: tak myślałem i dlatego GH jest słabym pomysłem, lepiej postawić domoticza, lub inny tego typu soft, który będzie łączył sprzęty różnych producentów i brał na siebie odpowiedzialność za różne automatyczne akcje, bo daje to gwarancję, że przy braku internetu funkcje automatyczne zostaną zachowane. Mając np. domoticza można połączyć go z GH i dzięki temu mamy zabezpieczenie przed utratą funkcjonalności w przypadku braku internetu oraz sterowanie z poziomu GH kiedy internet
@knrwa123: Nie mowie ze nie warto miec dzialajacego systemu offline, ale zamiast uzalezniac dzialanie GH od domoticza lepiej skonfigurowac to sobie niezaleznie w GH i w domoticzu czy czymkolwiek i miec kompletny backup calej funkcjonalnosci na domoticzu. Ogolnie mniej lub bardziej poautomatyzowane rzeczy mam od jakis 2 lat i w tym czasie nie mialem internetu przez jakies 6 godzin i to tylko dlatego bo nie mialem pradu, wiec zaden sterownik by
@wiewior_s: niby tak, ale konfigurując 2 oddzielne systemy mamy 2 systemy do serwisowania. Konfiguracja systemu w oparciu o rozwiązania typu domoticz, openhab czy np ioBroker (którego ja używam i bardzo polecam) daje możliwości, których nie da GH (przykład z ode mnie) chciałem sobie zrobić system powiadomień o zalaniu. Czujniki zalania z xiaomi idealnie się do tego nadawały (tanie, małe, zasilane na baterie), brakowało im tylko możliwości wysyłania powiadomienia przez SMS. Wpiąłem