Wpis z mikrobloga

Witam, niedługo dotrze do mnie raspberry pi 3b+ z aeotec gen5 USB zwave i chciałbym poznać oponie doświadczonych w tematyce smarthome. Planuję na malince postawić jakiś system smarthome i nim zarządzać głównie z telefonów iPhone. Póki co mam do zarządzania termostaty danfossa na z-wave, klimatyzację daikina, może odkurzacz roborock ii będą również włączniki świateł. Jestem zielony w temacie maliny, smarthome i nie jestem informatykiem.
Wobec powyższego zależy mi na tym by system smarthome był jak najłatwiejszy dla początkującego i by większość raczej dało się wyklikać niż programować. Chciałbym by była też dobra integracja z homekit oraz by interfejs (tez app na telefonie) jeżeli to możliwe był ładny. By była łatwa konfiguracja urządzeń z-wave. Wiem, że Home Assistant i openhab można łatwo zainstalować z gotowych obrazów (openhabian, hass.io) ale chodzi mi też o łatwość dalszej konfiguracji i dodawania sprzętów.

Wobec powyższego, który system będzie najlepszy
Openhab, Home Assistant czy domoticz ?

Wiem, że domoticz jest u Nas popularny ale czy to nie jest teraz mało przyszłościowy system, a obecnie bardziej przyszłościowe i lepsze wsparcie ma HA lub OH ? OH i HA mają chyba też lepszą i łatwiejsą obsługę pluginu do homekit.
Będę bardzo wdzięczny z doradzanie w co najlepiej pójść.

#inteligentnydom #smarthome #raspberrypi #openhab #domoticz #homeassistant #homebridge #zwave
  • 20
  • Odpowiedz
@rafal180: mam Home Assistant na dokładnie takim sprzęcie jak Ty. Z-wave nie stworzył żadnych problemów. Na początku miałem trochę kłopotów z ogarnięciem YAML, ale szybko poszło dzięki walidatorom online.
Zawory Danfossa, które znam są słabe, bo nie można się dobrać do temperatury jaką widzą w pomieszczeniu.
Z HkmeKirlta nie korzystam.
  • Odpowiedz
@rafal180 na pewno masz danfossy ze starej serii kompatybilne z z-wave? Bo dupki potem zmienili je tak że nowe działają tylko z kontrolerem danfoss, mimo że też nazywają się z-wave.

Jeśli chodzi o sam system to openhab ma chyba najwięcej integracji, ale nie wiem czy dla kogoś początkującego którykolwiek z tych trzech jest prosty w obsłudze.
  • Odpowiedz
@rafal180: Napewno z kazdym z tych systemow predzej czy pozniej napotkasz problemy, aby je rozwiazac niejednokrotnie bedziesz musial siegnac do dokumentacji lub pytac online.
Home Assistant ma jednak cos czego nie maja Domoticz i OpenHAB czyli Home Assistant Cloud. Jest to znakomite ulatwienie konfiguracji uslug Google Assistant i Alexy - nie trzeba sie bawic z certyfikatami, z kontami developerskimi na google, z firewallem, routerem, a to wszystko za drobna oplata ktora
  • Odpowiedz
@hitherto: Co do danfossa to właśnie czytałem o tym co mówisz ale tak mi się wydaję, że mam starą wersję Danfoss living connect w instrukcji nie ma nazwy czy symbolu modelu ale jest w instrukcji i pod bateriami oznaczenie: living connect Z SW 1.01, a te nowe mają chyba SW 3.XX. Termostaty dostałem od developera, który je łączył dla chętnych za pomocą centralki jakiejś firmy keemple (nie używa centrali/linka danfossa), ale
rafal180 - @hitherto: Co do danfossa to właśnie czytałem o tym co mówisz ale tak mi s...

źródło: comment_rftNlHPgCF7JDSrZd4yTmXWmBevFkQqf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: co do danfossa to wiem, że nie można odczytać temperatury, co potwierdza chyba wyżej załączona przeze mnie instrukcja i zawarty tam zestaw class ale jak mówiłem dostałem je darmo od developera i szkoda było by ich nie wykorzystać (sam pewnie kupiłbym coś z odczytem temperatury ale i tak w przyszłości chcę jakaś stację pogody wewnętrzną i zewnętrzną, a temperaturę może odczytań teraz z klimatyzatorów daikina)
  • Odpowiedz
@piwniczak: co do integracji z alexą czy google Assistant mi nie zależy, gdyż jak pisałem głównie obsługa ma być z iPhonów (wiem, że mogę GA zainstalować na iPhona ale to chyba nie działa tak fajnie jak na androidami) także bardziej już jak coś zależy mi na integracji raczej z siri ale póki co wystarczy mi obsługa z app dla iOS lub homekit.

A zaproponowane termostaty pewnie fajne i może lepsze od
  • Odpowiedz
@houk: zobaczyłem stronkę co dałeś linka ale sorry dla mnie to magia co tam jest. Jakieś lutowania, programowania, setka pluginów, dodatkowe interfejsy, systemy itd... Jak mówiłem nie jestem informatykiem i nie chcę nim zostać ;) ma być to dla zwykłych ludzi i jak najłatwiejsze :) zainstalować, skonfigurować i najlepiej zapomnieć :) sterowane z app na iPhonie lub najlepiej z homekit i tylko tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Weebo: sam homebridge ? Bez innego systemu smarthome ? Czytałem, że HA ma teraz jakiś plugin „homekit component” który robi to samo co homebridge, a OH i domoticz też mają jakieś pluginy do homekit (tu nie wiem jak z Siri ale jak homekit działa to chyba i siri)
  • Odpowiedz
@houk: no dzięki ale póki co chciałbym aby było to jak najprostsze i sterowane głównie z iPhona bez siedzenia nad tym 100h, czyli póki co, że tak powiem w prost „dla debila” ( ͡° ͜ʖ ͡°) wiem, że chyba nie ma żadnego prostego systemu ale by był jak najbliżej temu „debilowi” :)
  • Odpowiedz
@rafal180: proste to jest np xiaomi mihome, dodajesz włączniki, światla, czujniki, odkurzacz czy inne urządzenia. Ale nie zepniesz tego np z tymi termostatami.
We wszystkich wcześniej wymienionych systemach będziesz musiał się trochę z nimi poznać, trzeba i koniec.
  • Odpowiedz
Chcę by podstawowa obsługa (bez cudów i skomplikowanej automatyki) była szybka i prosta tj. by prosto było dodać jakieś urządzenie na np. z-wave i by była możliwość prostej podstawowej jego obsługi z app powiedzmy homekit, bez jakiejś zaawansowanej automatyki, czyli to co przewidział producent urządzenia np. zwave „out of box” by było proste do dodania i sterowania z iPhona. Konfikiracją zaawansowaną może kiedyś tam się zajmę ale na początek by te podstawowe
  • Odpowiedz
@Wu70: No jak trzeba trochę no to trzeba ale w którym tego trochę będzie jak najmniej ? :)
W który jak najłatwiej dodać coś na np. zwave i podstawowymi funkcjami tym sterować z app lub najlepiej z homekit ?
  • Odpowiedz
@houk: A możesz zdradzić jak masz to rozwiązane? Ja zacząłem tak że mam postawionego Domoticza na Raspberry. Łączę się z Arduino Mega przez USB. To jest projekt taki jak na "Inteligentny Kanał Szmala" na Youtube. Arduino Mega steruje SSRami i raportuje stany do RPi. Stany zapisuje w EPROMie. Da się np. w ten sposób podłączyć np. drugie Arduino Mega żeby rozszeżyć ilość wejść/wyjść? Jak masz podłączone czujniki itp? Robiłeś wszystko na
  • Odpowiedz