Wpis z mikrobloga

#holandia #podatek #belastingdienst #urzadskarbowy #emigracja #pytanie

Jak wygląda procedura pozyskania i wypełnienia zaświadczenia o dochodach przez polski Urząd Skarbowy? (oczywiście poprzedni etap rok w rok spełniłem wypełniając PIT-36 wraz z załącznikami ZG i Zerowym). Pytam o zupełne głupoty – w sensie, do jakiej komórki się w US zgłosić/dodzwonić, o co poprosić, czy jest to odpłatne, czy można to zrobić zdalnie nie ruszają się z domu (telefon/internet) czy trzeba osobiście się wstawić? czy papierek wypełniamy my czy pracownicy US? Czy wymagany jest dodatkowy dokument potwierdzający dane które zostaną zawarte w zaświadczeniu? Czy jeżeli jedyną opcją jest wstawienie się w placówce US czy można to zrobić w dowolnej w Polsce czy trzeba w tej w „rodzimej” czyli tej której się rozliczamy? Jak długo trwa procedura? Czy mogę to zrobić na lata wstecz (mam tu na myśli rok 2015, 2016 i 2017) czy tylko na najświeższy rok? Co dopilnować by wszystko przebiegło prawidłowo na dalszych etapach? Bardzo bym prosił o relacje osób, które mają ten etap za sobą, podzieleniem się doświadczeniem i rozwiązaniami. Pracowałem w latach 2015-2017 w Holandii, pobierając równocześnie na przełomie lat 2016/2017 holenderski zasiłek dla bezrobotnych (który rozliczyłem w Polsce płacą podatek od zasiłku). Jaaropgaaf’y od pracodawców i urzędu holenderskiego posiadam. Jednak zupełnie enigmatyczny wydaje mi się etap „zaświadczenie wypełnia polski Urząd Skarbowy” – nigdzie w cenniku US nie potrafię znaleźć takiej usługi.
  • 3
@Miedzcu:

Jednak zupełnie enigmatyczny wydaje mi się etap „zaświadczenie wypełnia polski Urząd Skarbowy” – nigdzie w cenniku US nie potrafię znaleźć takiej usługi.


Jedynie oplata skarbowa jest wymagana (17zl) a cale wypelnienie tego zaswiadczenia przez US sprowadza sie do przybicia paru pieczatek. Reszte wypelniasz Ty z prostego wzgledu, sa to do wypelnienia pola z Twoimi danymi.
Generalnie idz do ksiegowej, ktora specjalizuje sie takimi rozliczeniami, dasz jej 100 i wszystko Ci
@Miedzcu:

Czy jeżeli jedyną opcją jest wstawienie się w placówce US czy można to zrobić w dowolnej w Polsce czy trzeba w tej w „rodzimej” czyli tej której się rozliczamy?

Tak, tylko rodzima, ta, w ktorej jestes rezydentem podatkowym w Pl. Idziesz do tego samego okienka z 36 i 0, wszystko trwa tyle jakbys sie rozliczal z polskiego dochodu
@Miedzcu: ale tak jak pisalem, bierzesz zaswiadczenie od agencji i idziesz do ksiegowej, ona o pare rzeczy sie zapyta i Cie rozliczy, nastepnie z pit 36 i 0 i zaswiadczeniem (jak ladnie poprosisz to Ci pomoze z nim) od niej idziesz do US i skladasz.
A i jeszvze jedno, w US Cie nie zjedza jak sie zapytasz...