Wpis z mikrobloga

Polecałem parę dni temu świetny dokument "Sea of Faith" Dona Cupitta, ale wdzięczność nakazywałaby jeszcze napisanie, jak trafiłem na tę postać, a wydarzyło się to dzięki przebogatej w odniesienia książce "Bóg bez znaczenia" prof. Janusza A. Majcherka z Krakowa, filozofa.

Tym razem nie chce mi się rozpisywać tak długo jak w przypadku reprintu książek Wolniewicza, więc napiszę tylko tyle, że to świetna ilustracja przysłowia "Cudze chwalicie, swego nie znacie".

Tak jak "Bóg urojony" Dawkinsa i inne książki anglo-amerykańskich nowych ateistów są nieco odpychające dla kogoś, kto co nieco liznął tematy teologiczno-filozoficzne, tak prof. Majcherek bardzo erudycyjnie opisuje zagadnienie roli problemu Boga i religii we współczesnym świecie mając za przewodnika tytułowe pytanie "co wiara lub niewiara zmienia?".

Polecam wierzącym i niewierzącym choćby ze względu na monograficzny charakter tej pozycji do odkrywania rozmaitych myślicieli, którzy mogą jakoś z wami zarezonować tak jak mnie zaciekawił antyrealizm Cupitta, a przez niego trafiłem na dokument.

Ostrzegam tylko, że dla kogoś kto zupełnie nic z tymi tematami nie miał do czynienia może być trochę trudne (są narzekania np. na "lubimyczytać.pl". Ale próg wejścia nie jest nie do przejścia nawet dla totalnego laika, o ile jest prawdziwie zainteresowany. Jeśli ktoś nie jest prawdziwie zainteresowany może uznać też nadmiar cytatów za męczący, ale dla mnie to był walor książki.

#ksiazki #religia #wiara #ateizm #filozofia
eoneon - Polecałem parę dni temu świetny dokument "Sea of Faith" Dona Cupitta, ale wd...

źródło: comment_jUcUFOUJb4FicX1gjLPjiWMNBJnIGXAQ.jpg

Pobierz