Wpis z mikrobloga

Czy ktoś świadczył kiedyś usługi na rzecz polskiej firmy mieszkając w Irlandii (nie mając tu firmy)? Albo ogólnie za granicą? Szukam najprostszego rozwiązania na jedno nieduże zlecenie dla żony, więc odpada opcja typu "załóż firmę".

Myślałem o polskiej umowie-zleceniu, ale potem pewnie trzeba będzie się bujać z PITami (nawet jeśli podatek jest płacony za granicą to i tak papier trzeba wysłać?), więc kiepska opcja biorąc pod uwagę raczej niską kwotę zlecenia (robi to bardziej żeby "mieć do CV", a nie dla kasy).

Przyznam, że zupełnie się na tym nie znam, bo zawsze wszystko robiłem B2B jeśli była taka potrzeba, ale firmę w PL zlikwidowałem.

#emigracja #przedsiebiorczosc #irlandia #podatki
  • 6
@Regis86: Ja robię zlecenia na umowę zlecenie. Wtedy to co zarobisz w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce więc trzeba składać PIT i wykazać w nim też zarobki z Irlandii, które trzeba na złotówki przeliczać więc trochę zabawy jest.
@mrbungle: Rozważamy jako plan "b", ale nie mamy pod ręką nikogo z "tłumaczeniami" w PKD swojej DG :-)

@chemik_kieszyk O, tego nie wiedziałem - myślałem, że jak jest umowa "polska" (dane żony typu PESEL etc.), to chociaż dla samej zasady trzeba tego PITa złożyć. Poczytam, dzięki.
@Regis86: Kiedyś szukałem ale nie znalazłem jak to jest z umową zlecenie dla polskiej firmy mieszkając za granicą. Ufałbym że jest jak pisze @chemik_kieszyk.

Natomiast pamiętam że nie było przepisu zabraniającego przedsiębiorcy wykonania czegoś czego nie miał wpisanego w PDK, ale musisz to też sprawdzić, bo przez ostatnie lata mogło się to zmienić.