Wpis z mikrobloga

Pająk Prat!

STRATEGIA EKOLOGICZNIE STABILNA – Czy koncepcja DOBORU NATURALNEGO to pomysł Karola Darwina?

Nie wiem jak nazywa się ten gatunek na filmie i skąd pochoodzi, ale jak Guzoń pajęczarz (Ero furcata) należy do rodziny pająków zwanej: naśladownikowate: https://insektarium.net/araneae-2/mimetidae-nasladownikowate/ero-furcata-guzon-pajeczarz/?fbclid=IwAR3Tza5yMJmJPHU6pvrxMvaW6SG6JK-nxLgdjh2LaUI3t0EtQhueF1nJJjk

Po angielsku rodzina tych pająków nazwano: pająki piraci (Pirate spiders). Rodzina Mimetidae zawiera około 150 gatunków podzielonych na 12 rodzajów, z których Mimetus i Ero są najbardziej rozpowszechnione. Ten pająk jest mistrzem w naśladowaniu ofary lub partnera seksualnego. Uczyliście się kiedyś grać na harfie, lub na gitarze? Jak tak, to wiecie że nie jest to lłtwe. Ten pająk rodzi się z zaprogramowaną genetycznie umiejetnością „grania” na strunach sieci – to tak jaby człowiek urodził się z umiejętnością grania serenady :)

Niemniej taj już w biologii jest, że potencjalne ofiary coraz lepiej szlifują umiejetności rozpoznawania podstępu. Dlatego między ofiarą i drapieżnikiem istnieje istny wyścig zbrojeń i na scenie walki o byt zostają i wydają potomstwo tylko ci, którzy najlepiej rozpoznają podstęp i ci którzy najlepiej oszukują. Tym sposobem dobór naturalny konserwuje geny umożliwiające te zachowania. Pozwala to zachować równowagę ekologiczną między ofiararami i drapieżnikami, ponieważ na dłuższą metę nikt nie wygrywa. Raz wygrywa ofiara a raz drapieżca, więc każdy gatunek ma możliwość pozostawienia potomstwa. W ekologii/ biologii ewolucyjnej (teoretycznej) nazywa się taki ukad :STRATEGIĄ EWOLUCYJN IE STABILNĄ. Śmiało można usunąć to „ewolucyjna” i zastąpić „ekologiczna” ponieważ nikt jeszcze nie udowodnił, że ten wyścig zbrojeń może prowadzić do powstania zupełnie nowej cechy, organu lub gtunku.

Powstaje tutaj pewien dylemat dla darwinistów. Wyjaśnię go na szkolnym przykładzie relacji gepard-gazela. Darwiniści twierdą, że anatomie geparda szybkiego łowcy i gazeli uciekiniera sprintera ukształtował dobór naturalny na bazie ewolucyjnego wyścigu zbrojeń. Richard Dawkins pisząc kiedyś o 'ewolucji drzew w lesie sosnowym’ i ujmując wszystko w kontekście hipotezy ewolucyjnego wyścigu zbrojeń napisał, że drzewa walcząc o światło stają się coraz wyższe. Napisał, że można ten ewolucyjny wyścig zbrojeń przyrównać do przekrzykujących się ludzi, którzy w końcu osiągają maksimum możliwości wokalnych, jeżeli chodzi o wysokość decybeli i zaczynają krzyczeć z tą samą częstotliwością.

Przenosząc tą analogię na grunt poszczególnych drzew w lesie Richard Dawkins stwierdził, że drzewa osiągają pewne maksimum i ‚wyścig zbrojeń w ich ewolucji’ jest już niemożliwy. Wszystkie drzewa zaczynają niejako krzyczeć z tą samą siłą i już dalej nie konkurują zwiększając rozmiary. Dawkins twierdzi ponadto, że dalszy wzrost jest już z nie wymienionych przez niego powodów niemożliwy. Należy ustalić, gdzie właściwie leżą granice dla zakładanego ewolucyjnego wyścigu zbrojeń, to znaczy jakie są granice genetyczne i fenotypowe, ograniczające dalszą ewolucję niż ta, którą ewolucjoniści uważają za optymalną dla poszczególnych gatunków zwierząt wchodzących w interakcje drapieżnik/ofiara.

Takie granice genetyczne i morfologiczne zdają się występować powszechnie i między innymi dlatego ewolucjoniści byli zmuszeni dla wyjaśnienia tego faktu wymyślić kolejną hipotezę, która się nazywa „strategie ewolucyjnie stabilne”. Przecież należało jakoś uzasadnić powszechną stagnację, jeżeli chodzi o możliwość ewoluowania gatunków, obserwowaną zresztą już w zapisie kopalnym. Nawiązując do metafory Richarda Dawkinsa wezmy najpierw dla przykładu pod lupę sosny z jego metafory. Jaką maksymalną wysokość mogą osiągnąć sosny i dlaczego podczas swojego ewolucyjnego wyścigu zbrojeń niektóre z nich nie zwyciężają z innymi sosnami w wyścigu po światło, jak i inne zasoby nie stając się tak wysokie i wielkie, jak np. sekwoje?

TUTAJ jest więcej na ten temat. Dodam że to jest pierwszy artykuł jaki napisałem na bloga :)

https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/15/ewolucyjny-wyscig-zbrojen/

Proszę też zajrzeć TUTAJ - O zaskakujących wnioskach neodarwinistów: „Nieewoluujące organizmy popierają teorię ewolucji”: https://bioslawek.wordpress.com/2015/02/09/o-zaskakujacych-wnioskach-neodarwinistow-nieewoluujace-organizmy-popieraja-teorie-ewolucji/

PODSUMOWANIE: Dobór naturalny nie jest siłą twórczą, nie odpowiada za bioróżnorodność. Selekcjonuje to, co już istnieje lub konserwuje. Czy istnienie zasady doboru naturalnego w przyrodzie potwierdza założenia (neo)darwinistów?

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_4UjugrloyAcUn30AEXwrqNQ5oun8bEsM.jpg

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_kIM2R6UTUhDw24s8G6RMNbgZfiN1kK1o.gif

Istnienie doboru naturalnego w przyrodzie jest faktem, który opisał poraz pierwszy kreacjonista Edward Blyth, a nie Karol Darwin. To prawda, że w przyrodzie przeżywają najbardziej sprawne lwy, nie wyjaśnia to jednak, jak powstały lwy, a właściwie rodzaj wielkich kotów ryczących, który określamy nazwą "panthera".

W czasach zanim w UK rozwinął się przemysł obserwowano większą przeżywalność jasnej odmiany motyla o nazwie krępak brzozowy, ponieważ był słabiej widoczny na jasnym tle czystych drzew. Po tym, jak rozwinął się przemysł i środowidko stało się zanieczyszczone, jasna kora brzóz stała się ciemna. Wówczas ptaki polujące na krępaka brzozowego łatwiej dostrzegały i polowały na jasno ubarwione motyle, przy czym przeżywalność i frekwencja ciemno ubarwionych krępaków stała się większa. Melaznizm przemysłowy, to bardzo dobry przykład działania doboru naturalnego, ale twierdzenie, że jest on jednym z mechanizmów ewolucji jest założeniem. Założenia natomiast nie nie są dowodami. Zjawisko melanizmu przemysłowego wyjaśnia przyczynę zdobywania frekwencji w populacji motyli o jasnej lub ciemnej barwie, ale nie wyjaśnia skąd na świecie wzięły się motyle z ich wyrafinowanym rozwojem postembrionalnym (przeobrażeniem zupełnym).

Od zdolności upodabniania się kameleonów do otoczenia zależy ich przeżywalność, a ta zdolność od kondycji skomplikowanych mechanizmów odpowiedzialnych za homochromię. Przetrwanie bardziej sprawnych kameleonów nie wyjaśnia jednak skąd kameleony wzięły się na świecie oraz jak wyewoluował mechanizm homochromii u tych gadów: https://bioslawek.wordpress.com/2012/04/05/czy-byla-mozliwa-ewolucja-przeobrazenia-zupelnego-holometabolii-u-owadow/

DOBÓR NATURALNY TO POMYSŁ PEWNEGO KREACJONISTY

https://www.wykop.pl/wpis/25895351/dobor-naturalny-to-pomysl-pewnego-kreacjonisty-czy/

ŹRÓDŁO:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Na%C5%9Bladownikowate?fbclid=IwAR3cL-plLZqDM-bIz6LD35DPCocj9nC-Poc_3Iz8W1t3i69aJ4WeiW_ui38

#biologia #zoologia #bezkregowce #nauka #ciekawostki
bioslawek - Pająk Prat!

STRATEGIA EKOLOGICZNIE STABILNA – Czy koncepcja DOBORU NAT...
  • Odpowiedz