Wpis z mikrobloga

@Latarenko: wiem, że to tylko śmieszny mem ale taki procent wynika z uwarunkowań historycznych i kulturowych. Inna sprawa, że poprawność polityczna może przeszkadzać w zastosowaniu odpowiedniej polityki kryminalnej, bo to rasizm
  • Odpowiedz
@rasmor:

historycznych i kulturowych

A nawet bardziej ekonomicznych. Murzyni są zazwyczaj biedni, biedni ludzie częściej popełniają przestępstwa. Ta sama sprawa dotyczy latynosów.
  • Odpowiedz
księża katoliccy to 0.17% męskiej populacji i 2.4% pedofili. przypadek?


@klonopin-retard: to oznacza tyle, że pedofile chowają się za sutanna, bo tam nie wzbudzają podejrzeń

Koloru skóry nie dopasujesz, bo lubisz przestępstwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Marek1991: Ale czy biedni Polacy popełniają ich jakoś zdecydowanie mniej? Przy czym radziłbym do sięgnięcia do starszych statystyk, bo po otwarciu granic UE dziwnym trafem przestępczość w naszym kraju znacznie zmalała.
  • Odpowiedz
A nawet bardziej ekonomicznych.


@Ragnarokk: Takie myślenie dość długo panowało wśród naukowców, ale badania i statystyki zdają się niejednoznacznie i nie do końca potwierdzać tę tezę. Okazuje się, że gdy zbadasz tą samą społeczność z biegiem czasu i porównasz wpływ wzrostu i spadku konsumpcji i stanu posiadania do poziomu przestępczości to wcale ten poziom przestępczości nie jest skorelowany z wyżej wymienionymi czynnikami. Powstało na ten temat mnóstwo prac, które zależnie od
  • Odpowiedz
  • 46
@Ragnarokk są biedni z przyczyn historycznych i kulturowych. Abolicjonizm nie nastąpił w sferze ekonomicznej - handlarze niewolników i plantatorzy posiadali gromadzony przez lata kapitał (a jak ktoś mądry kiedyś powiedział - kapitał rodzi kapitał), tymczasem czarnoskórym pozostawały najgorsze i najmniej płatne prace, gdyż brakowało im kapitału potrzebnego do drogiego kształcenia się i kwalifikacji do podjęcia lepszych prac. Co za tym idzie byli w stanie osiedlać się jedynie w najgorszych dzielnicach, bez perspektyw
  • Odpowiedz
@eMac1ek: Czyli twierdzisz, że skoro 50lat temu byli traktowani źle, tzn. że teraz mogą popełniać więcej przestępstw i jest to okej? Popraw, jeżeli spłaciłem aż za bardzo, ale nie zgadzam się. Takie stwierdzenie, jak Twoje jest próbą usprawiedliwienia czarnych. Czy nie jest to podobne stwierdzenie, że Polacy mogłoby jechać do Rosji i popełniać tam wiele przestępstw tylko dlatego, że kiedyś okupowali nasz kraj?
  • Odpowiedz
Ale czy biedni Polacy popełniają ich jakoś zdecydowanie mniej?


@DiscoKhan: oczywiście.

Badania na danych indywidualnych dotyczących sprawców przestępstw wyraźnie wskazują na związek między sytuacją społeczno-ekonomiczną jednostki a podejmowaniem decyzji o popełnianiu przestępstw.


"Determinanty przestępczości w Polsce.
Analiza zależności z wykorzystaniem drzew
regresyjnych" , K. Kądziołka
  • Odpowiedz
@eMac1ek: dodatkowo jako potomkowie biednych, niewykształconych niewolników nie posiadają odpowiednich wzorców kulturowych, bo po abolicji #!$%@? po prostu murzynów do gett, posegregowano ich od białych i zostawiono samych sobie - ciężko w takich warunkach zbudować rozsądne społeczeństwo, stąd powielający się schemat nie poczuwania się do roli ojca i rozumienie tylko języka przemocy u wielu.
  • Odpowiedz
@michael1v6 Złamanie norm etycznych jest złe samo w sobie i nic go nie usprawiedliwia. Należy jednak rozumieć tło tego zachowania, a nie żyć w iluzji kompletnej wolnej woli.
Zrozumienie podłoża przestępczości może pomóc w walce z nią inaczej niźli poprzez nieefektywny retrybutywizm.
  • Odpowiedz
@PanFizyk:
W USA akurat tak jest. TAm edukacja jest w cholerę droga, więc taki zamknięty krąg z którego nie tak łatwo się wybić. Zdarza się, ale w Europie łatwiej pójść na studia będąc z takiego Parczewa.

@gzres:
Ciężko mi się do całego artykułu odnieść, więc to cherry-picking trochę, ale ten fragment jest wg mnie istotny

Z jednej strony pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawia, że przestępcy mają mniej możliwości osiągania dochodu
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning: Kurde, akurat nie mam tej książki pod ręk. Nie możesz podesłać konkretnego cytatu to stwierdzającego? Bo akurat ten cytat jakoś nijak ma się do takiej różnicy.

Pewnie nawet by mnie to nie zdziwiło, bo takich ekstremów jak Detrioit u nas nigdy nie było ale zwyczajnie ciekaw jestem jaka to różnica. Zwłaszcza porównując to z latami 90.
  • Odpowiedz