Wpis z mikrobloga

ej @Moderacja weźcie usuńcie z głównej żałosną manipulację użytkownika @Zwiadowca_Historii porównującą Katedrę #notredame (zbudowaną w latach 1163-1345), z powstałym w XX wieku neogotyckim potworkiem mieszczącym się w Częstochowie.

Newsy z paryską Katedrą Notre Dame i pożarem jaki strawił jej część w poniedziałek przypomniały, że nasza częstochowska Katedra Świętej Rodziny jest bardzo podobna do Katedry Notre Dame! Pod względem wielkości (ta w Paryżu jest o 30 m dłuższa) jak i bryły.


Nie jest, to tak jakby napisać że Tesco w Lublinie jest bardzo podobne do pałacu Dożów w Wenecji, bo też jest prostokątne.

(ta w Paryżu jest o 30 m dłuższa)


bagatelka xD

Żeby dodatkowo zafałszować obraz, op dodał "porównanie" obu obiektów w różnych skalach.

[pic rel] macie rzeczywiste porównanie obu budowli
nie trzeba być ekspertem od architektury żeby dostrzec różnice

#historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #zabytki #francja
afc85 - ej @Moderacja weźcie usuńcie z głównej żałosną manipulację użytkownika @Zwiad...

źródło: comment_qHeAX1lRWM5W6gkQ2quGS5kbYNoSYDd1.jpg

Pobierz
  • 27
@afc85: "żałosną manipulację" serio? zwrócenie uwagi że jest "bardzo podobna" to jest "żałosna manipulacja"? sam człowieku jesteś żałosny w swoich manipulacjach. Cały swój post napisałeś w formie hejtu... w odpowiedzi na swój osobisty ból dupy, bo te bryły faktycznie są bardzo podobne i sporo osób jak widać też tak uważa. Oczywiście że nie są identyczne! I nigdzie tego nie stwierdziłem... Robisz zwykłą gównoburzę.
@marek-kalka: @PaulStanley:

gdyby wrzucił porównanie dwóch gotyckich katedr to byłoby jeszcze pół biedy, ale on zapodał XX-wieczną, marną imitację vs wyznacznik całego stylu gotyckiego

@Zwiadowca_Historii:

ty wrzuciłeś zdjęcia w zafałszowanej skali, żeby obiekty wydawały się podobne
ja dodałem zdjęcia w tej samej skali żeby każdy mógł zobaczyć różnicę

ty piszesz, że obie budowle są "bardzo podobne"
ja pokazuję zdjęcia fasad i portali, na których wyraźnie widać, że różnią się
@afc85: No to teraz umieść katedry na zdjęciach w tej swojej skali w takim samym ułożeniu i wyjdzie Ci praktycznie to samo co u mnie, owszem skala nie jest równa ale ktoś to jakoś ukrywał? Sam napisałem że różnią się one wymiarami i o ile. To że front nie jest podobny to nie znaczy że bryła też nie jest... bo jest i wiele osób uznało podobnie. "XX wieczną i marną imitację
@Zwiadowca_Historii: @afc85: nie byloby problemu gdyby porównywac tutaj obiekty podobnej skali i znaczenia, weźmy chociaż taka perłe gotyku polskiego jak kościół mariacki w krakowie gdzie tez masz dwie wieże albo nawet jeszcze bardziej czyli katedra we wrocławiu, która wcześniej nie miała hełmów na frontowych wieżach. polecam trochę większy research zrobić, szczególnie jako zwiadowca.
@Zwiadowca_Historii: równie dobrze można porównywać zabytkowy neoklasycystyczny kościół w Puławach ufundowany przez czartoryskich z rzymskim Panteonem jasne że są podobnieństwa ale to dalej nie ta skala. po w przypadku Twojego porównania jak i porównania wyżej przytoczonego mamy archetyp kontra budynek który spełnia założenia przez niego wyznaczone.
@wyporkiewicz: Lata PRLu pozostawiły w wielu miejscach w Polsce szary i smutny krajobraz, niełatwo to zmienić. Faktycznie otoczenie katedry i w sumie cała Częstochowa wygląda raczej biednie, ale sama katedra moim zdaniem wygląda wporzo. Wcale nie tanio i wieśniacko.
Wydaje mi się że Polacy bardzo lubią krytykować wszystko co polskie, przeceniając jednocześnie zagraniczne zdobycze kultury. Katedra Notre Dame jest na pewno ładniejsza niż ta w Częstochowie, ale to nie powód żeby