Wpis z mikrobloga

Mirki, wpadł mi w ręce teleskop Sky-Watcher Synta SK1309EQ2, ale bez okularu. Jestem kompletnie zielony w temacie teleskopów, a bardzo chciałbym zacząć przygodę z obserwacjami nieba. Moje pytania:
1. Jaki okular do tego teleskopu byłby najlepszy? Zakres cenowy 100-300 zł.
2. Czym jest właściwie wyciąg okularowy i czy potrzebuję go żeby w pełni korzystać z teleskopu?

#astronomia
  • 16
@StinkyWinky: ona podwaja ogniskowa czyli też podwaja tak jakby powiększenie, ściemnia obraz dwukrotnie (przy dobrych okularach i większych aperturach nie idzie zauważyć z krotnościami x1.5, x2, x3). Ja bym na twoim miejscu się w nią zaopatrzył.
@StinkyWinky: Tak jak mówi @paliakk barlow może być rozwiązaniem. W planetach powiększenie + ciemniejszy obraz da Ci zdecydowanie dobry efekt ;) myśle że w 130mm z 3x bedzie okej patrząc na to że w 150mm mówią że i 5x barlow daje rade
@dantey: @StinkyWinky: Nie ma takiego czegoś, jak "za jasny" teleskop. To jest stwierdzenie sprzed 25 lat, kiedy w Polsce królowały małe refraktoki i niemożliwe do skolimowania newtony rodzimej firmy Uniwersał ;)
Osobiście najlepsze widoki planet w życiu oglądałem dobsonami 10" i 16". Przy większej światłosile wystarczy stosować barlowa albo krótsze okulary. Jeśli planeta razi w oczy i nie widać szczegółów, to trzeba po prostu dorzucić filtr szary albo barwny.