Wpis z mikrobloga

@xatu: to wtedy masz pecha, ale po co zwiekszac ryzyko pecha i jego negatywne skutki jesli juz sie zdarzy? Szczególnie w przypadkach zycia i śmierci.
@bernan Chodzi mi o podstawe prawna, paragraf, artykul. To że policjantowi nie pasuje to nie podstawa do mandatu. Medalik zawieszony na lusterku może mu przeszkadzać.
@xatu: policjant nie ma prawa Ci kazać otwierać bagażnika. dopóki nakazu przeszukania od prokuratora nie ma oczywiście. ;) ja przy każdej kontroli mówię "tu się naciska jak Pan chce, ja nie mam obowiązku otwierać". Gaśnice mam pod fotelem pasażera a trójkąt w schowku. :)
policjant nie ma prawa Ci kazać otwierać bagażnika. dopóki nakazu przeszukania od prokuratora nie ma oczywiście.


@GrindujTopy: nieprawda. Chociażby z tego powodu, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "nakaz przeszukania od prokuratora".

Policjant może przeprowadzić kontrolą zawartości bagażnika na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o Policji. Nie musi mieć na to żadnego dokumentu od prokuratora/sądu. Nawet przy przeszukaniu taki dokument nie jest konieczny.

policjant nie ma
@IgorK: to chyba jakichś niedouczonych policjantów trafiam bo żaden się nie postawił. jeden tylko mi po złości wezwał kiedyś lawetę za to bo miałem pękniętą szybę przednią.
@IgorK: No widzisz, ja kiedyś od kogoś się dowiedziałem, że za cholerę nie może mi kazać otwierać bagażnika bez nakazu i serio to działa. Raz tajniakom pokazałem tylko bo w bagażniku miałem psa i widzieli, że coś tam się rusza to już dla świetego spokoju otworzyłem a przy okazji pies wyszedł na siku.
@IgorK: jak do tej pory żaden nie próbował nawet dyskutować... zazwyczaj nie chcą oglądać zawartości bagażnika tylko abym pokazał trójkąt i gaśnicę.
a co do nakazu to do domu wejść bez niego nie mogą na bank, nawet drzwi nie muszę otwierać.
a co do nakazu to do domu wejść bez niego nie mogą na bank, nawet drzwi nie muszę otwierać.


@GrindujTopy: mogą jak najbardziej. Pomijając już kwestię nazewnictwa (nakaz przeszukania wystawia Policja, sąd/prokurator wydaje postanowienie o przeszukaniu), Policja (inne służby mundurowe też) może przeprowadzić przeszukanie lokalu mieszkalnego (jak każde inne przeszukanie) po okazaniu legitymacji służbowej. Takie uprawnienie wynika z 220 par. 3 k.p.k. Jedyna różnica, że przeszukanie takie, po fakcie, powinno