Wpis z mikrobloga

Myślałem, że wiem co tak na "chłopski rozum" znaczy kurs waluty danego państwa. Tłumaczyłem sobie tak:
1. To miara ogólnego rozwoju społeczeństwa względem innego
Przykład: Kurs funta jest powyżej 1 zł więc Brytyjczycy są bardziej rozwinięci. Rubel rosyjski jest poniżej 1 zł więc są mniej rozwinięci (migracja Polaków za pracą do GB a nie Rosji).
2. To miara wiarygodności społeczeństwa względem innego
Przykład: Kurs funta jest powyżej 1 zł więc Polak ocenia WB jako bardzo zaufaną, stabilną i przewidywalną. Rubel rosyjski jest poniżej 1 zł więc nie wiemy co się wydarzy i nie ufamy Rosjanom

To mi wszystko się układało: kiedy jakieś państwo zrobi coś "złego" to jego waluta leci w dół. Jeżeli ktoś zadłuża się w nieskończoność to waluta leci w dół itd.

TAK MYŚLAŁEM, DO CZASU GDY NIE UJRZAŁEM KURSU:

Korona szwedzka 1 SEK 0,4008

Nigdy nie podejrzewam, że Szwecja jest mniej rozwinięta czy mniej wiarygodna w oczach Polaków. Sprawdziłem parę wskaźników ekonomicznych i nic tam się takiego nie dzieje. Dla mnie Szwecja to miejsce gdzie Polacy też migrują i pracują.

Kto mi pomoże zrozumieć mój błąd? :) Nie interesują mnie definicja z Wikipedii, bardziej jakieś ujęcie humanistyczne, nie ścisłe i w skali makro.

#ekonomia #kurswalut #szwecja #pieniadze #blad
  • 17
@aHmuX: To chyba musi byc bait. Jak mieszkalem w Indiach to mnie czasem ludzie pytali ile waluta w moim kraju jest warta w rupiach bo chcieli w ten sposob ocenic jak sie w Polsce zyje. Smialem sie z tego a tu prosze.

Czy slyszales o denominacji z roku 1995 w Polsce? Wedlug twojej logiki w jednym momencie Polacy staliby sie 10000 razy bogatsi bo sie przesunelo przecinek przy wartosci. A dlaczego
warto kupić


@aikonek: dzięki za cynk Wilku z Wall Street :) W sekrecie Ci napiszę: podobno na allegro można kupić konto premium na wykop za 1,99 zł - za pewnie podrożeje. Pewne info.
ty serio myslales, ze wartosc waluty nominalna swiadczy o poziomie zaufania spolecznego?


@Spring_is_coming: tak, przeprasza, że Cię zniesmaczyłem. Uznaję Twoją wyższość. Ogólnie przepraszam, że śmiałem podzielić się swim punktem widzenia. Świat się stał gorszy bo napisałem co sądzę.
Polska przeprowdzila denominacje w 1995 to magicznie stala sie 10000 razy bardziej godna zaufania?


@Spring_is_coming: nie wiem jak kursy poszczególnych walut wtedy się zmieniły w naszych kantorach. Wiem, że była inflacja. Zakładałem, że inflacja automatycznie powoduje, że kursy innych walut rosną w kantorach. Nie wiem też jak zmieniła się cena naszej waluty z punktu widzenia innych krajów.