Wpis z mikrobloga

Hej, hej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziś pierwszy raz odpaliłem drona Eachine EX2H - klona MJX BUGS 3H. W tym celu udałem się do jednej ze szkół, a konkretnie na jej dość duże szkolne boisko. Wokół ulice, domki jednorodzinne i kilka bloków mieszkalnych nieco dalej. Nie spodziewałem się jednak, że mam wyjątkowy egzemplarz. Taki o 10-krotnie mniejszym zasięgu, czyli 30 - 50 metrów zamiast 300 - 500 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego też jak tylko trochę się oddaliłem, mniej więcej na tyle właśnie, kontroler zaczął pikać informując o utracie zasięgu i w sumie w tym samym momencie straciłem nad nim kontrolę. Poleciał do kogoś na posesję, niedaleko. Na szczęście został odzyskany, choć już nie wygląda jak nowy :D Ale bez żadnych pęknięć itp.

Pytanie brzmi: Z czego może wynikać wyjątkowość mojego drona? Może drony są trochę jak zwierzęta i potrzebują poczucia bezpieczeństwa, bliskości człowieka itp.? ( ͡° ͜ʖ ͡°) i u mojego się to odezwało od razu po zakupie? Dron ma wbudowaną kamerkę FPV na 5.8 GHz. Nie podczepiałem żadnej dodatkowej działającej na tej samej częstotliwości co sam dron, więc to można wykluczyć.

#banggood #drony
  • 20
@fotograf_warszawiak: Próbuję znaleźć coś, o co może Ci chodzić, ale nie widzę nic szczególnego. Może chodzi Ci o punkt typu "miej przy sobie doświadczonego pilota dronów"? No bo nie widzę też żadnych informacji co robić w przypadku utraty sygnału. Czytałem ją wcześniej, żeby wiedzieć jak prawidłowo wystartować, skalibrować itp. i przy okazji rzucałem okiem na całość, teraz również próbuję wyszukać coś przydatnego, ale nie widzę :P Może poza tym, że kontroler
@fotograf_warszawiak: sorry, głupio/źle odebrałem Twoją odpowiedź. Jakbyś chciał mnie skarcić za nieczytanie instrukcji czy coś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na temat tego, co się stanie po nagłym wyłączeniu kontrolera nic w instrukcji nie ma. Natomiast sprawdzałem jak to wygląda na YT w recenzjach, stąd wiem.
@fotograf_warszawiak: To jest dron bez GPSu, chińczyk, taki pierwszy większy jaki mam. Wcześniej tylko miniaturka za 30 zł do poćwiczenia. No tyle że ma silniki bezszczotkowe, utrzymywanie wysokości dzięki barometrowi i mam go z zestawem do FPV, aby sprawdzić, czy zainteresuje mnie latanie w okularach. Jest też w stanie kamerkę typu GoPro Hero 7 unieść, więc przy bezwietrznej pogodzie w ciągu dnia też dałoby się coś sensownego nagrać :P jeżeli jest
@fotograf_warszawiak: Hmm... czytałem kilka godzin temu oraz teraz widziałem w recenzjach, że anteny przy pilocie powinno raczej się ustawiać w dół lub ewentualnie górę. W każdym razie tak, żeby nie celowały w drona czubkami, a całą swoją długością. Ciekawe czy to coś da. Może spróbuję też antenkę trochę przesunąć przy dronie, bo jest zasłonięta "nogą" drona.
jeśli byś znalazł instrukcje jak nim sterować (jakiś tutorial na youtube itp) to podziel sie wiedzą bo miałem z nim taki sam przypadek - uciekł mi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Małymi dronami latałem i wychodziło mi to dość dobrze - ale ten to jakiś wariat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@userprofile93:
@fotograf_warszawiak: Niby to się wydaje w miarę logiczne, ale jakoś nigdy w życiu na to nie wpadłem :P No może nie do końca świadomie jak wiedziałem że to antena może polepszyć zasięg np. przy TV. A przy dronie po prostu wyprostowałem antenki czubkami do drona i liczyłem na to, że wszystko będzie pięknie :D ale dziś wolę nie sprawdzać czy moje kombinacje coś dały, bo jest duży wiatr.
@tmb28: Zanim odczytałem Twój komentarz udało mi się znaleźć potencjalne źródło problemów i właśnie jest takie, jakie piszesz. Szkoda tylko, że wcale nigdzie nie jest to w żaden sposób podkreślane. No bo ja rozumiem, że zasięg może być gorszy, ale że nawet aż 10-krotnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@userprofile93: no niestety, radia w zabawkach są robione jak najprościej. Miałem BUGS 3, upaliłem telemetrię latając pomiędzy blaszanymi magazynami - po tym cały czas piszczał, że traci zasięg, choć spokojnie latał na 600m. Już nie mówiąc o dokładności drążków, w porównaniu radia hobbystycznego to jest jakiś dramat. Dokupiłem do Taranis X7 moduł multiprotokół i polatałem swoimi starymi zabawkami - nawet nie wiedziałem, że one tak dobrze latają...
@tmb28: O, to bardzo ciekawy komentarz. Dobrze wiedzieć i o problemie z telemetrią, i o znacznie sprawniejszym lataniu z innym, lepszym radiem. A modowałeś jakoś swojego BUGSa? Czytałem i oglądałem o różnych modyfikacjach: kamery, pakietu, anteny do standardowego radia itp. Wszystkie te modyfikacje dają efekty, ale niekoniecznie te chciane. Tym samym np. lepsza antena dla radia podobno polepsza zasięg nawet do 50% i minusów tej modyfikacji chyba żadnych nie ma, ale
@userprofile93:

z modyfikacji miałem kamera+nadajnik VTX+kondensator od zakłóceń - według mnie nie ma sensu latać inaczej niż w FPV. Miałem kultową HS1184 (HS1177 w metalowej obudowie) wciśniętą w twardą gąbkę w części dziobowej, teraz najlepszy obraz daje Falkor. Do tego gogle HK Cyclops, teraz w kasie budżetowej kupuje się Eachine ev800/800D.
Potem dołożyłem antenę do pilota i to był błąd, który pewnie przyczynił się do upalenia, bo miała inne parametry niż
@tmb28: Też planuję właśnie przyuczyć się dobrze do FPV. Wiem, że w EX2H nie ma trybu akrobatycznego, to też myślałem o dokupieniu za 180 zł jego wersji mini, ale póki co wystarczy mi to. Tylko te okulary dołączone do zestawu... chyba jednak 2x wyższa rozdzielczość w EV800 zrobiłaby swoje. Teraz to już nawet wolałbym mniejszy ekran, 3 calowy dajmy na to i do tego przynajmniej te 800x480 ( ͡° ͜
@userprofile93: nie znajdziesz śmigieł 3-łopatkowych na te silniki. Te co są to klony DJI i są naprawdę bardzo dobre. Po pierwsze silniki ledwo ogarniają to, co jest, po drugie z właściwości 3-łopatkowych i tak byś nie skorzystał w trybie stabilizowanym. One oprawiają zwrotność kosztem szybkości i wydajności. Czyli polatasz znacznie krócej na baterii, mocno ją obciążając, tak jak ESC i silniki.
Na forum RCGroups jest gigantyczny temat o Bugs, ludzie już