Wpis z mikrobloga

Hej mireczki! Zacząłem na blogu rozprawiać się z tematem strumieni z Java 8:

https://programuj.pl/blog/java8-strumienie-cz1
https://programuj.pl/blog/java8-strumienie-cz2-tworzenie-foreach-filter

Jeśli obcy jest Ci temat samych lambd polecam wcześniejsze wpisy, zaczynając od https://programuj.pl/blog/java8-lamda-klasa-anonimowa

Będę wdzięczny za wszystkie opinie:)

#java #programowanie #naukaprogramowania #programista15k
  • 14
@KubaSnk: tak trochę z przekorą: czy jest jeszcze sens rozprawiać się z tematem, z którym dość dobrze rozprawiano się już od ponad 5 lat (o ile pamiętam Java 8 została wydana wiosną 2014), i od tego czasu zarówno internet jak i już nawet książki aż kipią od informacji na ten temat?
Przede wszystkim najpierw chcemy na blogu pokryć wszystkie podstawowe tematy a co do strumieni/lambd - mimo, że są od wielu lat na rynku to dla wielu developerów (niestety) to ciągle egzotyka, zwłaszcza, że pewnie większość pracuje jeszcze na 1.6/1.7:) Po strumieniach opiszę jeszcze Optionala, który teoretycznie bardzo prosty, a w praktyce sprawia programistom (zwłaszcza początkującym) wiele problemów. Później pewnie daty w Javie (tu już w ogóle masakra) i wtedy coś sążniejszego -
Potwierdzam spotykam podczas szkoleń wiele osób, które podchodzą do strumieni i lambd jak do jeża. Poza tym budujemy bazę wiedzy na programuju w wolnych chwilach.
Dodatkowo tłumaczę skąd w ogóle wzięły się lambdy (klasy anonimowe, interfejsy funkcyjne) + wbudowane interaktywne przykłady a nie 2 linijki kodu, tak działa, do widzenia:p Jak macie pomysły na to, co ciekawszego z zakresu Javy można opisać to śmiało!
@joffie: Prowadzimy szkołę programowania i wiemy jak to wygląda z perspektywy osoby uczącej się. Materiały sa, ale
- po angielsku - dla wielu osób to jest spora przeszkoda na początku
- szczątkowe - tylko przykład z jednym zdaniem, bez szczegółowego omówienia tematu (o patrz, przeklej to i zadziała, koniec)
- słabej jakości - źle opisane, bez przykładów, bez analogii

Wielu naszych kursantów ciągle ma z tym mnóstwo problemów, ba, wielu developerów/testerów,
@kebab-case: Z dzone oczywiście nie ma się co mierzyć bo to najlepszy "blog" IT na świecie. Zwróć uwagę jednak, że tam na całe strumienie jest poświęcony jeden wpis - najczęściej taki "cheatsheet". To jest super dla doświadczonego programisty, który jeszcze nie ma problemu z angielskim. Osoba początkująca będzie w stanie tylko przeklepać przykład... i tyle. Strzelam, że jesteś doświadczonym developerem więc oczywiście moje (obecne) posty nie są dla Ciebie, są dla
@KubaSnk: Ten blog wydaje się być świetną robotą! Myślałem że rozumem lambdy, wszedłem z ciekawości i dowiedziałem się paru nowych rzeczy. Bardzo przystępnie i zwięźle napisane, na pewno jeszcze poczytam. Oby tak dalej! (ʘʘ)
@newbie_235235: Jest z tym w Javie straszny bałagan. Są 3 "rodzaje dat"
- java.util.Date
- java.sql.Date
- nowe API (od Java 8) - LocalDate, ZonedDate etc.

Średnio są ze sobą kompatybilne a niestety programista musi umieć korzystać ze wszystkich. Dodatkowo daty same w sobie są problematyczne (strefy czasowe, lata przestępne etc.). Chcę też tak szczegółowo rozbić temat i omówić go krok-po-kroku:)