Wpis z mikrobloga

#ubuntu #linux Mireczki 18.04 co jakiś czas po prostu się zatrzymuje (freez), i nic poza twardym resetem nie pomaga. Laptop HP, dysk SSD, świeża instalacja. Dzieje się to w losowych momentach, nie zauważyłem niczego konkretnego, powiązanego z tym zawieszaniem. Widać wszystkie okna, kursor itd. po prostu całość się zatrymuje. Odpalone ma przez 99% czasu FF i Thunderbirda.
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wyrelworelowany: ja tak miałem po zamontowaniu dysku SSD. Testowałem wiele dystrybucji i wszędzie było to samo. Freez systemu na kilkanaście sekund, dioda dysku świecąca ciągłym światłem. Nikt mi nie był w stanie tego zdiagnozować na żadnym forum polskim czy zagranicznym. Ale zainstalowałem ostatnio elementarny OS i działa elegancko. Nie mam w/w objawów. Wiem że to Ubuntu/Debian z Panteonem ale dziala. Nie dotykam jak się nic nie dzieje.
@Wyrelworelowany: zrób mały eksperyment i włącz sysrq i zobacz czy system na tyle odpowiada żeby go zrebootować w ten sposób

Po zabootowaniu systemu
sudo echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq

A jak się zawiesi to używasz tej sekwencji przyciskow

Trzymasz:
Alt + SysRq
I po kolei wciskasz:
reisub

https://www.howtogeek.com/119127/use-the-magic-sysrq-key-on-linux-to-fix-frozen-x-servers-cleanly-reboot-and-run-other-low-level-commands/
zrób mały eksperyment i włącz sysrq i zobacz czy system na tyle odpowiada żeby go zrebootować w ten sposób


@yuim: To nie jest żaden eskeryment tylko MagicKeys w linuksie? Co mu ten eksperyment da? Że kernel w odpowiedzi na skrót klawiszowy zrebootuje system?

@Wyrelworelowany: Jakie DE? Jakie GPU? Logi coś? Czy to przypadkiem nie jest zawsze gnome?
@Kryspin013: nie wiesz jak bardzo zwieszony jest system. Jeśli nie odpowiada nawet na to to wtedy problem jest bardzo ciężki do zdebugowania. I wskazuje to raczej na problem ze sprzętem.

Jeśli to zadziała, to wtedy konfigurujesz kdumpa, triggerujesz kernel panic przy pomocy sysrq i masz vmcore na dysku. Później jazda z debuggerem i można dojść co powoduje zwieche.
Jeśli to zadziała, to wtedy konfigurujesz kdumpa, triggerujesz kernel panic przy pomocy sysrq i masz vmcore na dysku. Później jazda z debuggerem i można dojść co powoduje zwieche.


@yuim: To jak najbardziej rozumiem tylko gdzie jest ta informacja w twoim poprzednim komentarzu dla OPa? Bez tego jedynie będzie miał wiedzę, że zrebootuje mu się system (lub nie) i jeszcze może co oznaczą niektóre poszczególne literki w MagicKeys ¯\_(ツ)_/¯

( ͡°