Wpis z mikrobloga

Ej bo jakaś #!$%@? rzecz się ostatnio dzieje z moim kompem powiedzta co myślicie Mirki bo ja nie mam pojęcia XD.
No to tak, ja ogólnie na kompach się znam i o nie dbam więc dziwnie mi pisać takie zapytanie ale to dość egzotyczny przypadek
Zestaw złożony jakiś rok temu, Ryzen 2400g, Płyta ASRocka AB350 Gaming, 2x4GB Corsair Vengance 3200MHz. Zasilacz ze sporym zapasem bo 500W a dorwałem na promocji, grafa integra czyli Vega 11 w zupełności starcza do podstawowych gierek typu LOL i normalnego użytku. Procek nie kręcony, profile XMP zmienione na 3200, chłodzenie wyczyszczone, pasta zmieniona, cooler stock, buda ma dobrą cyrkulacje i kilka wiatraków (dobrze ustawionych). BIOS najnowszy, sterowniki do wszystkiego również aktualizowane.

A mimo to komputerowi #!$%@? i po np 20min grze w LOLa ba na średnich wymaganiach (grafika i procesor nawet się do 40% nie obciążają), komp po skończonym meczu albo nawet w trakcie się freezuje, totalnie zamarza ekran zatrzymuje się dźwięk, 0 reakcji na myszke i klawiature, tylko reset naprawia sprawe. Na początku wyglądało mi to na przegrzanie, wyczyściłem cooler, zmieniłem paste itd, ale nie pomogło. Zrobiłem stress test, z tego co pamiętam max 55-60C się grzał więc bardzo ok ale też po chwili dochodziło do freeza. Sprawdziłem w BIOSie czy nie ma jakiegoś głupkowatego zabezpieczenia za nisko ustawionego ale nic takiego nie było. Ba nawet skręciłem procek i grafe żeby sprawdzić czy pomoże ale efekt dokładnie taki sam.

Jak na moje to może być jakiś #!$%@? sterownik od CPU albo GPU, AMD ma talent do #!$%@? czegoś raz na jakiś czas. Aaaalbo coś jest z RAMem nie tak ale to by wywalało system co jakiś czas nawet bez obciążenia.
Nie wiem Mirki, powiedzcie co myślicie.

Wiem że jest nocna zmiana ale dorzucę tagi, może w dzień ktoś przeczyta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#komputery #pytanie #amd #ryzen
  • 30
@TruskawkaNaTorcie: Nie, przy stress teście po kilku min również, raczej mało jakich obciążeniowych prac innych robie więc nie ma innych przypadków. No ale wyraźnie widać że problem pojawia się gdy jest troszke więcej mocy przez dłuższy okres czasu potrzebne
@TruskawkaNaTorcie: Ty to mi wyglądasz na pomocnego człowieka xd #!$%@? wszystko i kupie nowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) No z zasilaczem to może mieć jakiś sens, że nie wyrabia i procek/ grafa dostają mniej mocy niż potrzebują i jest konflikt, mimo że nie powinno być ten procek ma TDP mniejsze niż 100 z tego co kojarzę, ten zasilacz to kilkukrotny Overkill no ale zapasowego nie mam nigdzie
@ZMMN: czy BIOS aktualny? Szczególnie w przypadku AMD to istotna kwestia. Jeszcze spróbowałbym na początek puścić pamięci na niższym taktowaniu i wtedy przeprowadzić stress test.
Sprawdź SMART dysku, czy wszystko OK. Nie jest aby zapełniony zbytnio? Możesz sprawdzić HD Tunem czy przypadkiem nie ma spadków do 0, co by mogło wskazywać np na zimne luty. Albo np wadliwą tasiemkę. Zapuść też "diagnostykę pamięci systemu windows".
No i taka jeszcze podstawowa i
@Odczuwam_Dysonans: Tak, BIOS był aktualizowany przy składaniu zestawu bo wtedy te procki były nowością i trzeba było zrobić update, teraz po roku (dosłownie kilka dni temu) znowu aktualizowałem do najnowszego.

Pamięci chodziły na bazowym taktowaniu przez jakiś czas 2400 z tego co pamiętam no ale mogę zmniejszyć żeby zbadać znowu.

W miarę świeży SSD 256gb około 30% wolne z kośćmi MLC więc też raczej bym tu się nie spodziewał problemu

Nope,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZMMN: ale było dobrze, nie? Na tym dysku też? Nigdy nie bądź taki pewny, ja bym go nie wykluczał ;) jak masz to podmień też tasiemkę SATA. Wypnij i wepnij przynajmniej kartę graficzną i pamięci (najlepiej przeczyść przy okazji gniazda). Możesz spróbować wywalić sterowniki od grafiki (możesz użyć DDU) i zainstalować na nowo. Może dziennik zdarzeń mówi coś ciekawego?
@Odczuwam_Dysonans: No z tego co pamiętam to wtedy było ok, dopiero w sumie niedawno to się zaczęło dziać. Przepnę dyski jutro na inne tasiemki i przy okazji może RAMy slotami zamienie. Sterowniki z automatu apka Radeona instaluje. No każdy taki freez to błąd krytyczny w dzienniku, tylko jedyna notka to odcięcie zasilania czyli mój reset ( ͠° °) A to samo nie przechodzi, czekałem 5min tylko
@ZMMN: hmm, w OCCT masz stress test na zasilacz - tzn jedyne czym się różni od testu na GPU to odblokowane FPSy, żeby grafika pociągnęła ile może prądu. Możesz zaobserwować czy jest różnica względem występowania w tych dwóch testach. No i zobacz jak się zachowują napięcia. Ale coś mi się wydaje, że to nie zasilacz. Jakby to był sterownik to raczej by Ci pokazało w dzienniku... Ja się sterownikom graficznym nie
@Odczuwam_Dysonans: Grafika jest razem z prockiem, już mi się nie chce tego coolera odkręcać od tej #!$%@? podstawki AM4 bo mi się backplate odkleił od płyty i przykręcenie coolera to katorga, 3 ręce potrzebne () Obacze ramy jutro i ten stress na zasilacz. A co do tych sterowników to są teorie spiskowe że z czasem specjalnie je pogarszają żeby zachęcić do kupienia nowych niesamowitych kart ( ͡