Wpis z mikrobloga

No i 4 dni po wysadzeniu do foliaka. Pierwsze sztuki dostały poparzeń słonecznych. Całe szczęście pogoda jest niezbyt słoneczna, więc może w tym roku uda się roślinom dostosować do światła słonecznego bez dużych kosztów.

Niestety nie mam możliwości hartowania ich, więc co roku po prostu muszę akceptować to, że pierwsze 10-12 dni po wysadzeniu jest czasem straconym, w którym rośliny stoją albo wręcz ich stan się znacząco pogarsza przez poparzenia.

#chilizgobim <---- tag pod, którym opisuję swoją amatorską uprawę papryczek chili

#chili #chilihead #papryka #papryczki #chili #ogrod #ogrodnctwo #slonce #warzywa #zainteresowania #hobby
gobi12 - No i 4 dni po wysadzeniu do foliaka. Pierwsze sztuki dostały poparzeń słonec...

źródło: comment_O5HxQuiluU1lU7sMwnjYfbwDEWcbxQu1.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@gobi12: Czytałem, że im bardziej sie je stresuje tym bardziej ostrzejsze tak że nie jestem pewny czy takie poparzenie jest do końca złe :D Czy to prawda nie wiem, Ty powinieneś wiedzieć :D
  • Odpowiedz
@shopec: W foli już nie tnę. Te co mi mocno pójdą wyciągnięte do góry na etapie doniczek to tnę na wysokości ok. 30 cm jeszcze w doniczkach. W tym foliaku około 10% chinense była cięta. Za to wszystkie inne gatunki tnę praktycznie co do sztuki.
  • Odpowiedz
Część osób nawet specjalnie funduje papryczkom stany okresowej suszy w takim celu


@gobi12: Ja spróbuje zastosować inną metode stresowania dla testu, w pewnym momencie odetne im po prostu na tydzień całkowicie dostęp do światła. Roślina będzie myślała, że umiera i jeśli stres coś zmienia w ostrości to powinna być o wiele ostrzejsza niż inne tej samej odmiany ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przynajmniej przy innych roślinach gdzie stosuje
  • Odpowiedz
@gobi12: Nie chciało by mi sie tak malować. Jaka różnica czy pomaziane ściany czy biała włóknina na krzakach? Moim zdaniem włókno dużo lepsze, okrywasz i spokój ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@gobi12 Ja właśnie zaczynam wątpić w sens ich cięcia. Reszta OK z korzyścią, ale w przyszłym roku chinkom chyba odpuszczę i spróbuję pociągnąć je na możliwie duże krzaki. Cięcie bardzo je spowalnia.
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Ale to całe przykrywasz tą włókniną? Czy zawieszasz nad wszystkimi po prostu? No bo cześć osób właśnie tak robi, że zawiesza nad całym tunelem nad sufitem włókninę celem zacienienia częściowego. To jest dobra metoda, ale trzeba mieć włókninę ;) A ja nie mam, mam za to pod ręką wapno, farbę i wałek ;D

Mam około 3,5m x 6 m.

@shopec: Znaczy ja uważam, że sens jest jeżeli wcześnie jest
  • Odpowiedz
Ale to całe przykrywasz tą włókniną? Czy zawieszasz nad wszystkimi po prostu? No bo cześć osób właśnie tak robi, że zawiesza nad całym tunelem nad sufitem włókninę celem zacienienia częściowego


@gobi12: Kłade po prostu na roślinach, pisze o białej włókninie nie czarnej, ona nie zacienia tylko odbija promieniowanie właśnie + ogrzewa je troche ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To jest dobra metoda, ale trzeba mieć włókninę


@gobi12:
  • Odpowiedz
Bo wtedy do ziemi/donic ostatecznych w maju lądują i tak duże rośliny i już kilkukrotnie rozgałęzione. :) Ale później to już nie ma sensu, bo efekt jest taki, że do ziemi ląduje o wiele mniejsza roślina niż mogłaby by być bez przycięcia


@gobi12: A to nie do mnie ale sie nie zgadzam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wysiewałem późno i jednej już przy pikowaniu urwałem łeb. Myślałem, że
  • Odpowiedz
@gobi12 Poczekam jeszcze na rezultaty tegorocznych eksperymentów, ale na tę chwilę mam plan na mniej więcej połowę tego co mam w tym roku, ale będę starał się wyprowadzić je na możliwie duże krzaki bez cięcia.
  • Odpowiedz