Wpis z mikrobloga

#budownictwo
#architektura

A więc wracając do tematu sprzed jakiegoś czasu.
Postanowiłem się wybudować.
Na jakiejś stronce znalazłem projekty gotowe, z których zrobiłem "swój" projekt.
Razem z moim projektem udałem się do lokalnego architekta. Tak jak mi mirki powiedziały żebym zrobił.
I wszystko fajnie pięknie gość na prawdę rzetelny i w ogóle. Ale...
Te gotowce na stronce kosztowały jakieś 2,5k - 3k za projekt.
A Pan Architekt powiedział mi że całość to będzie jakieś 17k... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pisałem i dzwopniłem do innch lokalsów w między czasie zanim umówiłem się z nim na spotkanie.
Aczkolwiek zero odzewu...
Czy to jest normalna cena za zrobienie projektu od A do Z?
Nie wiem co począć na pewno zacznę się pytać architektów z dalszej okolicy bo w moim #!$%@? to chyba tylko ten gość jest...

Jakieś sugestie bądź spostrzerzenia?
  • 23
  • Odpowiedz
@Barto_:

Jeśli w Twojej okolicy widzisz miejsce w którym przez ostanie lata powstają nowe domy jednorodzinne, które się Tobie podobają, podjedź do płota i zapytaj Panie kto Panu załatwiał.

Często gdy Architekt jest #!$%@? robotą rzuca spore kwoty.
  • Odpowiedz
@Barto_: prawdopodobnie szybciej by Ci to zrobił, niż tylko dostosował Twój projekt, dlatego może być drożej. ale tak czy siak, mam wrażenie, że jak za dom, to drogo. ale niestety artyści się cenią, niezależnie od tego, czy tworzą coś pięknego, czy piękne buble.
  • Odpowiedz
@Barto_: jeśli to cena 'na gotowo' to jest normalna w miarę, w każdym razie z tego co ja się orientowałem i płaciłem za swój :) Jak kupisz projekt za 3k to dolicz adaptację na działkę, projekty przyłączy, zmiany w projektach (chyba że w 100% Ci odpowiada). U mnie doszły jeszcze znacznie płytsze fundamenty niż zazwyczaj i ogólnie konstrukcja sporo delikatniejsza niż w jakimkolwiek gotowcu - mieszkam na płaskim terenie, bez osuwisk,
  • Odpowiedz
@iforgestuff: Owszem projekt jest w 100% od A do Z. Razem z mapami po 900zł, sprawdzaniem składu gleby, wszystkie przyłącza, wentylacja, rekuperacja, klimatyzacja, gniazdka wszystko. Ale mimo wszystko wydaje mnie się że z dychę za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Barto_: Cena sroga, ale za ogarnięcie całego projektu budowlanego pod ręką architekta zapłacisz trochę mniej, koło 10k, więc szukaj dalej. Z neta za te 2-3k to masz tylko same rysunki, musisz dodać do tego pozostałe koszta jak dokumentację, instalacje itp.
  • Odpowiedz
@Barto_: instalator weźmie pewnie z 2k za instalacje, konstruktor pewnie kolejne 2k za policzenie wszystkiego (architekt !== konstruktor). Geodeta 500+, projekt kanalizacji pewnie z 1k, woda podobnie. Zrobił byś komuś projekt domu za tysiaka? :) U mnie jeszcze w cenie było latanie po urzędach i załatwianie wszystkiego, totalnie nic mnie nie interesowało, dostałem gotowy projekt + pozwolenie na budowę. Kumpel kupił gotowy, po wybudowaniu domu okazało się, że schody były policzone
  • Odpowiedz
17k - vat = 14000 - dochodowy = 11000 - konstruktor 2500 - instalacje 2000 - elektryka - przyłącza - (godziny spędzone w urzędzie) - mapa 1000 - geolog 1000.
Moim zdaniem dostałeś bardzo dobrą oferte :P
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: Do końca tygodnia dostanę ofertę oficjalną z pełną rozpiską. Jeżeli tam jest rozpisane wszystko tak jak mówisz że on załatwia wszystko to ok. będę się mocno zastanawiał czy tak tego nie wziąć...
  • Odpowiedz
@Barto_: Odezwij się na PW jak dostaniesz ofertę. Rzuce na to okiem z drugiej strony barykady i doradzę Ci co powinieneś jeszcze wymagać w tych pieniądzach. Są architekci i ARCHITEKCI, w tej cenie powinieneś dostać kompletne opracowanie PB + PW, wszystkie etapy oraz zakresy opisane w umowie. Bardzo częste jest wycenianie jak PB+PW a wykonywanie w standardzie PB rozbudowanego. Ogólnie uważaj żeby się nie naciąć.
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: Jezu jak ja mało wiem... Dobra do końca tygodnia muszę duużo więcej skumać w tym temacie, co może konstruktor etc. Ten Architekt wydawał się bardzo pomocny i ogarnięty, mówił że załatwia wszystko. Ale tak wyyszyystko mapy, składy gruntu, pozwolenie archeologa bo to teren pod obserwacją, podejmuje decyzje co do fundamentów, stropów, technologii budowy (co się bardziej opłaca), załątwia z gminą decyzje w sprawie rozwiązań sanitarnych (bo tam też ma być
  • Odpowiedz
@Barto_: Nie musisz nic kumać, od tego właśnie będziesz miał architekta który zrobi wszystko za Ciebie. Twoim najważniejszym zadaniem jest tylko zweryfikowanie czy zrobi to rzetelnie i porządnie i w tym moge Ci pomóc :) jak mirek mirkowi :P Tak jak mówi @iforgestuff bardzo często my konstruktorzy wykonujemy proste projekty domków jednorodzinnych, jednak trzeba mieć na uwadze ze efekty estetyczne zawsze schodzą na drugi plan względem prostoty wykonania i przede wszystkim
  • Odpowiedz