Wpis z mikrobloga

Mirki, wymyśliłem sobie taki sposób zbierania wody deszczowej z dachu, załączam profesjonalny schemat. Przy zejściu z rynny nie mogę postawić zbiornika, za to może on znajdować się 25 metrów dalej, na #ogrod. Chciałbym zejść rynną do ziemi i pod nią poprowadzić rurę zakończoną na dole zbiornika. Zbiornik niższy niż wysokość dachu. U góry zbiornika rura przelewowa (nadal niżej).
W teorii zgodnie z #fizyka #nauka zasada naczyń połączonych zapewnia, że "w jednorodnym polu grawitacyjnym wlanie do któregokolwiek z naczyń połączonych jednolitej cieczy spowoduje, że jej poziom w każdym z naczyń ustali się na tej samej wysokości." To powinno sprawić, że rynna napełni się do pewnej wysokości, a dalej woda będzie lecieć do zbiornika. Nie wiem tylko jak z ciśnieniem, jeśli słup wody będzie miał powiedzmy 3m to połączenia muszą wytrzymywać 3 bary?

Czy to ma szansę działać? Szukam po necie takiego rozwiązania i nic nie znalazłem, aż #!$%@? sam zaczynam w to wątpić xD

#diy #pogoda #meteorologia #majsterkowanie #paint #budownictwo #budujzwykopem
sobed - Mirki, wymyśliłem sobie taki sposób zbierania wody deszczowej z dachu, załącz...

źródło: comment_l6Xa5jH5xTrQoau1V0AwRqmzVZRcgcoj.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@sobed: W zasadzie tak, do pierwszego mrozu, poza tym tam musi być ciągłość, czyli szczelność całego połączenia, jeszcze kratka od góry coby się nie zapychało...
  • Odpowiedz
@KollA: Oczywiście na wejściu kratka filtrująca, żeby syf się nie zbierał. Na zimę musiałbym zamykać to połączenie i wypchnąć wodę, przynajmniej większość

@Biszkop-T: nie wiem jaki przepływ można uzyskać, ale zakładając rurę 110mm i 500mm różnicy wysokości powinienem na samym zejściu uzyskać bufor około 5 litrów
może być przykładowo taka rura, z uszczelkami
sobed - @KollA: Oczywiście na wejściu kratka filtrująca, żeby syf się nie zbierał. Na...

źródło: comment_jBmDDZVfNVgOlzT9xjov6eLdWhYdLAik.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@sobed: Weź też pod uwagę, że taka rynna/rura z wodą będzie znacznie więcej ważyć niż pusty kawałek rynny. Jak będzie podparty w ziemi to w miarę ok, jak nie, to standardowe mocowanie może nie wytrzymać, również jeśli chodzi o samo przechylanie na boki. Nie znam się instalacjach sanitarnych, więc nie mam pewności, czy taka jak na obrazku będzie szczelna przy pracy pod ciśnieniem.
  • Odpowiedz
@StanislawAniol: chciałem uniknąć zakopywania, sporo przy tym pracy, nie wiem jak z wytrzymałością zbiornika, no i do wybierania wody potrzebna pompa, a nie mam tam prądu
  • Odpowiedz
@takija: mocować mogę do ściany dowolnie, myślę że zwykłe stalowe obejmy wystarczą. Jeśli dobrze liczę to woda w pełnej rynnie będzie ważyć około 30kg
  • Odpowiedz
@Luntri: o to chodzi żeby w zbiorniku mieć wodę. W rynnie to już efekt uboczny, można jeszcze próbować kombinować z jakimś zaworem zwrotnym
  • Odpowiedz
@sobed: zbiornik wkop w ziemie ponizej rynny tak zeby w najzizszym punkcie mozna zalozyc pompe do podlewania ogrodu. Pojemnosc zbiornika to min 1 m3. Moze byc mauser. Mniejszy sie nie sprawdził u mnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@random2o: przecież to to samo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Wlew ndo zbiornika nie może iść w ziemi, Wlew musi być nad zbiornikiem, albo trzeba zamontować pompę i jakiś zbiornik przy rynnie aby ją oprozniac
  • Odpowiedz
@sobed: Ja bym zamontował „zbieracz wody deszczowej” na rurze spadkowej ale przy samym leju rynny (na samej gorze” i zrobił obok druga instalacje. Byś otwierał kiedy chcesz, jak zbiornik będzie pełny to zamykasz i cyk woda leci tak jak wcześniej z rury spadowej. Resztę instalacji zrobiłbym z rur kanalizacyjnych utwardzanych - takich co można zakopywać o grubości ścianki 4.2 (?) czy jakoś tam.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gib00n: jak wyżej

@Issac: z powodu zamarzania? Fakt, myślałem żeby na zimę to odłączać i wypchnąć wodę, ale przy wlewie z góry będzie łatwiej

@dzazzio: co da zbieracz? Wolę rozwiązanie z przelewem na ogrodzie, przy rynnie nie mam gdzie odprowadzać wody i robi się błoto
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzazzio: tylko po co w tym wypadku osobna rura spadowa? Na zimę chciałem odłączać zejście do ziemi i podłączać kolanko wylotowe
  • Odpowiedz
@sobed: Ano właśnie po to żeby niczego nie przerabiać już. Ciekawy jestem jak zdejmiesz rurę i założysz kolanko bez odkopywania? No chyba ze założysz jakiś elastyczny przewód czy coś? Ja bym założył u góry systemowy zbierak i z niego wodę przekierował do instalacji, ty zrobisz jak uważasz :)
  • Odpowiedz