Wpis z mikrobloga

1127 - 3 = 1124

Tytuł: The Snowman
Autor: Jo Nesbø
Gatunek: kryminał
★★★★★★★★

Audiobook więc nie wliczam do liczby.
W Norwegii brutalnie zamordowane giną kobiety. Znakiem rozpoznawczym mordercy jest zostawianie przed domami ofiar bałwana. Do rozwiązania sprawy zostaje przydzielony inspektor Harry Hole.
Bardzo dobry kryminał. Trzyma w napięciu, świetnie zarysowana intryga, klimat i postacie. Z resztą fanom kryminałów chyba nazwiska Nesbo nie trzeba przestawiać.

Tytuł: Obłęd 44
Autor: Piotr Zychowicz
Gatunek: historyczna
★★★★★★★★

Swego czas bardzo głośna książka, gdzie autor stara się podjąć dyskusję na temat sensowności Powstania Warszawskiego.
Kiedy zaczynałem czytać to książkę wychodziłem z założenia, że ocenianie decyzji o powstaniu z dzisiejsze perspektywy jest bez sensu, ponieważ dysponujemy zupełnie inną wiedzą, plus nie żyjemy w tamtych czasach, więc nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć tamtych ludzi (p. słynna wypowiedź B.Lindy)
Niemniej lektura książki sprawiła, że dość mocno zmieniłem swoje zdania. Autor przytacza mnóstwo faktów które pokazują, że władze AK i rząd londyński doskonale zdawały sobie sprawę z bezsensu powstania. Zychowicz pokazuje, że sama decyzja była nagła, cała operacja nieprzygotowana i oparta na myśleniu życzeniowych. Niebagatelny wydaję się być tez wpływ propagandy i agentury sowieckiej w której interesie było aby Niemcy wybili polskie podziemie przed wkroczeniem ACz.
Tak więc o ile żołnierzom powstania należy się szacunek i pamięć, to dowódcom odpowiedzialnym za wydanie ich na beznadziejną walkę bez żadnych szans powodzenia potępienie.

Tytuł: Ojciec Chrzestny
Autor: Mario Puzo
Gatunek: powieść
★★★★★★★★

Chyba każdy zna genialny film Francisa Coppoli, więc nie ma sensu przedstawiać fabuły. Skupię się może na różnicach. Moim zdaniem film jest niespodzianka lepszy niż książkowy oryginał. Moim zdaniem film lepiej operuje emocjami odbiorcy. Wiele wydarzeń które w filmie robiły na mnie wielkie wrażenie, Puzo opisuje bez wielkiej podbudowy przez co czytając o nich nie czujemy jakichś szczególnych emocji. No i kreacja Marlona Brando jako Vito to klasa sama w sobie. Vito w filmie to postać od której wręcz bije dostojność i autorytet. Jego pierwowzór w książce choć również kreowany podobnie nie ma jednak takiej wyrazistości.
Na plus książki wypadają moim zdaniem postacie poboczne jak Sonny które dostały więcej miejsca. Podobnie z książki dowiemy się więcej o samej mafii, jej powiązaniach, sposobach działania, korzeniach etc.
Trochę ponarzekałem, ale książka jest ogólnie bardzo dobra, przygrywa z genialnym filmem, lecz to żadna ujma. Polecam przeczytać chociażby żeby porównać oba

Tytuł: Odwrócony Świat
Autor: Christopher Priest
Gatunek: SF
★★★★★★★

W dziwnym świecie istnieje Miasto. Miasto ma koła i musi się stale poruszać. Wszyscy jego mieszkańcy są podzieleni na cechy, których zadaniem jest wpieranie tego nadrzędnego celu jakim jest poruszanie miasta tak aby nie oddaliło się zbytnio od "Optimum".
Na takim oryginalnym pomyśle opadł swoją powieść autor. Mamy co prawda jeszcze głównego bohatera, którego oczami poznajemy miasto i prawa rządzące światem w którym istnieje, ale jest on tylko narzędziem do ukazania nam głównego konceptu świata.
Trzeba przyznać, że mimo wszystko sprawdza się to całkiem nieźle. Czyta się to całkiem fajnie chcąc poznać rozwiązanie zagadki Miasta. Szkoda, że samo zakończenie jest jednak nieco rozczarowujące i skrótowe. Niemniej jeśli ktoś lubi SF z ciekawym pomysłem to polecam.

#bookmeter
robertvu - 1127 - 3 = 1124

Tytuł: The Snowman
Autor: Jo Nesbø
Gatunek: kryminał
...

źródło: comment_Ta5mATHFHryD1mdAmqvZL7zZJlWwFoei.jpg

Pobierz
  • 5