Wpis z mikrobloga

Co zrobić gdy chciałeś na paradzie zabłysnąć sprzętem który wykorzystywałeś w trakcie wojny ale nie został Ci żaden egzemplarz? Możesz wyłowić go sobie z dna morza i odrestaurować! XD To właśnie zrobili Rosjanie z amerykańskimi czołgami M3 Lee/Grant i M4 Sherman, które zatonęły 74 lata temu w okolicy Murmańska. W pełni odrestaurowane przez specjalistów z batalionu remontowo-naprawczego Floty Północnej w Murmańsku stały się gwiazdą rosyjskich Parad Zwycięstwa! ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Więcej zdjęć w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#iiwojnaswiatowa #militaria #wojna #rosja #usa #czolgi #wojsko #poszukiwacze #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Zwiadowca_Historii - Co zrobić gdy chciałeś na paradzie zabłysnąć sprzętem który wyko...

źródło: comment_QNc56TmYlLVGCW95DzmPHSdAMhHK0KxZ.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Zwiadowca_Historii:

http://skansenpilicy.pl/ekspozycje/wojenne-trofea-pilicy/

Najważniejszym eksponatem w tym dziale, jak również jednym z najcenniejszych eksponatów w całym Skansenie Rzeki Pilicy jest opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Jest to jeden z wielu pojazdów zatopionych w Pilicy w styczniu 1945 roku. Oddziały niemieckie próbowały wówczas przekroczyć zamarzniętą rzekę po lodzie. „Lufcik” został wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu! Jest on jedynym tego typu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kompek: Fajnie ten Pan opowiada. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to warto pojechać do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Rekonstrukcje robią wrażenie. Zobaczyć także bunkier na Konewce (nie jestem za bardzo w temacie, ale i tak mi się tam podobało), Spałę, ruiny zamku i kościół Św. Idziego w Inowłodzu, żubry w Smardzewicach czy chociażby Niebieskie Źródła z wywierzyskami krasowymi i samo tomaszowskie muzeum. Myślę, że tak jak śpiewała Ewa Demarczyk
  • Odpowiedz