Wpis z mikrobloga

Po tym co wyczytałem to dorwać udany egzemplarz monitora 2k 144hz 1-4ms IPS g-sync do 2.5 koła to jest toto lotek. Co chwile komentarze, że ziomeczki za 3 czy 4 razem dostali dobry monitor bez ips glow czy blb itd.
Chyba rozszerzę poszukiwania o TN czy VA bo to jak szukać igły w stogu siana.
Branie monitora IPS to aż taki komfort?

#komputery #monitory
  • 19
  • Odpowiedz
Z takimi panelami szczególnie 144hz i chyba miałeś na myśli rozdzielczość QHD to albo się godzisz z pewnymi mankamentem albo nie kupujesz. Niestety takie panele są juz na tyle drogie w produkcji ze żaden producent nie będzie robił takiej selekcji tych paneli bo inaczej cena by poszła hen hen w górę
  • Odpowiedz
@Gusmag: IPS ma swoje zalety. Jakie, pewnie wiesz. Tyle, że tłuką teraz tego hurtowo i QA leży i kwiczy, bo jak ktoś bierze to do grania i biega po Dust2, to ma w d~~~ głęboko bleed czy inne niedoskonałości. Chcesz mieć IPS-a, który wygląda jak ósmy cud świata, to nie dostaniesz 144Hz. Czasami nawet o 75 możesz zapomnieć. Chcesz korzystać z zalet dwóch światów i nie mieć zbytnio wad żadnego z
  • Odpowiedz
@NyanNyan: @mikolajeczek: To się zaczyna i kończy na tym, że jak nie wezmiesz IPSA, to będzie lipa, ale jak już go wezmiesz, to dostajesz mase niedogodności i problemów ¯\_(ツ)_/¯ Czytałem, że ips góruje nad va i tn, ale jestem ciekaw czy aż tak, nigdy nie miałem z tym styczności. Pewnie trzeba będzie się do sklepu przejechać i porównać, chociaż to też sporo czasu zajmie... Zresztą jak wszystko jest dobrze to
  • Odpowiedz
@Gusmag ja mam 144hz QHD od Samsunga na tym ich całym sva i mimo jego wad czyli tych plam na ciemnym ekranie to w życiu bym IPS nie brał. Kolory gorsze nie są szczególnie ze nie używam monitora do pracy przy obróbce zdjęć itp. Nie wypala się tak samo jak IPS no i ma lepszą czerń. Ja się dziwię czemu ludzie jeszcze w IPS się pchają kiedy już konkurencyjne panele nie grzeszą
  • Odpowiedz
@Gusmag niczym się nie różnią od tego co widziałem na IPS. Ale trzeba dodać że mam jeden z topowych modeli samsunga wiec nie będę się wypowiadał o ich panelach z niższych półek. Dla mnie sva na razie jest najlepszym wyborem dopóki OLED nie wejdzie do masowej i taniej produkcji i dopóki nie rozwiążą tam kwestia wypalania się
  • Odpowiedz
@Gusmag: IPS ma swoje wady. U siebie w lapie wymieniłem ekran z TN na pochodny IPS (AHVA) i pomimo delikatnego bleeda (acz zamierzam to skorygować, wtedy to już by było cudnie), w życiu bym nie wrócił na "niekrwawiącą" TN-kę. TN to podmatryca i do czegokolwiek poza monitorami over 9000Hz to się nie nadaje.
  • Odpowiedz
@NyanNyan: @mikolajeczek: Czyli wychodzi na to, że mogę się jeszcze wspierać VA, chociaż to też nie najlepsze wyjście ze względu zastosowania do gier, i tak to właśnie jest... ¯\_(ツ)_/¯ Dzięki szanowni Mircy. Swoją drogą granie przy karcie nvidii na monitorze z free synciem ma jakieś znaczące odbicie w przyjemności z rozgrywki? To samo tyczy się grafiki na radeonie i na monitorze z g-synciem.
  • Odpowiedz
@Gusmag: freesync jest od AMD, g-sync od NV (tak tylko poprawiam)
Jest płynniej. Trudno to opisać. Nie czuć tak rwania. Tyle że jak nie jesteś fanem grania na ultra i ocierania się o 30fps, to nie odczujesz tak zysku z tego. Ta technologia miała przede wszystkim zmniejszać odczucie "szarpania" przy nagłych dropach klatkażu, jak masz na tyle mocny sprzęt, że uciągnie w jakiejś tam rozdziałce i poziomie detali 60fps+ to kupowanie
  • Odpowiedz
Nie wypala się tak samo jak IPS


@mikolajeczek: Że przepraszam co?

@Gusmag: Ja bym jednak szedł w IPS. Jak się trafi na jakiś kompletnie kijowy egzemplarz, to można wymienić bez problemu.
TN to tragedia, warto tylko jak ktoś gra tylko np. w CSa, a VA też mają mase wad, choćby w ciemnych scenach maja niewyobrażalny ghosting

Co do synchronizacji, to testowałem trochę na swoim 75Hz IPS z FreeSync i bardzo
  • Odpowiedz
@Gusmag: Dużo siedziałem nad tym tematem, praktycznie od 2 miesiący co parę dni o tym czytam i jednak idę w kierunku właśnie 2k 144Hz IPS Gsync, prawdopodobnie Acer Predator.
  • Odpowiedz
@Gusmag: Nie sądzę, żeby takie coś się pogarszało z czasem. Ja nie wiem czy kupię go teraz czy jeszcze poczekam z miesiąc albo dwa, ale założenie mam takie, że co mi szkodzi, skoro łatwo jest teraz oddać to do sklepu. Kupię, potestuję, jak będę niezadowolony to oddam.
  • Odpowiedz
@Murasame: Zdecydowałem się na VA freesync. Szkoda nerwów i czasu na szukanie dobrego ipsa. Możliwe, że poczekam na LG 27GL850G ale zobaczymy. Powiedz mi, jeżeli planuje właśnie kupno monitora z freesync, to nie lepiej wziąć rx 5700 zamiast rtx super? Ogólne aż tak na wrażeniach z gry mi nie zależy, wybredny nie jestem ale też bez przesady.
  • Odpowiedz
@Gusmag: Przecież karty Nvidia normalnie działają z monitorami obsługującymi FreeSync, a Aorus o którym wspomniano wyżej jest jednym z nielicznych monitorów, który jest na oficjalnej liście Nvidia, gdzie sami testowali dane monitory i będzie działało w 100% jak Gsync.
  • Odpowiedz