Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy!
Wielkimi krokami zbliża się mój egzamin i dołączenie do grona radioamatorów.
Mam teraz problem z wyborem miejsca na rozstawienie się ze sprzętem.
Dysponuję dwiema lokalizacjami. Największą niewiadomą jest dla mnie kwestia zlokalizowania anteny.

Lokalizacja 1 (preferowana):
- Dach bloku mieszkalnego 4-piętrowego
- Mieszkam niestety na parterze
- Z dachu otwarta przestrzeń bo w okolicy nie ma wyższych budynków
- Teren gęsto zabudowany
- Centrum miasta 50-60k

Lokalizacja 2 (w ostateczności):
- Działka w ROD
- Mogę postawić antenę tylko około 5m nad ziemią
- Nad działką poprowadzona jest przesyłowa sieć energetyczna, niestety nie znam napięcia ale linia idzie centralnie nad działka.
- Całkowicie odsłonięta okolica
- Niestety mniej bezpieczna lokalizacja bo mam obawy czy antena lub nawet sprzęt w środku nie zmieni właściciela pewnej nocy :(

Już sporo się naczytałem o montowaniu anten na dachach bloków mieszkalnych. Postaram się jak najszybciej skontaktować ze spółdzielnią i poprosić o stanowisko w tej sprawie czy wydadzą mi zgodę na montaż anteny. Znalazłem też już firmę z uprawnieniami która będzie się tym mogła zająć.

Jak myślicie drodzy koledzy, jest szansa na wydanie pozwolenia i nadawanie z domu czy jedynym moim wyjściem będzie ucieczka na działkę? Może któryś z kolegów tutaj obecnych przechodził już podobną procedurę, ma teraz antenę na dachu bloku i podzieli się swoimi doświadczeniami? Czy dodatkowego problemu nie będzie stanowić to, że mieszkam na parterze a kabel trzeba będzie poprowadzić przez cztery kondygnacje na dach? Oczywiście zakładając dobry jakościowo kabel.

73!
#krotkofalarstwo
  • 5
@mat888 @Kami3n147 : To pozostało jeszcze z ery pierwszych telegrafów. Chodziło o to, aby przyśpieszyć przekazywanie zwykłych wiadomości poprzez użycie skrótów, czy zamianę niektórych zwrotów na liczby. W 1879 w USA opracowano tzw Phillips Code, czyli zbiór skrótów używanych przez telegrafistów. Później, cześć z nich przejęli krótkofalowcy np 73, 88,
Co ciekawe, były też inne skróty których obecnie w ogóle się nie używa i mało kto o tym wie np: 1- Wait
@xfilokolo: Od wielu lat jestem czynnym krótkofalowcem i jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania mam podobną sytuację jak Ty, czyli osiedle bloków czteropiętrowych w mieście , ja na parterze. 10 lat temu przeprowadziłem się tutaj i stanąłem przed podobnym dylematem, jakie anteny , czy pozwolą zainstalować itd. W poprzednim miejscu zamieszkania też w bloku nie miałem problemów, miałem od lat porozciągane druty miedzy blokami itd, ludzie się przyzwyczaili i nie było problemu.