Wpis z mikrobloga

Hej Mirki.

Chcialbym prosic o porade w temacie filtracji / uzdatniania wody ze studni głebinowej.
Na dołączonym screenie jest wynik badania tej wody oraz wizualizacja problemow jakie występują po przelaczeniu sie na tą wodę.
Od strony "wizualnej" sa to 2 problemy - rdzawy osad np. w WC oraz biały osad w przegotowanej wodzie. Dodam, ze aktualnie woda ze studni jest filtrowana tylko przez Honeywell F74CS-1AC - filtr do wody z płukaniem wstecznym (50 mikronów).
Domyslam się więc, że konieczne będzie:
1) zainstalowanie urządzenia do odżelaziania wody (z tego co widze w necie sa to urzadzenia ktore takze sluza tez do odmanganiania wody)
2) oraz zapewne osobnego urzadzenia do zmiękczania wody (usuwanie kationów wapnia i magnezu)

Czy moje domysly sa sluszne?
Czy z wynikow badania wody mozna cos jeszcze wywnioskowac?
Czy któryś z Mirków mierzył się z takim problemem? Czy ktos stosuje u siebie takie urzadzenia i moze cos polecic (konkretne systemy, rozwiazania - na rynku jest sporo rozwiązań i ciężko się zdecydować, które faktycznie są skuteczne i tanie w eksploatacji) oraz powiedziec jaki jest FAKTYCZNY koszt użytkowania (w np. zmiekczaczu trzeba chyba wymieniac jakies złoże - chyba solankowe)?

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #woda #studnia
muczaczo - Hej Mirki.

Chcialbym prosic o porade w temacie filtracji / uzdatniania ...

źródło: comment_IvnqLSjQTBH3zd6cWjkQuclg5C7af9hU.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@muczaczo na moje to za dużo żelaza. Mi się coś takiego w basenie robi jak wymieniam wodę i robię szok chemią. Tyle, że u siebie pacyfikuję to wsypując Wit. C w proszku w ilości kilograma i woda jest kryształ od razu. Rozumiem, że to chcesz pić i w domu używać więc mój sposób odpada pewnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@poganka Tak - to jest woda takze do picia. Myk z wit. C w proszku moze mi sie sprawdzi przy czyszczeniu muszli w WC, bo na razie nie udało mi się usunąć tych brzydkich rdzawych smug eidocznych na dołączonym screenie.
  • Odpowiedz
@muczaczo Na te smugi to spróbuj coś silnego do kamienia albo, wiem że to dziwne, wd40. Wit C nie czysciłam bo nie miałam takich zacieków nigdzie ale będę wdzięczna za feedback jak Ci poszło ;)
A w sprawie uzdatnienia tego to może do wodociągów zadzwoń do jakiegoś speca? A nóż widelec Ci pomoże... niemniej powodzenia, też muszę studnię wreszcie zrobić.
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o uzdatnienie takiej wody, to nie powinno być problemu, bo te przekroczenia nie są duże. Osobiście mam wode z wodociągu, ale siostra męczyła się z wodą ze studni i wysłała wodę do analizy do pewnej firmy. Dobrali jej urządzenie (wielofunkcyjne) które zżera jej żelazo i twardość przy okazji, podobno przy niskich przekroczeniach takie urządzenia się sprawdzają. Warto zadzwonić nawet do sklepu internetowego i się zapytać po prostu, w wodociągach nic
  • Odpowiedz
@Malgorzata6344:

Ale powiem ci jeszcze jak się przyjrzalam, że dużej twardości to ty nie masz. Jak załatwisz sobie urzadzenie do żelaza i manganu, to twardość też trochę powinna ci spaść z automatu


No wlasnie tego troche nie rozumiem - weglanu wapnia niby nie jest duzo, a bialy osad w wodzie jest i to dosc w znaczacej ilosci - osadza sie to na sciankach czajnika, ktory przy gotowaniu wody zaczyna tak jakby
  • Odpowiedz
@Malgorzata6344 hmmm.... Ja w basenie mam jakieś ponad 20m3 wody więc ten 1kg nie robi różnicy a tylko " klaruje" wodę. U mnie to właśnie dodanie chloru do wody sprawia, że się robi taka rdzawożółta i mętna. Po wyklarowaniu tym kwasem askorb. normalnie już dodaję to co trzeba do wyrównania PH, usuwania glonów, flokulent i jakiś środek multifunkcyjny.
Nie jestem chemikiem więc, rzecz jasna, nie wiem czy mój sposób jest dobry. Wit
  • Odpowiedz