Wpis z mikrobloga

Mircy mam dylemat.
Muszę kupić obiektyw do A6400 którym głównie filmuję.
Obejrzałem już kilka porównań i recenzji ale nadal jestem w kropce bo nie wiem który z nich wybrać.
18-135 z dynamiczną przysłoną
18-105 z stałym f/4 który ma swoje zalety, szególnie w low light.

Sigme brałem pod uwagę ale na razie potrzebuje obiektywu z zoomem i te dwie pozycje wchodzą w grę ze względu na cene/możliwości.
w tej chwili mam lens kit 16-50mm z którego jestem generalnie zadowolony ale nie jest też perfekcyjny w pewnych zakresach.

#fotografia #filmografia #sony #bezlusterkowce #obiektyw #pytaniedoeksperta

Który obiektyw do A6400

  • 18-135mm 30.0% (6)
  • 18-105mm 70.0% (14)

Oddanych głosów: 20

Shewie - Mircy mam dylemat.
Muszę kupić obiektyw do A6400 którym głównie filmuję.
O...
  • 31
@Shewie: pytanie przy jakiej ogniskowej w tym drugim szkle masz przyslone f4, moze tylko gdzieś w najwyzszycj zakresach, a w reszcie więcej swiatla będziesz mial z tego f3. 5 (np z 18-35mm w pomieszczeniu) ? co będziesz krecil?
@komentarze: nie ma stabilizacji w body, ma tylko w obiektywie, oba mają stabilizacje w obiektywie z czego tylko 105mm to obiektyw serii G z power zoomem. (zoomuje płynnie bez jitteru i bez wysuwania sie obiektuwu tak jak ma to miejsce przy 135mm)
Do low light spisałby się najlepiej Sigma 16mm f/1.4 ale chce narazie próbować z tymi co jest wyżej. Nie jestem ci w stanie powiedzieć o konsystencji jego w low
Shewie - @komentarze: nie ma stabilizacji w body, ma tylko w obiektywie, oba mają sta...
@Shewie: tak właśnie myslalem. Power zoom sie przydaje, ale trzeba go wyczuć, np na gimbalu go nie wykorzystasz (chyba ze chinczyki umieja juz w kable obsługujące obiektywy :D)

bokeha tez super nie uzyskasz, w koncu to f4 albo f3. 5. N oale nie chce Ci pisac "doloz 3x tyle o kup 3 obiektywy". Niestety wiem, że nie ma obiektywów do wszystkiego, a sam mialem f3. 5 i w wieczornym świetle w
@komentarze: kupiłem sobie właśnie Weebill Lab i obsługuje obiektywy Sony serii Prime.

w LowLight Sigma byłaby zdecydowanie lepszym wyborem ale chciałem coś z zoomem co zastąpi mi kit.
Shewie - @komentarze: kupiłem sobie właśnie Weebill Lab i obsługuje obiektywy Sony se...
@krejdd: gdybym miał zaufać ludziom tylko na tagu to wziąłbym f5 105mm
ale nie byłem przekonany i wziąłem oba do testów.

135 zdecydowanie ma lepszy obraz płynący z obiektywu a napewno ostrzejszy bez abberacji która na 105 jest bardzo widoczna. No ale 135mm to nie G series. Ale G series akurat w tym wydaniu zdążyło się już zestarzeć kiedy kit lens 18-135 leje go dość łatwo.

Do low light i tak
@Shewie: oba szkła są tak naprawdę okej, choć z moich obserwacji przy wideo 135mm wypada ostrzej :). Po tej promocji, patrząc na różnicę 500 zł, wybrałbym chyba 105-tkę ze względu na zintegrowany zoom, co trochę jednak ułatwia w przypadku posadzenia tego na gimbalu i wyważenia.

Do low light i tak bede musiał kupić Sigme 16mm 1.4 DN więc bez znaczenia.


Też prawda. Fajna jest ta Sigma, tylko bardzo głośny focus i
@krejdd: Sigma to nadal Prime lens więc bedzie dużo lepszy niż jakikolwiek zoom lens. Sigmy są kapitalne i w swojej kategorii cenowej nic nie ma podejścia, gdyby Zeiss nie był tak drogi to była by ciekawa alternatywa...

Sigma nie jest tak ciężka jak G f4, miałem ją w dłoni choć nie na wypożyczeniu. Mimo że 135mm ma cylinder wysuwany to gimbal nawet nie reaguje na zmianę. ponieważ sam obiektyw jest lekki
@PiotrokeJ: mam oba.
Powiedz mi czy są jakieś kryteria które decydują o tym który chcesz kupić?

Kompaktowość: Weebill Lab
Użytkowość czasowa: Weebill Lab (2 AA akumulatorki wymienne) Ronin SC (musisz kupić nową rękojeść 400zł by mieć dodatkową baterię)
Stabilizacja: Weebill Lab (silniejsze motory od Ronina SC)
Komfort użytkowania w dłoni: Ronin SC
Jakość Wykonania: Ronin SC
Ruchome Timelaps: Ronin SC
POV Mode: Lepszy jest na Weebill Lab (płynniejszy)
Łatwość i intuicyjność:
@Shewie: Chyba wszystkiego się dowiedziałem, dzięki za obszerny opis. Chyba kupię Weebilla bo co nieco wiem o kosztach DJI (posiadam drona) i wszystkie akcesoria są w kosmicznych cenach.

Nie masz problemu z wyważeniem na Weebillu lub czy aparat nie haczy wizjerem o elementy gimbala?
@Shewie: jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło, czy z poziomu gimbala możesz sterować parametrami takimi jak ISO lub przysłona?

Chyba wezme tego weebilla bo teraz jest w cenie 1200-1300zł.
@PiotrokeJ: Sprawdziłem. Jeżeli masz SONY kamere to możesz zmieniać całkiem wiele ustawień a najważniejsza z nich dla mnie osobiście jest możliwość wgrania LUT bezposrednio przez appke.

ISO i ekspozycja może być zmieniane z poziomu gimbala.
Reszta z poziomu appki. telefon moze być przymocowany do gimbala z boku specjalną łapką od Zhiyuna.

Nie powiem ci jak w przypadku innych aparatów.