Wpis z mikrobloga

@Patermantis słowacki można bez problemu zrozumieć jak się ma jakieś podstawy ruskiego i polskiego. Byłem na wycieczce że słowackim przewodnikiem i rozumiałem 80 procent tego co mówił.

Za to kiedyś na wakacjach mimo moich najszczerszych chęci nie mogłem się dogadać z dwoma młodymi Czeszkami.
Za to kiedyś na wakacjach mimo moich najszczerszych chęci nie mogłem się dogadać z dwoma młodymi Czeszkami.


@BaRi: Spoko, młodsi Słowacy też nie rozumieją Czechów ( ͡° ͜ʖ ͡°) podobno jeszcze te starsze pokolenia całkiem spoko, ale młodsi za cholerę nie potrafią się porozumieć
@Phillippus Tak bardzo ja w Czechach xD Po co używać angielskiego skoro w swoim języku się też jakoś dogadam i przy okazji posłucham przeuroczego czeskiego () Dogadać się dogadałem, pewnie po części dlatego że Czesi w miejscowościach przygranicznych gdzie przyjeżdża dużo turystów z Polski rozumieją polski. Najlepsze że po kilku godzinach w Czechach sam już zaczynałem coś tam po czesku rozumieć. Podejrzewam że pomieszkałbym kilka
@BlazeMaxiglaze:

Pewnego razu odwołano mój lot do Warszawy i istniało realne zagrożenie, że pozostanę na dodatkową noc na miejscu. Dzięki znajomości języka udało mi się porozumieć z obsługą lotniska i znaleziono dla mnie loty zastępcze jeszcze tego samego dnia.


Obsługa lotniska nie mówiła po angielsku? xD
@Iperyt: no troche bullshitu moze jest, ale znalazlem ta stronke jak szukalem informacji o chorwackim ;) moze przychylniej patrzyli jak mowil po chorwacku, generalnie Chorwaci reaguja bardzo pozytywnie, nawet jak mowisz jak ja "Kali jest, Kali pic" ;)
@Phillippus A kanał Ecolinguist jest świetny, z filmików które kiedyś widziałem wynikałoby że słowacki i ukraiński są najbardziej zbliżone do polskiego. Widzę że sporo nowych filmików się tam pojawiło, czas nadrobić.
@Phillippus uwielbiam jeździć np. do Czech bo z Pepiczkami to jest najlepiej gadać - ja sobie mówię po polsku, ktos po czesku i zawsze się dogadamy ( )