Wpis z mikrobloga

Czytając posty pod ostatnim wpisem @jaxonxst znowu naszła mnie taka rozkmina. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: Senna rozbija co prawda swój bolid na Imoli w 1994, ale wychodzi z bolidu bez większych obrażeń, reszta dzieje się tak jak w rzeczywistości, ale Brazylijczyk bierze udział w następnych rundach. Czy w takim wypadku, pomimo już 30 punktów w dupę względem Schumachera dałby radę wygrać z nim i zgarnąć czwarte mistrzostwo. A jak nie w 1994 to w którymś z późniejszych?
#f1 #senna #historiaalternatywna #schumacher #sport #motorsport
  • 8
  • Odpowiedz
@tumialemdaclogin: myślę, że zgarnąłby ten tytuł. Williams bardzo rozwinął swój bolid w ciągu sezonu, nawet ogórek Hill prawie wygrał w 1994. Gdyby Damon dodatkowo odbierał punkty Schumacherowi to bez problemu. Do czasu zwycięstwa Hakkinena Willams był super mocny. Ayrton miałby szansę na wszystkie tytuły.
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: Z tego co mi wiadomo, to Williams FW16 był bardzo szybkim, ale też i niestabilnym bolidem. A biorąc pod uwagę, że Senna słynął z brawurowego stylu jazdy, nie raz by jeszcze nie ukończył wyścigu i chyba to by zadecydowało o tym że tytuł i tak powędrowałby do Schumachera. Warto też pamiętać, że Schumi został z dwóch wyścigów zdyskwalifikowany, a w dwóch innych w ogóle nie wziął udziału w 1994, co
  • Odpowiedz
@jedlin12: Nigdy nie wracałem do tych 3 wyścigów z 1994 bo nie był bym w stanie oglądać Ayrtona ale pamiętam, że, tak jak piszesz, bardzo męczył się w tym bolidzie i ciężko się go prowadziło. Ayrton robił cuda w qualach ale na dystansie wyścigu przegrywał z benettonem.
Z brawurą zgadzam się. To było dla niego wielkie rozczarowanie - w końcu dostał fotel w stajni, która totalnie zdominowała cały grid w poprzednich
  • Odpowiedz
@jedlin12: czytałem książkę Adriana Newaya how to build a car. Wątpię by w tamtym sezonie mogli zgarnąć tytuł gdyż poprawki przyszły zbyt późno i o ile pamiętam jakiś przepis też się zmienił na niekorzyść benetona zbyt późno. Jednak generalnie w kolejnych latach na pewno by śrubowl rekord aż do czasu emerytury lub przejścia Newaya do McLarena. :p
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: Ciekawa analiza, choć trochę szkoda, że nie uwzględnia czterech straconych wyścigów Schumiego. Warto też pamiętać, że Senna mógł po sezonie 95. bez mistrza spierdzielić z Williamsa albo do Indycar. W takim wypadku licznik mógł się zatrzymać na 3 (2) tytułach tak czy siak. Ale wiadomo, był chłop nie ma chłopa i to możemy tylko szacować, a liczba czynników jest naprawdę spora.
  • Odpowiedz
@jedlin12: Ciężko uwzględniać cztery stracone wyścigi Schumiego, skoro kary sypały się podczas walki z Hillem, a gdyby nie wypadek, liderem Williamsa byłby ktoś inny.
  • Odpowiedz