Wpis z mikrobloga

#bron #strzelectwo #strzelnica #amunicja #elaboracja

... super sprawa... tylko jakie jest zabezpieczenie przed awarią podajnika prochu jest w takiej prasie? ... nabój bez prochu jest chyba jedną z najgorszych rzeczy, zaraz po auto-postrzale w jaja ...

... chyba zawsze warto poświęcić trochę czasu i przeważyć (na obecność prochu) elaborowaną amunicję przed włożeniem jej do magazynka...

... a.. i od kiedy to na kupno prasy wymagane jest zezwolenie ?!??
https://parabellum.pl/elaboracja-amunicji/prasy?product_list_order=wymagane_zezwolenie
RobertKowalski - #bron #strzelectwo #strzelnica #amunicja #elaboracja

... super sp...
  • 19
@RobertKowalski: W sumie też mnie to dziwi. Widziałem gdzieś prasę z bardzo prostym systemem sprawdzającym czy jest proch - wchodziła "sonda" do łuski i zależnie od tego jak głęboko weszła (czy się oparła na prochu, czy zeszła niżej) to informowało, jeżeli było za mało/brak prochu. Wiadomo, nie sprawdza to dokładnie, ale pewnie wystarczająco na tyle, aby squiba nie otrzymać.
A wystarczy 1 dodatkowy krok w prasie i naprawdę banalne rozwiązanie.
@RobertKowalski:

łuski 223 się jakoś odkształcają że trzeba je skracać przy ponownym użyciu ?


Tak ale nie jest to konieczne po każdym użyciu, tylko co jakieś 5 do 10 wystrzeleń.
Łuski staram się trzymać partiami, np. wystrzelone 4 razy, wystrzelone 6 razy... Potem mierzę kilka łusek z takiej partii i jak zaczynają zbliżać się do wymiaru granicznego to cała partia idzie na trymer.
@maniak713: Mam ich całe wiadro, dobrych kilka kilo i jeszcze nie doszedłem do etapu, żebym miał całkiem zużyte.
Najstarsza partia ma 7 cykli i jeszcze daję radę. Używam łusek GGG; lekko chodzą w prasie formatującej i mają fabrycznie wyżarzane szyjki, co już na starcie zwiększa ich żywotność w porównaniu do konkurencji.
Ponoć łuski karabinowe najczęściej padają poprzez pęknięcie szyjki i ponoć poprzez ponowne wyżarzanie w warunkach domowych można je eksploatować bardzo
@kukurykuu: jestem i mam wyliczenia.
łuska > darmo bo układy na strzelnicy.
spłonka >0.15 zł
proch> naważka do 9mm to 0.08 zł
kula > 0.32 zł
suma:0.55 zł za sztukę > robię ok 100 pocisków w h. jak mam czas i mi się chce. szybkośc zależy do rodzaju prasy jaką bedziesz miał, zacięć na prasie itp. najmniej wyszło mi 60 na h.
@RobertKowalski: jest coś takiego jak powder cop die. Jak ktoś ma drukarkę 3d może sobie zresztą takową wydrukować co sam robiłem.

łuski 223 się jakoś odkształcają że trzeba je skracać przy ponownym użyciu ?


@Z_dupy_strzelec: łuski się wydłużają przy strzale ale na prawdę minimalnie, najbardziej je "wyciąga" formatowanie - a dokładniej trzpień ekspandera podczas wyciągania go z łuski (czyli właśnie ekspandowania szyjki) - czyli kiedy łuska wyciągana jest z matrycy