Wpis z mikrobloga

Cześć koledzy mircy!
Ostatnio tak chodzi mi po głowie pewna sprawa. Nawet nie tyle chodzi mi o zrealizowanie tego pomysłu co o informację na temat tego typu transmisji.

Ale od początku. Załóżmy, że w linii prostej mamy oddalone od siebie dwa budynki o jakieś 3-4km. W każdym z budynków mamy kilka komputerów. Chcemy to połączyć w jedną sieć. Najprościej byłoby zestawić połączenie pomiędzy nimi za pomocą sprzętu Mikrotika lub Ubiquti (Nanostation). Te rozwiązania znam dosyć dobrze.

Ale co z cyfrowymi transmisjami w #krotkofalarstwo? Czysto technicznie czy dało by się jakoś zestawić połączenie TCP/IP które w warstwie fizycznej realizowane było za pomocą sprzętu krótkofalarskiego na paśmie amatorskim?

Analog, DMR a może TETRA?

Oczywiście pomijamy sens, prędkość transmisji, stabilność lub przepisy odnośnie transmisji amatorskich.
Zastanawia mnie po prostu sposób realizacji takiego założenia. Podejrzewam, że TETRA Motoroli może być do czegoś takiego zdolna.

Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami oraz wiedzą.

Pozdrawiam, 73!
  • 21
@xfilokolo: Powiesiłem sobie na 60m kominie urządzenie camsat CD-04 - to jest bezprzewodowy RS232,485 działający w 869MHz, ma to pół wata mocy i teoretycznie 6km zasięgu, a przesłanie po rs232 internetu to nie problem, robiłem to ale prędkość 9600kbps na wszystko to trochę mało, ale ssh działa ;)
@tomekb1999: chyba jedyne rozwiązanie.
Ogólnie szerokość kanału przy niskich częstotliwościach nie pozwoli rozwinąć ci dużej prędkości. Przy wysokich częstotliwościach nie ma problemu ale transmisja nie może być szyfrowana tak czy siak.
@tomekb1999: @lesio: @dktr: @technic:
Dziękuję Panowie za wypowiedzi.
O PacketRadio tylko słyszałem gdzieś przypadkowo. Dopiero teraz zagłębiam się w temat.
Z czystej ciekawości przyjrzę się wszystkim rozwiązaniom.

A nawiązując do wypowiedzi @technic:
Czy niezależnie czy to PocketRadio czy bezprzewodowy RS232 o którym mówił kolega wyżej to transmisja musi być niezaszyfrowana? Domyślam się też pewnie, że musi być jakiś sposób na podawanie swojego znaku podczas transmitowania.
@xfilokolo: poczytaj jeszcze o HamNet - to dokładnie użycie Ubiquity etc. tylko w paśmie KF z pełną mocą tych urządzeń; szkoda ze w PL mało popularne, ale być może się zainteresujesz i zwiększysz sieć. Sam planuję, jak w końcu będę miał zasilanie na dachu, wsadzenie jakiegoś NanoStation i dołączenie lub budowę sieci
@xfilokolo: jeszcze tak dopiszę - PacketRadio niestety martwe, a szkoda bo tanie w implementacji ale prędkość nie powala; inne sieci popularne nie są, a w sieciach to jest chyba najciekawsze jak masz do kogo się dołączyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aso824: HamNet pracuje dosłownie na fabrycznych urządzeniach typu Ubiquti Nanostation? Co masz na myśli mówiąc o wykorzystaniu ich z pełną mocą w paśmie KF?
Jak wygląda konfiguracja urządzeń żeby było 'ogólnodostępne' dla innych radiowców (autoryzacja)?
Na pierwszy rzut oka projekt wygląda bardzo ciekawie. W okolicach nowego roku jeśli się uda będę próbował wystawić antenę UHF/VHF na dach mojego bloku. Chyba nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby w przypadku uzyskania zgody
@xfilokolo: ogólnie opiera się na stos ISO/OSI oraz 802.11, czyli po prostu WiFi; najtańsze są chyba Nanostation M3 jak dobrze pamiętam i są one używane jako podstawowe urządzenie, ale też nic nie stoi na przeszkodzie z użyciem profesjonalnej radiolinii przy odległych punktach. Urządzenia te przestawia się na kanały poniżej ogólnodostępnych kanałów WiFi - tam też wg. bandplanu mamy kawałek pasma ( ͡° ͜ʖ ͡°) a limit mocy
@aso824: Zainteresuję się tematem jak najbardziej. Akurat temat mi bliski bo kończę właśnie technikum informatyczne i niedługo zdaję egzamin KF.
Okręg 8 a konkretnie Świdnik obok Lublina.

Czytam i widzę, że niektóre urządzenia od Ubiquti są w stanie zestawić połączenie nawet na ponad 200km.

Wszystko to wygląda bardzo ciekawie. Mam lekturę na wieczór ;)
@wiecejszatana
@aso824

Właśnie doszło do mnie teraz jedno:
Jeśli anteny będą się widziały.

Po rozpoczęciu dyskusji pod tym postem tak pomyślałem. A może by połączyć działkę za miastem z moim blokiem.

Dach bloku - 222m n.p.m.
Dach na działce (+/- bo mogę postawić niewielki maszt) - 206m n.p.m.
W linii prostej 2km

Na drodze kilka budynków o podobnej wysokości do mojego.
Tamtą lokalizację akurat mam podłączoną do internetu aczkolwiek ciekawe czy link
@aso824: Super narzędzie. Wyszło, że takie połączenie miało by nawet sens. Szkoda, że da się tylko sprawdzić dla Airfiber 5xhd. Ciekawe jak wypadają tańsze urządzenia (np. PowerBeam PBE-5AC-500). Jutro je porównam pod względem parametrów RX/TX, to powinno dać jakiś obraz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xfilokolo: pamiętaj że legalnie mozesz odpalić pełną moc urzadzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) o ile mozesz zmienić kanal na te z bandplanu. Aha, w tym narzędziu jak coś odhaczysz to widzisz większość urządzeń, nie tylko to jedno