Wpis z mikrobloga

Dzieeeń dobry Mirko a szczególnie chiliheady!
Zbiory za nami, jeśli ktoś jeszcze zastanawia się jak papryczki przetworzyć to przypominam mój ulubiony sos z kiszonych papryczek wg Kwasiora.
Jego film:
https://youtu.be/c4tZE7MdQI0

A jak ktoś woli czytać to moja wersja: (tl:dr nie dodaje cukru do solanki, ani warzyw na etapie gotowania, plus ode mnie nasiona kolendry)

To nie będzie dokładna receptura a raczej sposób wykonania bo wszystko zależy od tego co chcecie uzyskać.
Możecie użyć jedynie papryczek cayenne dla uzyskania sosu/pasty o stopniu ostrości tolerowanym przez większość ludzkości, albo habanero i superhotów dla ostrości z piekła rodem ;)
Później na etapie gotowania możecie dodać dowolne warzywa (paprykę, cebulę, pomidory, marchewkę) - jeśli chcecie sos złagodzić i powiększyć jego objętość, albo zrezygnować z jakichkolwiek dodatków.
Wreszcie czas gotowania a tym samym ostateczna konsystencja którą uzyskacie - ja wolę mocniej odparowaną pastę, ale jeśli wolicie sos po prostu krótko gotujcie.
Do rzeczy, potrzebujecie:
-dowolne ostre papryczki
-czosnek (u mnie 1/2-1 główki na 1L słoik "nastawu")
-solanka (1 łyżka soli na 1L wody)
-przyprawy : gorczyca, pieprz i nasiona kolendry (1/2-1 łyżeczka każdego)

Opcjonalnie do drugiego etapu (po około tygodniu) wybrane warzywa.

Wodę z solą zagotować i lekko przestudzić.
Papryczki umyć i ewentualnie pokroić (więcej się zmieści w słoiku ;)), czosnek obrać.
Na spód słoika wsypać przyprawy, włożyć czosnek i papryczki. Zalać ciepłą zalewą, zakręcić* i odstawić na tydzień w ciepłe miejsce.
Po tygodniu całość zblendować, przelać do garnka. Opcjonalnie dodać warzywa.
Gotować do uzyskania pożądanej gęstości. Jeszcze raz zblendować.
Gorący przelać do słoiczków, odstawić do góry dnem. Po otwarciu przechowywać w lodówce.

* kiszenie w zakręconym słoiku eliminuje problem ewentualnej pleśni. Nakrętka się wybrzuszy, jeśli bardzo się boicie można całość odgazować po prostu ją odkręcając. Nigdy tego nie robię i jeszcze nie wybuchło :D

Zapraszam również na instagrama ziemniakizostaw
I bloga ziemniakizostaw
Miłego dnia ()

#keto #gotujzwykopem #ziemniakizostaw #mirkoprzepisy #chilihead
c.....i - Dzieeeń dobry Mirko a szczególnie chiliheady! 
Zbiory za nami, jeśli ktoś j...

źródło: comment_fdtfVPUv9VBPpzzInhYMHicM8RN4FXdQ.jpg

Pobierz
  • 21
@chixi: nastawiłem niedawno pierwszy raz papryczki do kiszenia ale niestety pojawił się biały kożuch ( ͡° ʖ̯ ͡°), a wszystko było elegancko wyparzone, papryczki pod powierzchnią zalewy.
@Roneth nigdy nie robiłam ale wydaje mi się ze to nie ma znaczenia i powinny się ukisić normalnie. Pewnie będą miały słabszą konsystencję ale skoro i tak wszystko leci do blendera... :)
@chixi: ostatnio mi wyjaśnili na mirko żeby nie odwracać słoika do góry nogami. Jeśli zakrętka jest szczelna,to złapie i bez odwracania.Przy odwracaniu ryzykujesz,że to co pozostanie na zakrętce,w przyszłości będzie pleśnieć.
@AdiBdg wiesz jak jest, babcia tak robiła, mama tak robiła to i ja :D
Ale spróbuję bez chociaż pleśń nigdy mi się nie zdarzyła :)

@capybara_ no tak żeby się nie wylało :D tak pod gwint. Można i luźniej ofc ale ja wiecznie mam słoikowy deficyt :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PumpkinBill: Bo tu tak naprawdę masz bazę. Można potem kombinować z dodawaniem różnych rzeczy. Albo cebuli i czosnku wincyj daj, marchewkę albo dorzuc jakieś mango np.
@chixi: mi jeden bez octu chyba zapleśniał przez to obracanie. xD

@PumpkinBill: trochę wyobraźni. Kiedyś zrobiłem z dynią i był ciekawy, a jaki kolor! Pomidory limo/paprykowe i malinowe rewelacyjnie łączą się z nektarynkami. Suszone albo nawet wędzone śliwki, to też zwykle będzie sztos. Można spróbować też z malinami, borówkami czy suszoną żurawiną - te mają plus jak śliwki, że są dostępne cały rok, a takie smaki idealnie pasują do mięs.