Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie budowy domu i rozmyślam nad wyborem źródła ciepła. Czy ktoś kto ogarnia temat jest w stanie doradzić które rozwiązanie będzie lepsze/pewniejsze/bardziej bezawaryjne i bardziej opłacalne na przestrzeni 5-10-15 lat? Chciałem się wybrać i pogadać z jakimś sprzedawcą w salonie sprzedaży ale myślę, że poleci coś za co dostanie premię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Kocioł gazowy do CO i CWU + fotowoltaika na potrzeby zużycia energii elektrycznej
2. Pompa ciepła powietrze-woda + fotowoltaika na potrzeby zużycia energii elektrycznej + CO + CWU

Informacje uzupełniające - centrum wielkopolski, dach wschód-zachód, 100% podłogówki, około 110-120m2 do ogrzania, wentylacja grawitacyjna

Ponadto:
Jak ENEA rozlicza prosumentów? Zużycie energii w przypadku '2' będzie odwrotnie proporcjonalne do uzysku z PV. W jakim czasie mogę odebrać nadwyżkę którą panele wytworzą w okresie letnim? Nie będzie tu jakiegoś rozjazdu który spowoduje, że część oszczędności pójdzie w piach?

#budowadomu #budownictwo #ogrzewanie #fotowoltaika #pompaciepla
  • 32
@megabit6: Ile osób tyle opinii... Nikt ci nie wywróży z fusów czy ci sie coś nie zepsuje albo wzrosnie cena za gaz czy sposob rozliczania fw. Wybierz to co ci sie spodoba.
@megabit6: Na YT jest kanał "Działka i Ja", koleś może nie jest alfą i omegą ale w większości przypadków gada mądrze i nie jest jakoś specjalnie irytujący.
Polecam też kanał Stanisław Migas Glob Energy.
Ale już muszę cię skarcić na samym początku.
https://www.youtube.com/watch?v=fFl7hEVSE1Q
Dlaczego nie zrobiłeś rekuperacji? Podłogówka była jakoś liczona czy na pałę? Ile styropianu? Stolarka w ciepły montaż czy standardowy=lipa. Ile i jakiej izolacji na ścianach?
@bambus94: Rok licząc od jakiego momentu, okresu rozliczeniowego? Miesiąc, dwa, pół roku?

De facto jestem na etapie skończonego fundamentu, więc wszystko jeszcze jest do zrobienia, pytanie czy rekuperacja nie jest fanaberią biorąc pod uwagę instalację PV i czy oszczędności wynikające z reku nie będą mogły zostać skompensowane 1-2 dodatkowymi panelami co będzie dużo tańsze niż wentylacja mechaniczna

Tak jak pisze @przemek_posp mam na uwadze to, że instalacja będzie dużo większa przy
@megabit6: Jak masz podpisaną umowę kompleksową to masz rachunki albo 2x w roku, albo raz w roku (ja przynajmniej tak mam w PGE), i jak w lato oddasz 10000kWh a weźmiesz 6000kWh to na kolejny okres rozliczeniowy zostaje zostaje ci 2800kWh do odbioru.
Reku nie jest fanaberią bo za kilka lat będzie wymagana do odbioru budynku. Zapewnia cały czas świeże powietrze i co ważniejsze działa w lato czego nie można powiedzieć
@megabit6: U mnie właśnie ściany idą w górę. Wybór źródła ciepła jednak powinien sie odbyć przy adaptacji projektu. Przy 170m ogrzewanych + dogrzewanym 46m garażu zdecydowałem sie na pompę ciepla PW + fotowoltaika oraz wentylacja z rekuperacją jako must have. Dzięki temu nie podłączam gazu, nie robie komina, nie mam kotłowni co mi daje konkretne oszczędności i bilansuje zakup PC w stosunku do kotła gazowego. Do tego dofinansowanie z czystego powietrza
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@megabit6: Im bardziej oszczędny dom tym bardziej opcja 2 się opłaca.

Bo:
-Udział opłat stalych z gaz ziemny będzie znaczny
-Przy dużym zużyciu koszt instalacji pompy ciepła wzrasta trochę mocniej niż gazu a fotowoltaika to już liniowo

Ja zazwyczaj polecam gaz ziemny jak jest blisko działki. Kosztowo wychodzi podobnie a teraz nawet chyba lepiej niż powietrzna pompa(tani gaz) i nie ogranicza nas niska temp zasilania. Niewątpliwą zaletą pc jest możliwość zredukowania
@kolikowski: A dlaczego liczysz że pompa padnie po 5 latach? Sprężarki są dosyć żywotne, zobacz sprężarki klimatyzacji w samochodach, podobne moce, kilka kW mocy cieplnej i żyją po kilkanaście lat.
@kolikowski: No spoko, tylko wymiana sprężarki razem z robotą to koszt ok 3-4k w zależności od modelu i kto to by robił. Więc koszt nie jest jakiś wielki, a może się okazać że przez 20 lat nikt się nie dotknie do bebechów.
Każdy sprzęt się może zepsuć, gwarancję producentów swoją drogą.
@megabit6: Nie żałuj na izolacji termicznej, czy to fundamentów czy też ścian, jak masz dopiero fundamenty to teraz ociepl je styrodurem, im grubiej tym lepiej, ale ja bym nie zszedł niżej jak 15cm. Elewacja to też wg mnie minimum 20cm, ale jak bym miał kasę to bym zrobił 30cm. Jak będziesz szukał styropianu to dzwoń po całej Polsce albo i do Czech, może się okazać że z dostawą 600km wyjdzie cię
@bambus94: O, to mega, pewnie będę się odzywał na PW.

Na fundamentach - ława plus bloczki mam 20cm docieplenia, na ściany też docelowo 20cm. Uziom fundamentowy nie był robiony, strop będzie systemowy, ale to parterowa chata z poddaszem 'do adaptacji'
@kolikowski: ja tylko zwróciłem uwagę, że jeżeli by chciał wychodzić na 0 z kosztami energii elektrycznej to musiałby mieć większą instalację PV przy kotle elektrycznym, aniżeli przy PC. A żeby dokładniej odpowiedzieć co bardziej się opłaca, to musielibyśmy wiedzieć jakie ma zapotrzebowanie na energię, możliwe dotacje, itp... Bo tak to można sobie gdybać co lepiej wybrać, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
@megabit6: Eps czy xps na fundamentach?
No właśnie po tej "adaptacji" poddasza będziesz sobie pluł w brodę bo przy mało sztywnych stropach strasznie będzie się dźwięk roznosił.
Na ściany jaki materiał wybrałeś?