Wpis z mikrobloga

Czołem koledzy radiowcy!
Z uwagi na to, że na wiosnę będę chciał wystawić na moim bloku anteny już teraz zbieram informacje, wybieram modele i przygotowuje wnioski.

Potrzebuje porady od kogoś doświadczonego.
Chciałbym na dachu swojego czteropiętrowego bloku mieszkalnego postawić zestaw anten
RX/TX: Diamond X-50N
RX: Antenę od Flightaware do odbioru ADS-B
RX: TELMOR Digit Activa do odbioru DVB-T

Domyślam się, że pomimo pozwolenia radiowego instalacje będzie musiał przeprowadzić człowiek z uprawnieniami.
Czy to dobry pomysł zwrócić się z prośbą o wykonanie takiej usługi do kogoś kto lokalnie instaluje anteny satelitarne, DVB-T itp?
Czy zestaw takich anten wymusza jakiś konkretny ich rozstaw? Czy muszą być od siebie w jakiś konkretny sposób oddalone?
Niestety nie wiem jak wygląda dach mojego bloku. Nie dysponuje obecnie żadnym dronem więc nawet nie sprawdzę w najbliższym czasie czy są tam jakieś elementy do których można by bezpiecznie zainstalować anteny. Czy ich brak stanowi problem?
Co jescze powinienem wiedzieć o montażu anten?

73!

#krotkofalarstwo
  • 11
Domyślam się, że pomimo pozwolenia radiowego instalacje będzie musiał przeprowadzić człowiek z uprawnieniami.


@xfilokolo: bzdura. Występujesz do spółdzielni o udostępnienie dachu, ewentualnie przedstawiasz rysunek techniczny. Montaż do komina musi być wykonany nietrwale, czyli np. opaskami metalowymi, bądź w postaci wolno stojącego masztu balastowego z dodatkową warstwą papy na spód. Przewody na dachu powinny być w uchwytach dystansowych i nie dotykać poszycia, żeby się z nim nie skleić w czasie upałów. Pewnie
@pierzak: Dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu, aczkolwiek chyba z uwagi na to, że nigdy w życiu nie instalowałem żadnej anteny poza DVB-T na działce na małym maszcie lepiej żeby to przeprowadził ktoś z doświadczeniem. Co jeśli w kanałach technicznych biegnie okablowanie TV? Czy jest inny sposób na poprowadzenie fiderów?
@pierzak: właśnie po elewacji chciałbym uniknąć puszczania przewodów bo mieszkam na parterze więc by leciały przez całą jego wysokość.
Aczkolwiek na innym bloku pod tym samym zarządcą widziałem antenę satelitarną na dachu o kabel do mieszkania leciał po elewacji. Sąsiad 2 piętra wyżej też ma puszczony kabel do anteny która jest na bocznej ścianie bloku.

Dzięki za informacje. Jak przyjdzie co do czego to będę w spółdzielni zadawał pytania o wszelkie
@pierzak: Powiedz mi jeszcze proszę, czemu fidery nie mogą iść obok okablowania TV w kanale technicznym?
Czy do postawienia na dachu nadaje się maszt bezinwazyjny obciążany płytami chodnikowymi?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xfilokolo: O ile zamierzasz ładować watami w antenę, to może popsuć humor sąsiadom, bo przewody koncentryczne, mimo że mało promieniują, to jednak coś puszczają bokiem.

Jeśli tylko chcesz odbierać, może być wspólny. Byle z pełnym ekranem (100%) miedzianym. No i na taką wysokość parter-dach bierz najgrubszy na jaki cię stać. Takie mają przeważnie najmniejszą tłumienność.

Co do masztu, @technic robił, może podpowie

Despite being shielded, interference can occur on coaxial cable
@pierzak: Rozumiem. A czy zastosowanie dobrego jakościowo, grubego kabla pod TX i ułożenie go w kanale technicznym to również zły pomysł?
W razie czego spróbuję puścić kable od dwóch anten tylko pod RX w kanale a ten do nadawania może po elewacji.
@xfilokolo: Co do montażu t już koledzy wyjaśnili.
Ja tylko dodam że jak masz 4 piętra i mieszkasz na parterze to po pierwsze dobry kabel (minimum to H155) i zamiast x50 rozważyłbym X200. X50 to jednak słabizna a z kolei X510 wielka tyczka. X200 to fajny kompromis.

Pomysl też od razu o KFie. Pociągnij linie i do spółdzielni zgłoś anteny żeby się potem z tym nie pierniczyć kolejny raz.
Ja zaczynałem
@xfilokolo: Dobra to już Ci mówię. Jeżeli chodzi o antenę to bierz X200 bo ma chyba najlepszy stosunek jakości do ceny.
Co do masztów to spokojnie na taką antenę starczy ci pojedynczy maszt balastowy (fotkę wrzucam w kolejnym komentarzu. Do większej anteny KF używam większego masztu balastowego.
Nie wiem po co ci DVB-T odpuściłbym sobie, natomiast do anteny ADSB na zwykłym wysięgniku przykręconym do masztu z x200 możesz ją montować, nic