Wpis z mikrobloga

Mireczki jestem straszna noga z sieci. Mam taki problem: nie mogę grać z bratem w grę, bo zawsze wywala jednego z nas (kompy podpięte pod jeden ruter). Doszedłem do tego, że dzieje się tak gdy mamy przypisane identyczne IP. No i np. po resecie kompa, kiedy przypisze mi inny adres jest okej.

czy jest możliwość ustawienia na sztywno różnych adresów? Jeżeli tak, to gdzie to robię? W ustawieniach rutera, czy gdzieś w Windowsie?

#siecikomputerowe #komputery #informatyka
  • 77
  • Odpowiedz
@matrioshq: dobrze by było jakbyś wykluczył te adresy co dodałeś z puli dhcp, ten router chyba jakiś głupi jest i jeszcze Ci je do jakiegoś telefonu przypisze.
  • Odpowiedz
@10129: chyba ciężko mi będzie znaleźć to w konfiguracji rutera? Kolega pisał wyżej, żeby ustalić adresy spoza zakresu DHCP, czy własnie o to chodzi, żeby ustawić ostatni segment adresu taki, żeby ruter nie przypisał losowo jakiegoś, który może się powtórzyć?
  • Odpowiedz
@matrioshq: powinno. albo możesz dać adres np .200 i .201, takich dalekich raczej na pewo nie przypisze. Masz tą samą podsieć na kabel co na wifi? zawsze można ustawić inne podsieci na wifi i kabel, router neti jest mądrzejszy i sam tak ustawia np.
  • Odpowiedz
@matrioshq: zostaw jeden wspólny zakres, tak jak masz .1 - .254 i na kompach ustaw 200, 201 tak jak pisał kolega wyżej. To samo możesz ustawić na rezerwacji w ruterze dla maców od kompów.
DHCP będzie przypisywać automatycznie tylko niskie adresy innym urządzeniom, tak jak widzisz, max .7
  • Odpowiedz
@matrioshq: mylisz funkcje nieco. Tam masz rezerwacje do ustawienia. Jak ustawisz w windowsie ip .200 i .201 to na routerrze nic nie zmieniasz. Jak chcesz zmień podsieci np na access poincie wifi. jak masz 192.168.100.0 na kabel to np 192.168.101.0 na wifi
  • Odpowiedz
@matrioshq: Możesz to paroma sposobami zrobić. Ustawienie tylko ip na windowsie na daleki adres jest najłatwiejsze/szybsze.
inna opcja ustawić rezerwacje na mac-ip dla tych 2 pc.
inna opcja rozdzielić pule dla wifi i kabla, bo zdaje się dlatego Ci przypisuje takie same.
  • Odpowiedz
@10129: @10129: 2jak dobrze rozumiem, to wtedy osobno będzie mi przypisywać adresy dla urządzeń Wifi z innej puli, i osobno dla połączonych kablem i będzie wtedy znacznie mniejsze ryzyko, że trafimy na ten sam adres, ale zawsze jakieś będzie?
  • Odpowiedz