Wpis z mikrobloga

Mirki, spotkała mnie dziś dziś przykra sytuacja z laptopem. Dysk przestał byc wykrywany przez co system nie startuje- w biosie tez go nie widac tak jak by nie byl w ogole podpiety. Slychac ze dysk przy uruchomieniu startuje przy czym po kilku sekundach zaczyna delikatnie cykac i tak w kolko przy samoistnej ponownej probie bootowania przez komputer. Podpialem go pod zewnetrzna kieszeń USB z nadzieją że wstanie i uzyskam dostep do plikow, nic z tego ta sama sytuacja podpinam dysk startuje i cyka z tym ze z braku automatycznego restartu ze strony komputera tutaj po chwili cykania dysk sie chyba wylacza (nastaje cisza i nie slychac pracy talerzy) tak jak by napotkal problem przy procedurze startu i cos go nie puszcza dalej. Ma ktoś może doświadczenie z taką awarią i może nakreślic czy to awaria elektroniki czy padła głowica?

Pacjent to Seagate 1TB 2.5 (ST1000LM024)

Używany jako systemowy, raz na jakiś czas sprawdzany HDTUNE czy wystepuja bady i do tej pory wszystko śmigało jak należy. Problem wystapił w momencie jak złożyłem laptopa po czyszczeniu środka z kurzu, chłodzenia, wymianie pasty na gpu i cpu (robie to systematycznie raz do roku). Zdemontowalem dysk by rozebrac obudowe odlozylem go w bezpieczne miejsce, wpialem z powrotem i chciałem uruchomic. Wątpie aby to uszkodziło dysk ale wole o tym wspomniec a moze ktos sie doszuka ewentualnej przyczyny.

Polecacie jakąś zaufana firme w #krakow specjalizujaca sie w odzyskiwaniu danych. Pal licho ten dysk, zalezy mi jedynie na odzyskaniu danych.

#komputery #pcmasterrace #pytanie #technologia #kiciochpyta #pc #dyski #hdd #dane #pytaniedoeksperta #dysktwardy #informatyka #nas #raid #dane #hardware #elektronika #naprawalaptopow #odzyskiwaniedanych #informatykasledcza #sprzetkomputerowy
s.....y - Mirki, spotkała mnie dziś dziś przykra sytuacja z laptopem. Dysk przestał b...

źródło: comment_CQwUoroCLaUHeYMuoTUyBemAIOauLFZj.jpg

Pobierz
  • 20
po kilku sekundach zaczyna delikatnie cykac i tak w kolko


@s-k-fantasyfactory: nie odpalaj go, bo tylko niszczysz w ten sposób talerze, przerabiałem podobny przypadek. Uległ fizycznemu uszkodzeniu. SStudio dało radę z grubsza odzyskać dane ale trochę to trwało, no i kosztowało...
Mirki, spotkała mnie dziś dziś przykra sytuacja z laptopem. Dysk przestał byc wykrywany przez co system nie startuje- w biosie tez go nie widac tak


@goferek: Ile kosztowała cie ta impreza?

@phoe: Nagram ci pozniej jaki to dzwiek
@s-k-fantasyfactory: Hah... xD Seagate... xD Nie wiem jak inni, ale miałem wiele przypadków z padniętymi dyskami, i w 80% zawsze był to Seagate xD

A teraz już bez wyśmiewania- oddaj lepiej do specy od odzysku danych, jeśli masz ważne dane, bo samemu raczej nic nie zdziałasz. Co do cykania dysku, to ciekawe zjawisko, bo raz oprócz uszkodzenia dysku, miałem za mało „prądu” w komputerze (desktop) kiedyś. Dopiero lepszy zasilacz pomógł. No
@LosEvilos: stsry, nic nie wskazywalo na to ze z dnia na dzien ten dysk sie wysypie. Jeszcze gdyby wyniki skanowania powierzchni dysku wykazaly blad to okej pewnie by sie ogarnęło ale normalne pracował cichutko bez zająknięcia.
@kajak98: @s-k-fantasyfactory: u siebie miałem 3TB seagate któremu padła elektronika. Długo szukałem elektroniki do niego ale udało się uruchomić po jej wymianie z dysku z prawie tej samej serii. Obecnie nie używany ale w pełni sprawny. 95% danych z niego była zbackupowana na innych więc stracił bym tylko zdjęcia z jednego wyjazdu.
@s-k-fantasyfactory z dyskiem jak z serduchem, czort jeden wie kiedy padnie. Jeśli nie masz jakiś ultra ważnych danych to koszt odzyskania przekroczy ich wartość. Dyski są teraz bardzo tanie więc robienie backupu ma jeszcze większy sens. Kup SSD!