Wpis z mikrobloga

Może ktoś będzie wiedział albo był kiedyś w podobnej sytuacji. Wczoraj miałem stłuczkę z mojej winy, samochodem służbowym. Wszystko było by spoko, gdyby nie jeden mały problem. 2ytg temu skończyła mi się ważność prawka, które miałem wydane na 5 lat z powodu noszenia okularów. Oczywiście została wezwana policja, spisane wszystko, sprawa zgłoszona do ubezpieczyciela itd, dostałem mandat za brak uprawnień i smutni panowie zabrali mi plastik. Samochód jest w leasingu, będzie na 99% naprawiany z AC, podejrzewam że jedyna opcja naprawy to ASO, tak na szybko stwierdzili, że wyjdzie z 20k PLN, a ponieważ nie miałem uprawnień, to ubezpieczyciel będzie chciał ściągać hajs ze mnie z jednej i drugiej naprawy.

I teraz tak. Badania lekarskie wykonałem 17 września, jednak nie pojechałem jeszcze do urzędu złożyć wniosku o wyrobienie nowego plastiku. Natomiast z tego co poszperałem po necie, to prawko jest wydawane na czas ważności trwania badań lekarskich, które wykonałem przed stłuczką.

Wiecie jaka data będzie na nowym dokumencie gdy złoże jutro wniosek w urzędzie? 17 września czy 7 października?

#prawo #prawojazdy #wypadek #samochody #pytanie #pytanie #pytaniedoeksperta #ubezpieczenia
  • 15
@kombajnmarkibizon: na moje ubezpieczyciel bedzie utrudnial wyplate tj nie pokryje naprawy z polisy AC z powodu iz kierujacy na moment wypadku nie posiadal uprawnien? Idac tym tropem moze pokryc szkode OC ale regresem dochodzic tych kwot od Ciebie. Wygasly Ci uprawnienia czy data waznosci dokumentu? Sprawa zapewne do wygrania w sadzie - ale znajac zycie beda utrudnienia. Ps. Kiedy ich nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zalacznik
@NonamePL: Policjant mi powiedział, że nie miałem uprawnień na dzień wczorajszy. Z tego co poczytałem w necie, to wychodzi, że jeśli prawko miałem wydane na 5 lat (noszę okulary), to z momentem końca badań tracę uprawnienia do kierowania pojazdami, a nie kończy się ważność dokumentu, tak jak w przypadku osób, które kiedyś otrzymały prawo jazdy bezterminowe.

Tak naprawdę to chyba najważniejsze teraz jest wyrobienie nowego prawka. Powinny być na nim 3
@mus_tang: W ogóle nie wiem czy sytuacja jeszcze bardziej się nie skomplikuje, bo auto jest tak jakby wypożyczone. Pracujemy na zasadzie B2B i nie wiem czy to nie będzie wyglądało tak, że najpierw firma będzie musiała zapłacić, a potem ja będę refakturowany. Bedę w poniedziałek gadał z szefem, to też może się czegoś dowiem :/
@Devilos wada się może powiększyć, z resztą ja dostałem na 15 a wadę mam średnią.
Tylko to do rzeczy nic nie ma. A co do dziadków to jest osobna kwestia i przepisy się by musiały zmienić.
Op był świadom, że prawko mu się skończyło bo napisał, że badania już 17 września miał a nawet jeszcze wniosku o dokument nie złożył, więc no cóż...
@turok2016: coz, niektorzy musza sie nauczyc zycia 'the hard way'. A samo prowadzenie pojazdu bez prawka to juz najwyzszy szczyt glupoty. Przynajmniej obylo sie bez ofiar/uszczerbku na zdrowiu, bo wtedy to juz chyba tylko ucieczka z kraju, bo koszta moga isc w setki tysiecy.
@NonamePL: @923y4uyhfds89yf89asyhfp2bqf4fu: @mus_tang: Dzisiaj byłem w urzędzie transportu, złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Może się okazać, że wcale nie będzie tak źle, bo wychodzi na to, że uprawnienia do kierowania pojazdami posiadałem od dnia 18 września, czyli momentu gdy pozytywnie przeszedłem badania. Z tyłu plastiku ważność uprawnień będzie zaczynała się od daty wykonania badań, więc mam nadzieję, że sytuacja będzie teraz rozpatrywana tak jakbym miał nieważny dokument, a