Wpis z mikrobloga

Od połowy listopada zaczynam moją pierwszą robotę na #b2b
Wszystko już zarejestrowane, lecz zastanawiam się, czy zostać VAT'owcem.
Moja sytuacja wygląda następująco: B2B netto na fakturze 9600 PLN, programowanie, nie będę robił wielkich zakupów rzeczy objętych VAT-em, gdyż większość hajsu wrzucam na szeroko rozumiane inwestycje.
Moim głównym i w sumie rozstrzygającym pytaniem jest to czy 23% zostaje mi doliczane do faktury (tzn. pracodawca płaci w sumie 11808 PLN, ale sobie to odlicza VAT), czy może pracodawca płaci tyle, ile się umawialiśmy (9600 PLN), czyli de facto mi zostaje przed podatkiem 7392 PLN?
Ponieważ na umowie mowa jest o kwocie NETTO na fakturze, to bardziej skłaniam się ku pierwszej opcji, lecz zadaje pytanie, by się upewnić.
Jeżeli rzeczywiście jest tak, to bycie Vatowcem wygląda tak, że w sumie nic nie tracę (pracodawca pokrywa VAT), a gdy będę chciał kupić sobie np. komputer za 10000, to 2300 mogę sobie odliczyć? Jeżeli tak to jak wygląda potem kwestia wrzucania w koszty? Wrzucam te 7700?
Sorry za te głupie pytania, zdaje sobie sprawę że to podstawy podstaw, lecz chce się zapytać, by nie walnąć jakiejś gafy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki za pomoc.
#podatki #finanse #pieniadze #samozatrudnienie #pytaniedoeksperta #programowanie
  • 4
@polnapol132: Pracodawcy nie interesuje czy jesteś vatowcem czy nie. Kwota, którą dostaniesz na końcu się nie zmienia. Dostajesz dodatkowo tylko te 23% vatu, które musisz przelać skarbówce. Jak w danym miesiącu kupiłeś sobie komputer za 10k to możesz odciągnąć te 2300 vatu od tego co przelał ci pracodawca więc w zasadzie wtedy nic nie przelewasz do skarbówki. Polecam znaleźć księgową za te 200-300 zł to będzie Ci pomagać co możesz a
@nowy000: Księgową znajdziesz już od 123zł brutto / miesiąc, a jak jesteś ogarnięty to i sam, np. poprzez infakt możesz sobie prowadzić działalność. Ja bym poszedł VAT bo legalnie zaoszczędzić możesz na wszystkim, od auta, przez telefon po sprzęt IT. Polecam pobawić się tym kalkulatorkiem https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/ile-zaoszczedze-kupujac-na-firme-kalkulator#result, wpisz sobie cenę zakupu 12 300 brutto i sam zobaczysz ile można zaoszczędzić na VAT, a ile na podatku dochodowym.