Wpis z mikrobloga

Pytanie rzeka do Was mistrzowie webdevu.
WP + WC + WMPL = standardowy zamulacz. Jak zmienic ten stan rzeczy? Na necie masa tutków typu - zmień hosting, zmniejsz obrazki, zainstaluj plugin do cache, zintegruje z CF, ale to wierzchołek góry lodowej.
Dalej zanim baza przemieli mija ~2s, a potem front ~1s. Domyślam się, że trzeba zrobić z tego jak najbardziej statyczną witryne - pytanie jak?

Pytania dodatkowe:
1. Dobry CDN dla plików statycznych (obrazki, js) - amazon S3 jest ok, czy coś innego?
2. PixelShort do kompresji obrazków (webp) - korzystać czy jakaś inna opcja?
3. Stosować jakieś pluginy do cache typu WP Super Cache - czy inaczej cachować?
4. Czy przy dobrej konfiguracji (CDN, Cache) serwer współdzienony (obecnie OVH Pro) przy ruchu ~10k UU msc - czy nie szaprać sobie nerwów i przejśc na VPS/Dedyk?

Jesteście wielcy, że na takie pytanie odpowiadacie z dobroci serca.

#wordpress #woocommerce #wpml #ecommerce #programista15k #cloudflare #serwery #hosting #vps #webdev #aws #cdn
  • 17
@Peja: VPS SSD bez oszczędzania RAM + dobrze skonfigurowana baza danych bije na głowę większość hostingów, gdzie zwiększanie pakietów to dodanie transferu i miejsca na dysku a nie poprawa wydajności.

Do tego ograniczyć boty, żeby nie zajeżdżały 20 równoległymi połączeniami,
i wprowadzić cache stron statycznych i to nie taki, że po 1h wygasa, ale taki który wygasa jak treści się zmienią,
strona zawsze leci do klienta z cache ( najlepiej RAM/redis
- rozdziel front od backendu


@Radaka: brzmi dla mnie trochę enigmatycznie. Mógłbyś zalinkować albo wyjaśnić co masz na myśli?

@Radaka: @Line-Storm: wiem, że ile osób tyle opinii, ale starych wyjadaczy zawsze warto posłuchać - jaki VPSik? (fundator nie jest zbyt hojny ( ͡° ʖ̯ ͡°) )
Kiedyś korzystałem z Kimsufi (lat temu 5) i mieli kozak oferty. Ale pewnie do tego momentu się trochę zmieniło? 4GB RAM styka czy bieda?
@Peja: Vultr moim zdaniem obecnie najlepszy stosunek cena/wydajność, zaraz za nim digitalocean.
Ale są w sieci aktualne benchmarki różnych rozwiązań na popularnych VPS'ach można zweryfikować.

Minimum 2GB, no i konfig bazy dopasowany do parametrów,
@Peja: Tak jak przedmówcy - to raczej nie kwestia samej instalacji choć ją też da się zoptymalizować bankowo. WPML nie jest wcale wielkim ciężarem.

W pierwszej kolejności zmienić hosting, polecam Zenbox jak zawsze. W OVH oby czasy ładowania były twoim problemem, musisz się szykować na awarie podczas których serwisu twojego nie będzie wręcz wcale.
Jedyne co widze w kodzie, że korzystają ze stackpath.com - a ja nawet nie wiem co to :(((

@Peja: Jak nie masz serwisu tworzonego na naprawdę duży ruch,
lub planujesz tylko ruch z Europy to nie ma sensu bawić się w CDNy ( ew. sam cloudflare wrzucony przed stronę ograniczy sporo ruchu do statycznych plików )
W 90% przypadków dobrze ustawiony nginx zadziała tak samo szybko.

Ich ładnie ratuje HTTP2
Do
@Line-Storm: czyli trzymanie plików statycznych na takim amazon s3 + Amazon CloudFront nie ma sensu?
Baza, PHP, pliki statyczne trzymać na VPSie + standardowy cloudflare , styknie? Oczywiście nie mówię tu o reszcie konfiguracji, bo tu będę się sugerował waszymi poradami ;)
@Peja: O ile nie mówimy o ruchu i ilościach plików, które będą przeciążały dysk serwera lub łącza, to nginx kapitalnie sobie z tym radzi na SSD
Nie widzę sensu w przerzucaniu ich na zewnętrzne maszyny i tworzeniu dodatkowego szyfrowanego połączenia do CDN, które wydłuży "pierwsze wczytanie" o 150-200ms.

Cloudflare też tylko jako opcja. Dla ruchu "dynamicznego" doda dodatkowe ~10ms
ale statyczne pliki przy stronach z jakimś tam ruchem i poprawnymi nagłówkami
@Line-Storm: wielkie dzięki za porady. Zauważyłem, że masa ludzi dzieli włos czworo z walką o każdy ms, a tu nie o to chodzi. Chyba nikt nie korzysta z WP+WC w high-endowych projektach.

Testuje właśnie Vultr i pierwsze wrażenie jest takie... "to WP z WC potrafi tak szybko chodzić?"

Jeszcze pytanko - opłaca się korzystać z takich pluginow cachejących typu Fastest Cache (płatny WP Rocket) czy varnish + redis?
@Peja: varnish + redis

sam varnish serwuje ci wyrenderowaną strone statyczną wprost z ramu, nie rusza ani php ani bazy, wiec to będzie turbo z warp 10, redis do koszyka itp, podmieniaj tylko gdy zachodzą zmiany
@Peja: lata już nie tykałęm WP, ale z tego co pamiętam to była wtyczka która bardzo dobrze integrrowała się z varnish, najważniejsze jest żebyś rerenderował stronę i cachował ją przez varnish przy każdej zmianie na stronie czyli nowe produkty, edycja itp tak samo odświeżał klucze w redis, jak dobrze to ogarniesz to php i baza będą brać udział jedynie przy składaniu zamówienia
WP + WC + WMPL = standardowy zamulacz. Jak zmienic ten stan rzeczy?


@Peja: zglos nam to na forum (pracuję w firmie która robi WPML) i napisz co wg ciebie jest za wolne. Akurat mamy sprint (wlasciwie serię sprintów) w ktorym pracujemy na poprawą wydajności, wiec bedzie potraktowane dosc priorytetowo.
@Peja: tu mam PW zablokowane ponoc. Ale i tak polityka firmy jest taka że forum :) jak mnie byś pytał to znaczy że muszę oderwać od pracy i zająć czymś czym wg kontraktu raczej nie powinienem :) mamy od tego lepszych ludzi niż ja ;)