Wpis z mikrobloga

#sdr #krotkofalarstwo
Chciałbym sobie posłuchać różnych służb, taxi, kolei, straży miejskiej , itp.
Czytałem kiedyś o sdr, pytanie co zakupić żeby odbierać te w.w rzeczy? Zwykły stick na USB starczy?
Jak później ustawić w kompie soft żeby to odbierać?
  • 43
@korni007: To już jest ulepszona wersja, ja mam tą starszą niebieską i aktualnie jest podpięta do raspberrypi i robi jako adsb do odbioru sygnałów z samolotu. TO co mi wysłałeś wydaje się najlepszą opcją, regulowana antena nada się do odbioru różnych długości fal więc problemu nie będzie. Jeszcze tylko pytanie, mieszkasz w bloku, na górce i czy nic wokół Ciebie wyższego nie ma ?
@korni007: A widok masz na inny blok czy jest trochę wolnego miejsca? U mnie w bloku na parterze spoko łapie, zależy jeszcze jak duża miejscowość, jak centrum to pewnie będzie sporo słychać gorzej jak to są przedmieścia i inny budynek zasłania + okno w kierunku przeciwnym do miasta, ale jeżeli chodzi o policje/straż to mają dobre anteny i nie ma problemu odbioru, najwyżej za okno dasz antenę a to dużo daje
  • 0
@Okex masz jakąś listę częstotliwości? Bo jestem zielony w temacie. Nie wiem np na jakich. Falach nadaje straż miejska/policja/straż/pogotowie.
  • 1
@Okex południe Wielkopolski, powiat kępiński.
A może lepiej kupić jakiegoś baofenga uv82? Odbiorę tym coś? Wydaje się poreczniejsze, w sensie przenośne i nie trzeba bóg wie jakiej anteny :)?
Pytanie czy odbiorę tym częstotliwości służb :)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@korni007: baofenga też mam, ale używać tego bez pozwolenia nie powinieneś teoretycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) pozwolenie można za parę złotych kupić jak nie chcesz robić licencji krotkofalarskiej, ja w swoim jak jeszcze nie miałem wyciągnąłem guzik PTT żeby przypadkiem nie nacisnąć xD słucha się też fajnie ale to już sam musisz zdecydować, ja rtl szukam częstotliwości a baofengiem słucham jak już rtl robi za adsb :D
  • 0
@Okex widzę sztuki na allegro z licencja. W tym baofengu można sobie zapisywać częstotliwości pod nazwami? Np częstotliwość X będzie wyświetlac się np jako policja?
Druga sprawa jak dokupie antenę taka 70 centymetrów to mi styknie?
Czemu częstotliwości szukasz ? Rozumiem że te które są na necie cię nie zadowalają i szukasz innych wrażeń ?
@korni007: W aplikacji masz lepszy widok, czy ktoś na sąsiednich częstotliwościach nie nadaje, wrzucam obrazek jak to wygląda. A co do anteny to Nagoya Na-771 polecana jest dla tego baofenga, dużo podróbek jest ale podobno dobrej jakości, tyko trzeba uważać żeby nie połamać. Co do nazw, bez kabla tego nie zrobisz niestety, widziałem na wykopie ktoś swoją przeróbkę robił z tego kabelka co jest w zestawie od słuchawek, ale sam słuchwaki
O.....x - @korni007: W aplikacji masz lepszy widok, czy ktoś na sąsiednich częstotliw...

źródło: comment_fxwiUjek3euf9NFb3FtKZ9vTJ56Ue4fR.jpg

Pobierz
  • 0
@m00n na pewno nje szyfruja w moim #!$%@?ówku. Miasto 10k osób za #!$%@? nie ma tu kodowania ani niczego innego. Dopiero przecież przetarg był w sierpniu na to :P wojewódzkie wiem że mają już kodowanie ale tutaj wątpię.
@korni007: No w mniejszych miejscowośćiach jest jeszcze szansa, że coś złapiesz. Sam mam tego baofenga i latam po czestotliwosciach, kolejowych, strazy pozarnej, policji, portu ale same szumy do tej pory :/ Raz znalazłem jakąś dziwną rozgłośnie radiową, gdzie ludzie sobie o swoich problemach opowiadali( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@m00n no mówię, w wojewódzkich koduja a resztę chyba można podsłuchac. Gdzie mieszkasz?

Mam kumpla w policji miasto 80k, jak podpytam o model ich radia to da się ustalić czy kodowane? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@korni007: Pod słuchanie służb RTL-SDR nie ma sensu. Do dongla niezbędne są jeszcze lepsza antena i filtry na konkretne pasma bo inaczej nie ma to sensu. Kup Baofenga UV-5R albo inne radio które ma pasmo VHF (144MHz) i już możesz (z technicznego punktu widzenia) nasłuchiwać służb wszelkiego rodzaju które używają komunikacji analogowej.

PMRa też można posłuchać o ile cię to interesuje. Często jak jadę gdzieś dalej rowerem i odpalę skanowanie po