Wpis z mikrobloga

Proszę mi wytłumaczyć co to jest Trójca Święta, bo nie rozumiem idei tej instytucji i dlaczego w taki sposób mówi się na Boga chrześcijańskiego.
Już zadałem kiedyś takie pytanie, ale może nawaliłem wtedy za mało tagów i nikt mi nie wyjaśnił, to teraz się nie będę krępował.
Kiedyś byłem w miarę mocno wierzący, dużo się modliłem i interesowałem się wiarą, ale nigdy nie mogłem do końca zrozumieć, czym jest ta Trójca Święta, co to znaczy w ogóle? Bóg Ojciec wysłał na Ziemię swojego syna, tzn. siebie na śmierć? Jak działa ta wieloosobowość, to jest coś w rodzaju wielorakiej jaźni czy co?
Proszę mi wyjaśnić, czym jest Trójca Święta i dlaczego raz mówi się na Boga 'Bóg', raz 'Jezus', w sumie rozróżniając jednego od drugiego (w modlitwach skierowanych ku niemu są np. odniesienia do jego syna), ale w sumie to jest jedna i ta sama 'osoba'. Dlaczego Bóg ma nam coś wybaczyć za wstawiennictwem Syna? Dlaczego nie może nam po prostu tego wybaczyć lub wybaczyć za swoim wstawiennictwem? Bo Duch Święty zazwyczaj występuje trochę w separacji od tych dwóch osób, jego ideę można chyba łatwiej zrozumieć, ale bardziej mnie zastanawia Bóg Ojciec i Syn Boży.
Czy może jest trzech bogów, a manewr z Trójcą Świętą był tylko po to, by utrzymać status religii monoteistycznej, tak jak judaizm, i może przy okazji być konkurencją dla złego, politeistycznego Rzymu?
Wybaczcie, że tak pytam bez ogródek, ale naprawdę to bardzo zastanawiające. Mnie już nic raczej nie zawróci na ścieżkę wiary, ale myślę, że wielu (albo podejrzewam, że większość) wierzących też ma problem z Trójcą.
Nie chcę tutaj nikogo atakować i nie chcę się naśmiewać, ani pokazywać jakichś nielogiczności, czy coś. Po prostu chcę poznać interpretację, a raczej chcę żeby mi ktoś wytłumaczył jak krowie na rowie o co tu w ogóle się rozchodzi. Dzięki.
#religia #teologia #wiara #katolicyzm #gimboateizm #ateizm #bekazkatoli
PS. Pierwsze wyjaśnienie, kiedy poprzednio zadałem to pytanie wyglądało tak:
Nie idźcie w tę stronę.
sirEnq - Proszę mi wytłumaczyć co to jest Trójca Święta, bo nie rozumiem idei tej ins...

źródło: comment_1l5enWDOYQbefHW9UNszWsQtEgg8v6S2.jpg

Pobierz
  • 11
@sirEnq: Chrześcijanie obecnie uważają to za tajemnicę. Twierdzą, że Jezus jest Bogiem i Ojciec jest Bogiem, ale Ojciec nie jest Jezusem.
Na przestrzeni wieków było to powodem niezliczonych nieporozumień, konfliktów i wojen które kończyły się powstawaniem nowych sekt (jak np arianie).
W praktyce wydaje mi sie, że jest to konsekwencja dwóch niedających się pogodzić trendów:
1. Wywyższenie Jezusa jak tylko się da, by mógł się równać z pogańskimi bogami i stanowić
Proszę mi wytłumaczyć co to jest Trójca Święta, bo nie rozumiem idei tej instytucji i dlaczego w taki sposób mówi się na Boga chrześcijańskiego.

Już zadałem kiedyś takie pytanie, ale może nawaliłem wtedy za mało tagów i nikt mi nie wyjaśnił, to teraz się nie będę krępował.


@sirEnq:

Rzecz miała miejsce nad morzem. Św. Augustyn już jako biskup Hippony, przechadzając się samotnie po piaszczystym brzegu, rozważał tajemnicę Trójcy Świętej. Spotkał dziecko
@qluch:

Mogę powiedzieć tyle co mi się wydaje, ale to i tak nie odda natury Trójcy Świętej. Ojciec zrodził a nie stworzył Syna. Dlatego Syn jest Bogiem. My nie jesteśmy Bogiem bo jesteśmy stworzeniem podobnym Bogu ale nim nie będącym. Stąd Jezus Chrystus mówił ja pochodzę z Ojca.


Czyli jest trzech bogów.
@sirEnq: Głównym założeniem Trójcy Świętej jest to że bóg jest jeden, wszechpotężny, wszechwiedzący i w ogóle wszech-wszechowy. Za to dla ludzi występuje w trzech osobach które są możliwe do pojęcia bez posiadania wszech-wszechowego mózgu. Co dobrze obrazuje obrazek który wkleiłeś.

Bóg chrześcijański jest ojcem - czyli tym który dał początek światu - to jest personifikacja aspektu stwórcy. Jest też Synem - częścią siebie którą zamknął w ramy człowieczeństwa. Duch święty jest
@poprostumort: Nie do końca się z tym zgodzę. Ojciec, Syn i Duch nie są 3 częściami całości. Wg chrześcijan każdy z nich jest w pełni Bogiem coś jak 1+1+1=1 (a nie 1/3+1/3+1/3=1).
Również to, że ich Bóg miałby używać 3 form wydaje mi się, że jest bliskie herezji zwanej modalizmem.
Najlepiej to oddaje cytat z Augustyna, że jest to po prostu niepojęte.
Nie do końca się z tym zgodzę. Ojciec, Syn i Duch nie są 3 częściami całości. Wg chrześcijan każdy z nich jest w pełni Bogiem coś jak 1+1+1=1 (a nie 1/3+1/3+1/3=1).


@movsd: Tylko to założenie jest prawdziwe wtedy gdy jesteś w stanie zdefiniować całość. A samo chrześcijaństwo uznaje że bóg jako całość nie jest definiowalny. Nie kojarzę też żeby chrześcijanie uważali że każdy z nich jest w pełni bogiem co by
@sirEnq Trójca powstała wskutek nacisków wyznawców innych religii które zarzucały Chrześcijanom wielobóstwo . Idea Trójcy wprowadzona oczywiście na długo po śmierci Jezusa rozwiązała ten problem .
Sama idea jest bez sensu , bo mówi o 3 osobach które są jedną osobą jednocześnie wciąż zachowując odrębność.

Jakkolwiek byś do tego nie podszedł to nie podważaj prawdziwości Trójcy ponieważ Papież się nie myli . Dogmat o nieomylności papieża to jest kolejny absurd o którym