Wpis z mikrobloga

pamiętacie #delphi? to był #pascal dla windows
paskala już nie ma, ale jest powiedzmy python
c czy java to już gorzej z tym u mnie , ale też może być

zmierzam do tego - czy jest jakieś środowisko w którym można klepać tak łatwo apki na androida jak ongiś na windows?
drag and drop, a potem do przycisku dodajemy akcje i właściwości i voila programik działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie
  • 12
  • Odpowiedz
@heniek_8: @Czesiowcy: Potomek nie Delphi tylko Borlanda, który potem ewoluwował do Code Gear, a ostatecznie skończył się pod skrzydłami Embarcadero :)
Obecnie kompilator nie tylko już wspiera Androida czy iOS, ale też Linuxa. I jak najbardziej jest to wciąż Pascal, a ściślej: Object Pascal, który ma jeszcze drugi poważny crossplatformowy kompilator w postaci Free Pascal Compiler.
  • Odpowiedz
@Dzyszla: Zwał jak zwał, wystarczająco dużo zapłaciłem za psychoterapię, żeby zapomnieć o czasach pisania w Delphi ( ͡° ͜ʖ ͡°) kto musiał robić komercyjny projekt w Delphi 7, ten się w cyrku nie śmieje
  • Odpowiedz
@Czesiowcy: Delphi 7 to był najlepszy produkt na swoje czasy. Potem niestety siedli na laurach i mocno, mocno się zapuścili - gdy konkurencja poszła do przodu, oni zmagali się z natywnym unicodem. O wieloplatformowości nie wspominając. Jednak wersje od 10 (XE to jakaś marketingowa gonitwa za rynkiem) nabierają na nowo sensu.
  • Odpowiedz
@Czesiowcy: PS. Dziś jednak kuleją trzy rzeczy - cena produktu, która jest wygórowana, absurdalny system poprawiania błędów (który poratować miała "obowiązkowa subskrypcja") oraz fakt, że MS wyszkoliło sobie rzesze programistów oferując im za darmo swoje środowiska. W naszym kraju faktycznie Delphi straciło dramatycznie na popularności, ale są kraje, w których wciąż radzi sobie bardzo dobrze.
  • Odpowiedz
myślałem że to dawno zdechło a teraz patrzę na wiki ze żyje :)
będzie co robić w długie wieczory w czasie zimowym, szukajcie mnie na google play i iphone app store (jk) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dzyszla: Delphi 7 to, o ile mnie pamięć nie myli, 2002 rok. W czasach, w których zajmowałem się utrzymaniem tego kodu, minęło od jego premiery 11 lat. XE2, które dostałem niedługo potem, było funkcjonalnie spoko, ale możliwości języka dalej były do tyłu (brak kowariancji i kontrawariancji doprowadzał mnie do szału). Rzesze programistów w Polsce są też przyzwyczajone do składni C i pochodnych, od których pochodne Pascala różną się mocno, poza tym
  • Odpowiedz
@Czesiowcy: Tak, tak, właśnie uczelnie dostawały za darmo, ale w ten sposób rynek programistów wzbogacał się o ludzi znających właśnie takie, a nie inne rozwiązanie, to zaś napędza rynek komercyjny danym rozwiązaniem.
Co do .NET to osobiście nie przepadam za platformą. Owszem, już dość dawno było wydane "Delphi for .NET', ale jakoś słabo się przyjęło. Może taka mentalność ludzi. A może też robienie specjalnie pod górkę przez MS - w końcu
  • Odpowiedz
Niemniej to właśnie pod skrzydłami Embarcadero już pojawiły się tak długo oczekiwane i znane z innych języków anonimowe metody czy typy generyczne.


@Dzyszla: Panie, ja do tego piłem. Co z tego, że w Delphi były i są generyki, skoro szybki rzut okiem na stacka mówi mi, że kolekcje generyczne dalej nie obsługują kowariancji (2019, słodki jezu)? Co w tym języku się rozwija? .NET odszedł od podejścia, o którym piszesz, lata temu.
  • Odpowiedz
@Czesiowcy: No w generykach nie ma... ¯\_(ツ)_/¯ (sprawdziłem teraz na 10). Acz ja nie przepadam za generykami - strasznie wymagające obliczeniowo. W ogóle gdy tylko się pojawiły, to ciężko było używać do czegokolwiek. Potem trochę poprawili.

W ogóle w kwestii nawet banalnych optymalizacji to między takim XE2 [if x < 1 -> cmp ax,1; jl...] a 10 [xor ax, ax; jle] to jest przepaść jak dla mnie. Wciąż chyba jeszcze długa
  • Odpowiedz
@heniek_8: @Czesiowcy: Jeżeli chcesz łatwo pisać aplikacje na kilka platform, to Delphi nada się do tego bardzo dobrze - zwłaszcza jeśli ktoś nie ma dużego doświadczenia w programowaniu. Polecam pobrać i zainstalować darmowe Community Edition.
  • Odpowiedz
@XailonOZ: Z wyżej wymienionych przyczyn zostanę jednak chyba przy Xamarinie, jeśli będę potrzebował czegoś multiplatformowego, zresztą teraz siedzę w backendach. Styknie mi doświadczenia z Delphi w życiu.
  • Odpowiedz