Wpis z mikrobloga

@n0c0Mpr3h3nD: @PiccoloColo: możecie mi podpowiedzieć jakie są koszty życia ? chodzi mi konkretnie o żarcie, powiedzmy jak człowiek sam sobie gotuje ale nie oszczędza tylko żyje na normalnym standardzie( nie czokoszki itp)
Jaki jest stosunek finów do polaków albo innych zagranicznych przybyszów?
atrakcje typu kino i basen po ile mniej więcej?
no i czy transport miejski jest drogi?
dzieki z gory
@yassarian Alkohol, fajki są tu bardzo drogie. Gorzałka Strumbras 20e za 0,7. Piwa od 2 euro w górę, fajki od 7 z tego co wiem. Teraz bardziej spożywczo. :D Jeśli chodzi o warzywa i owoce to tragedii nie ma, szczególnie w sezonie, podobnie jest z makaronem, ryżem, wyrobami przetworzonymi. Więcej zapłacisz za mięso, jest dość drogie. Produkty mleczne są wysokiej jakości, więc ich cena też nie jest zła. Oczywiście w skali miesiąca
@yassarian To nie jest idealny kraj pod względem zarobków i zysków, ale ja i tak ten kraj mocno polecam ze względu na ludzi, spokój i standard życia, oraz socjal, który można bardzo polubić, myślę, że nie jeden korwinowiec by się nawrócił. :D
Jeśli chodzi o większe miasto to takie 15 euro powinno wystarczyć na start rzecz jasna.

No i super niskie oprocentowane kredyty, to robi różnicę.
@yassarian: ceny wynajmu zaleza glownie od strefy zamieszkania, mamy tutaj 3 obwodnice, wiec cenowo mozesz liczyc na 30-50€/m2 wewnatrz pierwszej obwodnicy, 15-30€/m2 pomiedzy pierwsza a druga i 8-25 pomiedzy druga a trzecia.
Co do wyzywienia to posilek na miescie 7-10€ (lunch) lub 10-20€ (obiad). Na wlasna kieszen idzie sie zmiescic w 200€ na miesiac samemu gotujac. (Ja na 2 wydaje 500-700 w zaleznosci od miesiaca, czy na miescie czy na wynos
@yassarian: Pracowałem w Finlandii 2 lata. W Turku jest rafineria, a ci wyżej to mówią raczej o Helsinkach. Osobiście przez dłuższy czas na początku żywiłem się żarciem z lidla. Lidl ma w Finlandii masę gotowego żarcia, np świetne kotleciki z purre i sosem grzybowym, kosztują około 2e za jedną porcję, a porcje są duże. Obiady kosztują koło 8e, wiec na miesiąc 500e spokojnie styknie na jedzenie.
Tak jak wspominiali wyżej, jest